Mijenjanje planova
Što se niste usudili pitati kad je riječ o seksu u trudnoći...
Tkiva zdjelice u prvom tromjesečju trudnoće bolje su prokrvljena, pa je užitak vođenja ljubavi intenzivniji
Dan kada plava crtica na testu za trudnoću donese vijest o prinovi u obitelji, dan je kada se zauvijek mijenja odnos partnera, odnosno budućih roditelja. Bez obzira na to je li trudnoća planirana ili slučajna, sljedećih devet mjeseci vrijeme je u kojem i emotivni i seksualni odnos partnera prelazi na viši nivo.
Nakon spoznaje o trudnoći te prvih pregleda, ženi je potrebno vrijeme da se navikne na činjenicu da će postati majka, da će se njezino tijelo mijenjati i u njemu rasti novi život za koji je upravo ona odgovorna - i to do kraja svoga života. Upravo zato mnoge žene, obuzete mislima o trudnoći i rođenju djeteta, seks više ne smatraju privlačnim. Štoviše, uzmiču pred njim. Ako ih još uz to prate mučnine, umor i vrtoglavice, razmjena nježnosti s partnerom bit će posljednja na listi njihovih želja.
Mijenjaju se životni planovi, prioriteti, a raste osjećaj odgovornost prema zdravlju djeteta. Mnoge su buduće majke zabrinute jer strahuju da bi mogle ugroziti plod. No istodobno nježna prva faza trudnoće može postati i razdoblje razbuktale strasti.
Zašto je tome tako?
Tkiva zdjelice u prvom tromjesečju trudnoće bolje su prokrvljena, pa je užitak vođenja ljubavi intenzivniji. Ovo je vrijeme posebno i za parove kojima je trebalo duže vrijeme da začnu dijete. Zadovoljstvo ostvarenim sada ih čini opuštenijima pa seks postaje zadovoljstvo, a ne misija.
Zdrave majke uživaju
No, da biste bile posve sigurne, konzultirajte se s liječnikom. Spolni odnosi u ranoj trudnoći u načelu nisu povezani sa spontanim pobačajem, osim ako ne postoje zdravstveni problemi kod buduće majke. Spolni odnosi nisu preporučljivi ako se bilježi bilo kakva vrsta krvarenja, bolova ili promjena u zdravstvenom stanju majke te ako je ona prije imala spontane pobačaje. Vrijeme nakon 30. tjedna trudnoće promijeniti će žene i fizički. Zaoblit će se, nabubrit će im grudi, a ponosni trbuščić činit će im zadovoljstvo. Iako su nešto usporenije, buduće majke još uvijek su aktivne i vrlo gipke pa je ovo razdoblje kada im ljubavni život cvate. Partneri, pokazala su istraživanja, svoje žene u ovoj fazi smatraju iznimno privlačnima, a kako je divljanje hormona posustalo, libido u većine žena raste.
Neke parove može dovesti u nedoumicu pokretanje djeteta pa su neizbježna pitanja: Smeta li mu pritisak i gibanje tijekom seksa? Osjeća li ono nešto? Možemo li ga ozlijediti? Često se događa i da budući očevi osjećaju neobičan oblik ljubomore jer više nisu u središtu pozornosti svoje partnerice...
Probleme riješite odmah
Sve nedoumice koje se javljaju u vezi s takvim situacijama, a ostanu neizrečene, naškodit će stabilnosti odnosa budućih roditelja. Odgovor na dvojbe vrlo je jednostavan - djetetu se tijekom seksa, ako nije riječ o ekstremnim pothvatima, ništa ne može dogoditi.
Ono je udobno smješteno u maternici, okruženo plodnom vodom te pri pokretima majčinog tijela pluta zaštićeno. Od vanjskog svijeta dijeli ga čvrsto zatvorena maternica veliki sluzavim čepom koji se nalazi na vratu maternice i koji štiti plod od bakterija i infekcija. Ženski orgazam osjeti se u maternici, a posteljica vrlo kratko mijenja način opskrbe djeteta krvlju. No, to mu ne može naštetiti, kao ni prodiranje penisa koji je dovoljno daleko od djeteta, bez obzira na to što roditelji mislili.
I u ovom razdoblju trudnoće postoje kontraindikacije za seks. Naime, ako je majka zbog bilo kojeg drugog zdravstvenog razloga - a o tome valja razgovarati s ginekologom koji prati trudnoću, sklona prijevremenim trudovima ili preranom otvaranju grlića maternice, seks nije poželjan.
Partneri u takvim situacijama trebaju otvoreno razgovarati i na drugi način nadograditi svoju bliskost. Posljednje tromjesečje trudnoće vrijeme je u kojem je buduća majka potpuno koncentrirana na porod. Trbuh je sve veći, a velik dio žena teško se nosi s promjenama na tijelu.
Muškarci vole obline
Svojim su muževima i dalje poželjne pa, ako je tijek trudnoće normalan, liječnici tvrde da je dopušteno sve što je ugodno i ne boli. Doduše, trebat će promijeniti ustaljene položaje pri seksu i otkriti neke nove, a sam spolni čin nadomjestiti ugodnim masažama.
Trudnice bi trebale podijeliti sa svojim partnerom dojmove i potaknuti ih na aktivnosti i pokrete koji su njima ugodni te im otvoreno reći ako im nešto ne odgovara ili ih kojim slučajem boli.
Vrlo je važno da trudnice održavaju spolne odnose sa zdravim partnerom jer bi prijenos infekcije ili spolne bolesti mogao naštetiti plodu.
Neke bolesti, primjerice sifilis, mogu prodrijeti u posteljicu, zaraziti plod i ugroziti njegov razvoj, a gonoreja, klamidija, hepatitis B i genitalni herpes mogu se prenijeti i tijekom poroda. Virus HIV prenosi se na oba načina, ali i dojenjem. I ejakulat može, ako su seksualni odnosi intenzivni, utjecati na stanje grlića maternice. Prostaglandin koji se luči omekšava grlić i priprema ga za porod.
U slučajevima pucanja vodenjaka ionako vam spolni čin nije ni na kraj pameti. Tada požurite u rodilište, vrijeme je da postanete roditelji.
NAJČEŠĆA PITANJA
Što biste trebali znati o seksualnim odnosima tijekom devet mjeseci
● PAD LIBIDA?
Neke žene, posebno u prvom tromjesečju, izgube želju za seksom. Razlog su promjene u hormonalnoj ravnoteži. Sve se mijenja u drugom tromjesečju s pojačanim protok krvi kroz spolne organe i grudi. No, svaka je žena drukčija...
● MOŽEMO LI OZLIJEDITI DIJETE?
Dijete je zaštićeno amnijskom tekućinom u uterusu i mukoznim sadržajem koji blokira cerviks tijekom većeg dijela trudnoće. Seks ne može ugroziti vaše dijete ni na koji način.
● MOŽE LI SEKSUALNI ČIN IZAZVATI POBAČAJ?
Rani pobačaji izazvani su kromosomskim poremećajima ili drugim problemima u ranom razvoju djeteta, a na to seks ne možete nikako utjecati.
● KAD IZBJEGAVATI SEKS?
Većina žena može prakticirati seks tijekom trudnoće, a liječnik preporučuje oprez u slučajevima rizika od preranog poroda, kod vaginalnog krvarenja, preranog otvaranja cerviksa ili slučajevima kada posteljica prekriva maternice
●TREBA LI PARTNER KORISTITI KONDOM?
Seksualno prenosive bolesti mogu ugroziti trudnoću i zdravlje djeteta. Svakako koristite kondome ako vam je partner zaražen ili imate seksualne odnose s novim partnerom.
prof. dr. Dražen Postružnik, spec. ginekologije
Hormoni diktiraju bliskost
Razgovarajte sa svojim ginekologom o potencijalnim opasnostima za plod tijekom seksa u trudnoći
● Porast ili pad libida kod žena tijekom trudnoće vrlo je individualan. Dok kod nekih raste, kod drugih drastično pada, a presudnu ulogu u tome igra hormonalna slika. Upravo zbog toga ženama je potrebno ostaviti dovoljno vremena da se upoznaju s novonastalom situacijom i prilagode se.
Razgovarajte sa svojim liječnikom o trudnoći te provjerite prijeti li vam opasnost od prijevremenog poroda i zajednički razmotrite sve probleme do kojih bi moglo doći tijekom trudnoće. U prvom tromjesečju trudnoće seks ne bi smio imati utjecaja na tijek trudnoće, a u drugom te posebno krajem trećega postoji mogućnost senzibilizacije uterusa i poticanja na prerani porod, što svakako nije poželjno. Krajem trudnoće seks, a pogotovo ženin orgazam, može potaknuti kontrakcije maternice. Prostaglandin u ejakulatu također može potaknuti mišiće maternice na kontrakcije.
vecernji.hr
Vezane vijesti
-
-
-
Dok povećane razine estrogena mogu dovesti do porasta u seksualnoj motivaciji, povećane razine progesterona mogu djelovati upravo suprotno i dovesti do razdražljivosti i umora
-
Ellaone je najučinkovitija kad je žena najplodnija, odnosno u trenutcima prije ispuštanja jajašca radi oplodnje
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.