Lifestyle

Kozmetički preparati s opasnim aditivima

Opasne kemikalije u kozmetici krive za porast kožnih alergija

Opasne kemikalije u kozmetici krive za porast kožnih alergija

Konzervansi Methylchloroisothiazolinone/Methylisothiazolinone (MCI/MI) i Methylisothiazolinone (MI) koji se koriste u kozmetici, a pronađeni su u brojnim šamponima, gelovima za tuširanje, kremama i vlažnim maramica Nivee, Pantene Pro-V-a i Herbal Essencesa izazivaju alergijske reakcije, piše Daily Mail.

Kozmetički preparati s opasnim aditivima

Vlažne maramice: Nivea Pure & Natural Facial, maramice za čišćenje Femfresh Intimate Wipes
Preparati za njegu kose: Brylcreem Gel, šampon Aussie Volume, šampon Pantene Pro-V Repair & Protect, šampon Boots Fruit Essence Goodbye Dry Ends, regenerator Head & Shoulders Anti-Dandruff Smooth and Silky, šampon za muškarce protiv peruti Head and Shoulders Anti-Dandruff, šampon Herbal Essences Dazzling Shine i regenerator Hello Hydration
Gel za brijanje: Dove Men + Care Shave Gel Sensitive, Gillette Fusion ProGlide Gel
Gel za tuširanje i kreme: gel za tuširanje Dove Deeply Nourishing Body Wash, losion Nivea Visage Pure & Natural Cleansing lotion, piling St Ives Blemish Fighting Apricot Scrub, gel Nivea In Shower Body Moisturiser.
Preparati za njegu kože: dnevna krema Clarins Extra-Firming Day Cream, krema Nivea Lotion, dnevna krema Nivea Pure & Natural Day Cream, dnevna krema L'Oreal Revitalift Day Cream, losion Johnson & Johnson Piz Buin One Day Long Sun Lotion, tonik Nivea Pure & Natural Cleansing Toner, krema za ruke Palmer's Cocoa Butter Formula Eventone Age Spot Hand Cream, krema Palmer's Cocoa Butter Formula, krema za ruke Vaseline Hand Cream Anti Bac, hidratantna krema Nivea Pure & Natural Long Lasting Moisturiser.

MI produljuje rok trajanja preparata

Konzervans MI sastavni je dio krema, gelova za tuširanje, maskara, šampona, regeneratora i sapuna. On ubija bakterije, plijesan i viruse u preparatima i produžuje njihov rok trajanja, a bez njega bi se kozmetika pokvarili već dva tjedna nakon otvaranja.

Iako su ga kozmetički divovi najčešće koristili u kombinaciji s MCI/Mi-om, od 2005. godine otkad je Europska komisija dala dozvolu, koriste ga samog i u većim količinama. Komisija je odobrila njegovo samostalno korištenje zato što su smatrali da ne uzrokuje alergije, međutim otad je broj oboljelih porastao.

Uzrok alergija

Alergije nastaju kada imunološki sustav krivo identificira sastojak i označi ga kao opasan. One traju cijeli život, a kožne su drugačije od alergija na kikiriki ili pelud, zato što se mogu pojaviti i nekoliko dana nakon kontakta. Izazivaju ekceme i bolne mjehure na površinskom sloju kože.

Svaki deseti ima problema s dermatitisom

Stara istraživanja potvrdila su da je jedno do dvoje ljudi alergično na kozmetiku, no studija provedena prije dvije godine ukazuje na veliko povećanje. Dermatolozi upozoravaju kako svaki deseti ima problema s ekcemima i dermatitisom otkad kozmetičke tvrtke MI koristi u većim količinama.

Kako prepoznati alergiju

Alergija uzrokuje mjehure na koži, crvenilo i otekline, a ovi se simptomi najčešće pojavljuju na licu i rukama. Najviše alergija izazivaju vlažne maramice i hidratantne kreme. Stručnjaci preporučuju posjet liječniku, a pomaže i tretman steroidima koji određuje dermatolog.

U većini slučajeva crvenilo nestaje tjedan dana nakon prestanka korištenja kozmetike. Najbolje je takve preparate odmah izbaciti iz upotrebe i potražiti one organske. Međutim i s njima treba biti oprezan zato što se opasne kemikalije kriju pod različitim imenima.

Alergeni u kozmetici

Najpoznatiji alergeni koji uzrokuju kožne bolesti su konzervansi i mirisi, a probleme izazivaju i ekstrakti lavande, citrusa i čajevca. Ostali konzervanse koji mogu uzrokovati alergije su imidazolidinil uree i kvaternium 15, a slično djelovanje imaju i boje za kosu na bazi p-fenilendiamina koji može izazvati crvenilo i oticanje.

Svi preparati prolaze stroge provjere

Sigurnost je glavni prioritet kozmetičke industrije, a to ujedno nalažu i zakoni. Svi preparati prođu rigoroznu provjeru prije nego li stignu na tržište, a na sebi imaju jasne smjernice kako ih treba koristiti, istaknuo je dr. Chris Flower iz britanskog Udruženja kozmetičkih tvrtki i parfumerija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.