Lifestyle

Simptomi CVS-a

Prepoznajte simptome sindroma računalnog vida

Prepoznajte simptome sindroma računalnog vida
RTL

Rad za računalom postao je sastavni dio suvremenog radnog dana. Neizbježno, ta aktivnost napreže oči i uzrok je nizu problema s vidom.

Stručnjaci su im dali skupni naziv sindrom računalnog vida (eng. computer vision syndrome (CVS)). Dakle, CVS nije samo jedan problem s vidom.

Sindrom računalnog vida prepoznaje se po nizu simptoma. To su:

- zamućen vid
- dvostruka slika
- suhe, podražene oči
- crvenilo očiju
- glavobolje
- bol u vratu ili leđima.

Kako se stanje ne bi pogoršalo, potrebna je pravodobno dijagnosticiranje CVS-a te odgovarajuće liječenje, savjetuju oftalmolozi iz Poliklinike Bilić Vision u Zagrebu.

Uzroci i rješenja

Rad za računalom traži konstantno fokusiranje, pomicanje naprijed i nazad te praćenje onoga što gledate. Povremeno je potrebno pogledati i na papir te nastaviti pisati. Pritom se oči trebaju prilagođavati promjeni slika kako bi se u mozgu stvarala jasna slika neophodna za pravilnu interpretaciju. Sve to od očnih mišića traži mnogo napora. Za usporedbu, rad za računalom očima je daleko naporniji od čitanja knjige. Naime, ekran računala dodatno zamara oči svojim kontrastom, odsjajem i treperenjem.

Problemi vida pri radu na računalu češće se pojavljuju kod osoba koje već pate od kratkovidnosti, dalekovidnosti ili astigmatizma ili ne nose propisane naočale. Svi nosioci naočala ili kontaktnih leća trebaju rutinsku kontrolu vida jedanput godišnje.

Rad na računalu postaje i sve zamorniji s godinama. Uzrok tomu je što očne leće sa starenjem postaju sve manje fleksibilne. Nakon 40. godine smanjuje se mogućnost fokusiranja na stvari koje vam se nalaze blizu ili daleko. Takvo slabljenje akomodacije oka javlja se najprije kod dalekovidnih osoba, a kasnije kod kratkovidnih.

Zbog toga oftalmolozi Poliklinike Bilić Vision svim osobama starijima od 40 godina, preporučuju da jedanput godišnje naprave kompletan očni pregled koji uključuje i pregled vidne oštrine.

Mnogi od njih dobit će recept za nošenje naočala ili leća, a onima kojima se ta oftalmološka pomagala ne uklapaju u stil života, preporučuje se laserska korekcija vida. (LASIK ILI PRK)

Tim se kratkim i bezbolnim zahvatom uklanjaju kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam. Budući da je uspješnost operacija metodom LASIK iznad 99 %, iz dana u dan raste broj osoba zainteresiranih za operaciju.

'Osobe koje se žele podvrgnuti operaciji, trebaju imati navršenih 18 godina te zdrave oči, tj. ne smiju imati oboljenja mrežnice, ožiljke na rožnici, glaukom i druge očne bolesti', ističe dr. sc. Nadežda Bilić iz Poliklinike Bilić Vision. Ta oftalmologinja iza koje je devetogodišnje iskustvo u laserskoj korekciji vida, otkriva da operaciji pristupaju ljudi različitih dobi i zanimanja.

Nakon operacije pacijent može otići kući, a već nakon nekoliko dana se vraća radu na računalu i svojim ostalim uobičajenim aktivnostima.

magazin.net.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.