Lifestyle

Savjeti stručnjaka

Sve što trebate znati o štitnjači

Sve što trebate znati o štitnjači

Ljudski organizam je kompleksan i fascinantan biološki sustav, sastoji se od više sustava organa i svaki od njih ima točno određenu funkciju te su svi potrebni za pravilan rad našeg tijela. Zanimljivo je da ne postoji gotovo ni jedno tkivo ili organ u našem tijelu koji nije pod utjecajem hormona štitnjače.

Koji su znakovi nepravilnog rada štitnjače i koliko njezin nepravilni rad utječe na naš organizam, pojasnila nam je dr. Hana Breyer Priselac iz Poliklinike Breyer.

Štitna žlijezda je endokrina (hormonalna) žlijezda i nalazi se na prednjoj strani vrata, ispod grkljana i svojim oblikom podsjeća na leptira. Ona je žlijezda s unutarnjim izlučivanjem i produkti njena rada su hormoni koje izlučuje u krv te preko njih djeluje na sva i najudaljenija tkiva i organe u ljudskom organizmu. Upravo zato ne postoji gotovo ni jedno tkivo ili organ u našem tijelu koji nije pod utjecajem hormona štitnjače.

Mnogi se začude kada saznaju kako je glavni krivac za njihove probleme poput gubitka kose, drhtanja ruku, nervoze, neugode prilikom boravka u toplim prostorijama ili poremećaja probave i sna - upravo mala žlijezda štitnjača.

Hormoni koje štitnjača stvara su T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin); ta dva hormona daju ritam cijelom tijelu te snažno utječu na naš život. Njihovo je pak lučenje pod utjecajem hormona hipofize TSH koji (osovinom hipotalamus-hipofiza-periferna žlijezda) kontrolira rad štitnjače.

Kontrola štitnjače trebala bi biti sastavni dio povremenog sistematskog pregleda svakog od nas. Preporučuje se, osobito ženama, započeti s pregledima hormona štitnjače u 35. godini života te ih ponavljati svakih 5 godina, jer su današnji ritam života, stres, imunološke i hormonalne promijene u životu žene mogući uzrok poremećaja rada štitnjače. Također, kontrola hormona štitnjače je vrlo važna tijekom trudnoće; optimalna količina ovih hormona iznimno je bitna i ako ovi hormoni nisu dobro regulirani, višestruko se povećava rizik od prijevremenog poroda.

Važno je naglasiti da su hormoni štitnjače u krvi gotovo posve jednaki ujutro i poslijepodne te na njih ne utječu obroci koje smo pojeli tijekom dana, što znači da u bilo koje dana možete izdvojiti nekoliko minuta za svoje zravlje te ih prekontrolirati. U Poliklinici Breyer na pretragu krvi možete doći od 7.30 do 18.30 sati (i svaku prvu subotu u mjesecu od 8.00 do 11.30 sati), dolazak nije potrebno unaprijed dogovarati, a nalazi hormona štitnjače gotovi su isti dan.

Pomoć putem prehrane

Vašoj štitnjači možete pripomoći redovitom fizičkom aktivnošću te uravnoteženom prehranom; važno je da obratite pozornost na unos joda, jer višak joda u prehrani može biti štetan, kao i njegov nedostatak nedovoljno. Vaša štitnjača također zahtijeva aminokiselinu tirozin koja potiče moždanu aktivnost, a nalazi se u mesu, mliječnim proizvodima, bademima, bananama... Ostale hranjive tvari potrebne za rad štitnjače uključuju selen, cink, bakar, mangan, vitamin B, C, D i vitamin E, kao i omega 3 esencijalne masne kiseline u obliku lana i / ili ribljih ulja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.