Lifestyle

Simptomi trudnoće su različiti

Rani simptomi trudnoće

Rani simptomi trudnoće
www.mami.hr

Simptomi trudnoće su različiti i variraju od žene do žene. Iako se većini žena prvi znakovi trudnoće pojavljuju u prvih nekoliko tjedana nakon začeća, odnosno oko šestog tjedna trudnoće, često nisu prepoznatljivi, a neki simptomi mogu se pojaviti i zbog drugih razloga osim trudnoće.

Kašnjenje menstruacije

Izostanak, odnosno kašnjenje menstruacije specifičan je simptom, u velikom broju slučajeva povezan s trudnoćom. "Jedan od najčešćih simptoma koji potakne ženu na test trudnoće ili hitni odlazak ginekologu je nedostatak ili kašnjenje menstruacije. Test na trudnoću iz krvi, određivanjem HCG-a može biti pozitivan već nekoliko dana nakon oplodnje, a iz mokraće je sigurniji tek nakon izostanka menstruacije", rekla je dr. med. Marta Lajtman Križaić, spec. ginekologije i opstetricije iz Čakovca.

Drugi mogući uzroci izostanka menstruacije su dojenje, menopauza, hormonska kontracepcija (tablete, flasteri, intrauterini ulošci, ring u rodnici), neki lijekovi, određene životne navike (stres, niska tjelesna težina, pretjerana tjelesna aktivnost), hormonska neravnoteža (policistični jajnici, bolest štitnjače, hipofize) te strukturalni problemi spolnih organa (ožiljci maternice nakon određenih zahvata, oštećenje spolnih organa tijekom razvoja fetusa).

Implantacijsko krvarenje

U vrijeme implantacije - usađivanja oplođene jajne stanice u sluznicu maternice, pet do šest dana nakon spajanja jajne stanice i spermija, može se pojaviti implantacijsko krvarenje.

"Ovo nije specifičan i čest simptom trudnoće, može se javiti i u vrijeme očekivane menstruacije, a krvarenje je najčešće oskudnije od menstrualnog. Vrijeme trajanja također je različito, od jednog pa do nekoliko dana", kaže dr. med. Marta Lajtman Križaić. "Krvarenje može biti svježe, svijetlo crvene boje, pa do tamno smeđeg krvarenja, a to se odnosi na krv koja je određeno vrijeme bila u maternici", objašnjava.

Također, uz implantacijsko krvarenje mogu se javiti i grčevi u području donjeg trbuha, što je povezano s usađivanjem oplođene jajne stanice u maternicu i kontrakcijom, odnosno grčenjem mišića maternice. Međutim, ginekologinja naglašava da obilno implantacijsko krvarenje nije uobičajeno i može značiti da postoji mogućnost spontanog pobačaja.

Mučnina i nepodnošenje mirisa

Mučnina, nepodnošenje nekih mirisa ili hrane te pojačana želja za određenim namirnicama također mogu ukazivati na trudnoću i posljedica su fizičkih i hormonskih promjena tijekom trudnoće. Neke trudnice uopće nemaju mučninu, a one koje imaju najčešće je osjećaju ujutro, a manji broj navečer.

"Najčešći uzrok su hormoni estrogen i humani korionski gonadotropin - HCG, kojeg zovu i hormonom trudnoće, a izlučuje ga korion, odnosno posteljica, i mučnine su izrazite kada su njegove koncentracije visoke. U višeplodnoj trudnoći koncentracija HCG-a je veća te je i veća vjerojatnost izrazitijih mučnina", objašnjava dr. med. Marta Lajtman Križaić.

Ginekologinja tvrdi da trudnice koje su prije trudnoće imale problema sa želucem imaju i veću vjerojatnost mučnina u trudnoći (npr. infekcija bakterijom Helicobacter pyori), kao i trudnice koje su u većem stresu. Ovi simptomi najčešće prestaju oko 12. tjedna trudnoće, ali kod nekih žena mogu ostati i tijekom cijele trudnoće.

"Žudnja za određenom vrstom hrane može biti povezana s manjkom određenog minerala ili elementa u organizmu", kaže ginekologinja te dodaje da ako trudnica nema posebnih želja može se smatrati da je i prije trudnoće imala dobro balansiranu prehranu. Ginekologinja također naglašava da u trudnoći treba jesti kvalitetnu i zdravu hranu, a ne za dvoje.

Natečene i osjetljive grudi

Simptom natečenih i osjetljivih grudi javlja se i prije menstruacije, ali ako ona ne nastupi, a grudi su i dalje osjetljive može se posumnjati na trudnoću.

"Grudi postaju osjetljive zbog utjecaja hormona. Estrogeni, progesteron i HCG nakon oplodnje jajne stanice cirkuliraju organizmom, povećavaju protok krvi, a grudi postaju veće i osjetljivije", objašnjava dr. med. Marta Lajtman Križaić. "Grudi su najosjetljivije do kraja prvog tromjesečja trudnoće, a krajem drugog i početkom trećeg tromjesečja u njima se proizvodi početno mlijeko ili tzv. kolostrum", kaže i dodaje da zbog utjecaja hormona trudnoće na melanocite u koži, i bradavice mogu postati tamnije.

Često mokrenje, zatvor

"Često mokrenje na početku trudnoće uzrokovano je hormonskim promjenama, a kasnije i pritiskom maternice na mokraćni mjehur", kaže liječnica i dodaje da velik broj trudnica tijekom cijele trudnoće prati zatvor koji je uzrokovan povećanom koncentracijom progesterona koji usporava crijevnu peristaltiku.

Umor, vrtoglavica

"Trudnice se često osjećaju umorno i iscrpljeno već u ranoj trudnoći, a takav umor uzrokovan je hormonskim promjenama u organizmu. Vrtoglavica nastaje zbog različitih uzroka kao što su promjena razine šećera u krvi ili promjena krvnog tlaka", kaže dr. med. Marta Lajtman Križaić.

Glavobolja

"Povećani volumen krvi u trudnoći u nekih trudnica uzrokuje i napetost u glavi te slabiju ili jaču glavobolju koja se može javiti na početku trudnoće", kaže ginekologinja i objašnjava da ovaj simptom neke trudnice može pratiti tijekom cijele trudnoće, osobito one koje su sklone glavoboljama.

Bol u leđima

"Već na početku trudnoće može se javiti bol u donjem dijelu leđa, takozvanim križima, zbog rasta maternice i pritiska na okolne živce", objašnjava ginekologinja te dodaje da promjene u zglobovima i ligamentima pokazuju da se tijelo priprema za porod.

Klokanica.hr


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.