S plivanjem je najbolje početi već s nekoliko mjeseci
Bebe u vodi: Plivati će najlakše naučiti djeca u 1. godini života
Želite li naučiti dijete plivati, najbolje je to učiniti dok je staro svega nekoliko mjeseci, preporučuju stručnjaci. Nakon devet mjeseci provedenih u plodnoj vodi, bebama je voda prirodno okruženje. Osim toga, bebe imaju dva refleksa koja im pomažu da budu dobri plivači: refleks ronjenja i refleks plivanja, a ti refleksi postupno nestaju tijekom prve godine.
Refleks ronjenja dojenčadi pomaže da zadrže dah i otvore oči kada su potopljeni. Švedski znanstvenici istraživali su ovaj refleks uronivši pod vodu 21 bebu u dobi od četiri do 12 mjeseci. Niti jedna nije udahnula vodu niti ih je bilo strah sljedećeg ronjenja. Što se tiče refleksa plivanja, ako se bebu do šest mjeseci u vodu stavi trbuščićem okrenutu prema dolje, beba će početi pokretati noge i ruke poput žabe. Ipak, treba biti oprezan jer, iako imaju odličan potencijal, refleksi ronjenja i plivanja ne znače da beba sama od sebe zna plivati.
- S plivanjem je najbolje početi već s nekoliko mjeseci. Dokazano je da pozitivno utječe na tjelesni, psihički, socijalni i emotivni razvoj djeteta te da djeca koja su uključena u plivanje u ranoj dobi imaju razvojni pomak u odnosu na vršnjake - kaže bivša paraolimpijka Ana Sršen, voditeljica programa za djecu u plivačkom klubu Natator, prva hrvatska licencirana instruktorica prema programu Freds Swim Academy te prva Halliwick instruktorica.
U svijetu je poznata ISR metoda kojom se smanjuje rizik od utapljanja, a mogu je usvojiti bebe i prije nego što propužu. Instruktori ih uče da se, ako upadnu u vodu, okrenu na leđa kako bi mogli disati. Djecu stariju od godine uči se plivačko-plutajućoj tehnici, da zaustave dah i plivaju pod vodom, a nakon toga se okrenu na leđa i plutaju.
- Da bi se usvojio i automatizirao ispravan plivački pokret, potrebno je više od 5000 ponavljanja. Što prije krenemo, prije ćemo svladati pokret i naučiti plivati. To je izuzetno važno s obzirom na to da je utapljanje među tri najčešća stradavanja djece do pet godina u EU - objašnjava Sršen.
Dodaje i kako u sklopu programa imaju i obvezne elemente spašavanja.
- Bebe od osam mjeseci učimo kako pravilno ući u bazen, da se čvrsto drže za mamu te kako da se uhvate za rub bazena nakon ulaska u vodu. Djecu učimo kako u slučaju utapljanja moraju držati jednu ruku visoko te tražiti upomoć - kaže Ana Sršen.
Najbolji kolut
Swimtrainer je najbolji za učenje plivanja jer je dijete horizontalno, remeni ga drže, a leđne komore se prilagođavaju.
Zabava i učenje
Treba raditi aktivnosti za koje imate odobrenje od djeteta, kaže Sršen i dodaje kako boravak u vodi uvijek treba biti zabavan.
Vezane vijesti
-
Znanstvenici su oduševljeni otkrićem i imaju brdo ideja kako iskoristiti ovo neobično svojstvo
-
-
-
Izdvojeno
-
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.