Lifestyle

Između 60 i 90 % djece ima barem jedan zubni karijes

Između 60 i 90 % djece ima barem jedan zubni karijes

Svjetska stomatološka organizacija (FDI) obilježava svake godine 20. ožujka kao Svjetski dan zdravlja usne šupljine, čemu se i djelatnici Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pridružili informacijama i uputama za bolju kvalitetu života cjelokupnog života, a posebno djece.

 

Svjetska stomatološka organizacija (FDI) upozorava kako između 60 i 90 posto djece diljem svijeta ima barem jedan zubni karijes, iako više od 60 posto svjetske populacije ima osiguranu skrb o zdravlju usne šupljine.

Kad je riječ o zdravlju usne šupljine, u svim se dobnim skupinama uočavaju specifičnosti u razvoju različitih oblika bolesti. Tako je u ranom djetinjstvu karijes najčešći uzrok oboljelih mliječnih zubi, koji često prerano gube funkciju uzrokujući bolove i druge probleme, a dugoročno gledano zahtijevaju skupu, ali potrebnu ortodontsku terapiju.

U adolescentskoj dobi osim karijesa česti su gingivitisi,dentalna erozija i bolovi zbog nicanja trećih kutnjaka. U srednjim godinama obično se pojavljuju mnogobrojne komplikacije koje nastaju zbog pogrešaka u mlañoj dobi, a to su parodontne bolesti, povlačenje zubnog mesa i preosjetljivost zubnih vratova.

U trećoj dobi zdravlje usne šupljine mogu narušiti komplikacije vezane uz neke sistemske bolesti kao što su dijabetes, bolesti probavnih žlijezda i organa te imunosni poremećaji.

Nažalost, posljednjih godina raste i broj oboljelih od raka usne šupljine, a razlog su prekomjerno pušenje i alkohol koji dolaze na naplatu upravo tada kada bismo trebali uživati u životu, upozorava Svjetska stomatološka organizacija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.