Lifestyle

Špilja Krubera-Voronya

Najdublja špilja na svijetu je veličanstveni ambis dubok dva kilometra

Najdublja špilja na svijetu je veličanstveni ambis dubok dva kilometra

Špilja Krubera-Voronya se nalazi u zapadnom dijelu Kavkaza u Abhaziji, u teško pristupačnom dijelu planinskog masiva Arabika.

Zbog zabačenosti lokacije tek je prošle godine internacionalni tim speleologa kartografirao većinu špiljskog prostora, dosežući nevjerojatnu dubinu od 2197 metara ispod površine tla.
"Put u središte Zemlje" priča inspirirana otkrićem špilje Krubera-Varonya, piše portal matrixworldhr.com

Davne 1864. Jules Verne je napisao znanstveno fantastičnu knjigu „Put u središte Zemlje," koja je ubrzo prevedena na sve europske jezike. Malo kome je poznato da je Verne inspiraciju za fantastičnu avanturu dobio zahvaljujući objavljenim radovima ruskog kartografa i začetnika moderne speleologije Aleksandera Krubera koji je istraživao prvih nekoliko kilometara špilje koja je njemu nalikovala na duboki ambis čiji se kraj ne može nazrijeti.

Trebalo je proći više od stoljeća da znanstvenici ponovno otkriju ovaj specifični podzemni svijet koji svakome može zagolicati maštu, naime 2001. godine ukrajinski speleolozi su došli do 1710 metara dubine špilje, čime je Krubera-Voronya postala najdublja špilja na svijetu jer je pretekla dubinu alpske špilje Lamprechtsoften za punih 80 metara.

Naknadnim istraživanjima otkrivali su se dodatni prolazi, špiljske dvorane, sifoni i vertikalni tuneli, s kojima se duljina špilje produljila na nevjerojatnih 13.432 metra spuštajući se na 2197 metara dubine.
The great pit, je nazov najvećeg vertikalnog tunela iz Krubera-Varonye, dubine 200 metara.

Ovaj nevjerojatan pothvat je obavila ekipa od 50 speleologa iz 11 zemalja.

Samo ispitivanje špilje je bilo prepuno opasnosti od dubokih vertikalnih tunela, uzanih prolaza, do brzih podzemnih poplava koje su izolirale speleologe na punih 30 sati.

Na nekim mjestima istraživači su morali skinuti gotovo svu odjeću kako bi se provukli do novog dijela špilje, dok su se u nekim dijelovima Krubere-Voronye otkrivale fenomenalne dvorane s podzemnim vodopadima i jezerima površine nogometnih igrališta.

Krubera-Voronya je ovako usiječena u zemljinu koru. Znanstvenici su ispitali i nekoliko desetina metara koji se nalaze ispod površine Crnog mora.

Sam špiljski sustav se nalazi u krškom terenu, a u okolici Krubere-Voronye se nalaze još neke špilje velike dubine, poput Snezhnaja-Mezhonogo-Iljuzia dubine 1753 metra, te špilja Pantjukhina koja doseže dubinu od 1508 metara.

Sam planinski masiv arabike u kojem se nalaze ove špilje je visine od 1900 metara što znači da Krubera-Voronya doseže ispod morske razine.

Znanstvenici smatraju kako Arabika skriva na stotine špilja dubine do 400 metara, a za sada je poznato kako pet masivnih špilja ide do dubine veće od kilometra.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.