Nordijske zemlje u raspravi oko dodatnih tjedana rodiljnog za očeve
Nordijske zemlje nalaze se na vrhu kada se radi o ravnopravnosti spolova, ali ne želeći "spavati na lovorikama" neke od tih naprednih sjevernih država vode rasprave o tome koliko je dodatnog plaćenog rodiljnog dopusta potrebno kako bi se očeve nagnalo da ostave više prostora ženama na tržištu rada, piše u petak Reuters.
Pristaše uravnotežene podjele rodiljnog dopusta kažu da to potiče stope zaposlenosti, smanjuje neravnopravnost i proizvodi životni stil koji izaziva zavist onih koji žive u zemljama s konzervativnijim pristupom odgoju djece.
Studija iz 2010. provedena u Švedskoj pokazala je da za svaki mjesec za koji otac uzme rodiljni majčin budući godišnji prihod raste za 7 posto.
"Mi smo feministička vlada i jedan od naših ciljeva je povećati sudjelovanje žena na tržištu rada do 2020.", kazala je Annika Strandhall, švedska ministrica za socijalnu sigurnost.
Iako svi Skandinavci vide prednosti muškog mijenjanja pelena, među njima ipak ne postoji konsenzus o tome kako to provesti u praksi.
Problematični dio sastoji se u pitanju imaju li vlade pravo lišiti obitelji određenog dijela plaćenog dopusta ako očevi ne iskoriste svoju kvotu.
Švedska nudi parovima 480 dana rodiljnog dopusta od kojih je 60 dana rezervirano za očeve. Kako bi se muškarce dodatno potaknulo da čuvaju djecu, vlada u Stockholmu sada planira podići taj broj dana do 90.
Norveška daje 59 tjedana rodiljnog, dobro plaćenog, ali je vlada smanjila kvote rezervirane za muškarce na 10 s 14 tjedana, navodeći da su se tako izjasnile obitelji.
U Finskoj muškarci imaju pravo na 18 dana. Francuski očevi dobivaju 11 dana, britanski 14, američki nula. Međutim, SAD je jedina razvijena zemlja u svijetu koja ni ženama ne omogućuje plaćeni rodiljni dopust.
Vrlo je smisleno podupirati muškarce da podižu djecu u situaciji u kojoj je više žena sa završenim sveučilišnim obrazovanjem što znači da su bolje kvalificirane i mogu potencijalno donositi više novca u obitelji, kaže Svjetski ekonomski forum u globalnom izvješću o ravnopravnosti muškaraca i žena.
"Tek sam postao otac prvi put pa je ovo jedinstvena šansa života", rekao je Torbjorn Roe Isaksen koji je na neko vrijeme napustio svoj posao norveškog ministra obrazovanja u travnju kako bi proveo vrijeme sa svojom novorođenom kćeri.
Tvrtke su različitih stajališta, one manje boje se da je rodiljni za očeve luksuz koji si ne mogu dopustiti, one veće pozitivnijeg su stava.
"Nekoliko mjeseci izvan posla bio bi rizik za razvoj kompanije, za odnose s klijentima i slično", smatra 31-ogodišnji Mattias Forss, vlasnik IT kompanije u Švedskoj.
S druge strane, velike kompanije smatraju da im rodiljni za očeve može dati konkurentsku prednost.
"To otvara mogućnosti rotacija na radnim mjestima i interni razvoj karijera", kazala je Marita Hellberg, šefica ljudskih potencijala u Ericssonu.
Sudjelovanje žena na tržištu rada iznosi između 74 posto i 84 posto u pet nordijskih zemalja - Švedskoj, Norveškoj, Danskoj, Finskoj i Islandu, dok je prosjek za zemlje OECD-a oko 62 posto.
Vezane vijesti
-
-
Pokušaj odabira jedinstvenog imena za bebu nije uvijek lak pa se neki roditelji u potrazi za nadahnućem okreću Marvelovim filmovima.
-
Majke koje ne rade ili rade skraćeno radno vrijeme, skoro svo preostalo vrijeme provode s djecom
-
Hrvatski očevi i dalje vrlo rijetko koriste rodiljni dopust tijekom prvih šest mjeseci djetetova života
Izdvojeno
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.