Prirodni lijek za sve
Iskoristite dan na plaži za obnovu organizma
Konačno odmor", "uhuuu, praznici..." ovih su dana najčešći uzvici. Ljetni užitak samo će nakratko narušiti toplinski val s previsokim temperaturama koje će se penjati i do 40 Celzijevih stupnjeva, ali osvježenje nudi more, koje je i najosjetljivijima ugodno za kupanje, pa ga treba maksimalno koristiti, naravno, izbjegavajući dio dana kad je sunce najjače, piše Slobodna Dalmacija
Osim osvježenja, more nudi pravo bogatstvo ljekovitih tvari za tijelo i dušu, što je znao još stari grčki filozof Platon zapisavši "More briše sve tegobe", a i pjesnik Euripid potvrdio je da "more čovjeku vraća zdravlje". Nitko ih do sada nije demantirao, štoviše, suvremena medicina samo potvrđuje njihove spoznaje.
Vraća zdravlje
Naši su davni preci cijenili blagotvorno djelovanje sunca, zraka i morske vode vjerujući da se u toj sinergiji skrivaju ljekovite sile.
Stari Grci prvi su uveli liječenje morskom vodom - talasoterapiju (od grčkog "thalassa", što znači more), koja se na grčkim otocima Rodu i Krfu primjenjivala još prije 2500 godina za liječenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima.
Morska voda sadrži sve važne elemente koji su našem organizmu nužni za život. Svi oni tijekom kupanja polako prodiru kroz kožu dublje u naše tijelo i sudjeluju u obnovi stanica, jačaju obrambenu sposobnost, potiču metabolizam, čiste kožu, smanjuju celulit i sprječavaju upale.
Zbog svih ovih ljekovitih svojstava stručnjaci savjetuju da more što više koristimo, osobito ljeti, jer ćemo tako lakše dobiti bitku protiv stresa te ublažiti tegobe s kralježnicom i mišićima.
Kako plivati
Plivanje je korisno za krvožilni sustav jer se kretanjem brže izlučuju otpadne tvari i potiče cirkulacija. Plivanje pridonosi općoj kondiciji i solidno troši kalorije. Voda, odnosno more, načelno na zglobove djeluje rasteretno, a na mišiće opuštajuće.
Želite li potpomoći rehabilitaciju, fizioterapeut Vinko Tranfić savjetuje smjer vježbi i način plivanja kojim podupirete terapiju. Primjerice, najosjetljivijim dijelovima kralježnice, hrskavičnim diskusima između kralježaka, pregibanje prema naprijed oštećuje stražnje dijelove.
To potvrđuje manjkava pokretljivost u smjeru prema natrag pri fizioterapeutskim testovima. Zato je poželjnu terapiju križobolje i išijasa (trakcija i manualna medicina - kiropraktika), ali i vratnih bolnih sindroma, najbolje popratiti leđnim plivanjem.
Na istom principu, samo puno većim intenzitetom, djeluje stol za balansiranje kralježnice. Kraul dolazi u obzir, s tim da noge lebdeći tek prate trup istežući križa. Nakon povratka na suho mišićna napetost je smanjena, osobito nogu, pa pri uzimanju i spuštanju stvari na tlo valja pravilno čučnuti. Nerijetko zbog takve prolazne mišićne slabosti diskus ukliješti živac baš tada, upozorava Tranfić.
Dok plivamo, dobro je potopiti nos u vodu jer ćemo nakon toga lakše disati budući da morska voda sadrži jod koji čisti sinuse, pomaže kod slabosti i umora, smiruje živce, ublažava srčani ritam i potiče rast.
Ako ljetujete u područjima koja su bogata i ljekovitim morskim blatom, koje je savršen dar prirode, svakako ga iskoristite jer pomaže nakon operacija, kod reumatskih bolesti, tegoba s disanjem, te različitih kožnih i ginekoloških bolesti.
Vezane vijesti
-
Hrvatska će zaštititi 30 posto Jadranskog mora pod svojom jurisdikcijom te će do 2030. zasaditi dodatnih milijun stabala godišnje, rekao je u utorak u Glasgowu premijer Andrej Plenković istaknuvši da će klimatske promjene nepovratno pogoršati živote no da se ambicioznijim djelovanjem to može ublažiti.
-
Državna tajnica za more Maja Markovčić Kostelac sa suradnicima će boraviti u dvodnevnom radnom posjetu Splitsko-dalmatinskoj županiji, a tijekom kojeg će sudjelovati na svečanom predstavljanju projekta „Mirno More Flota Mira“, obići Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu te održati radni sastanak u Lučkoj upravi i Hrvatskom hidrografskom institutu.
-
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.