Lifestyle

Partnerstvo i obitelj

Psihološki aspekti neplodnosti

Psihološki aspekti neplodnosti
www.mami.hr

Neplodnost koju možemo definirati kao biološku nemogućnost začeća djeteta, može biti izrazito frustrirajuća činjenica za parove koji se suočavaju sa navedenim problemom. Odnos između partnera može bit pun napetosti, a izvjesne su poteškoće u komunikaciji između parova, kao i nerazumijevanje jednog ili oba partnera.

Nakon postavljanja dijagnoze neplodnosti, za parove kreću dani i mjeseci iščekivanja, nadanja, sreće, pa razočarenja, tuge, frustracije, pa opet iščekivanja, nadanja... I tako svaki mjesec.

Jedan od najizazovnijih aspekata neplodnosti je suočavanje s usponima i padovima u tretmanima samog liječenja i stalne neizvjesnosti oko ishoda. Za neke žene, u određenom trenutku života, majčinstvo postaje najveća ambicija, a sama nemogućnost ostvarivanja obitelji može dovesti do jake emocionalne boli, anksioznosti i depresije, frustracije, te izolacije od društva i partnera.

Fizički tretmani u liječenju neplodnosti kao što su krvni testovi, hormonske inekcije, ultrazvuk, punkcija jajnih stanica, te sami transfer embrija u maternicu može biti izuzetno stresan za ženu, te ako uz to postoji i određeni pritisak društva koji definira ulogu žene, može se zaključiti da je razdoblje u liječenju neplodnosti trnovit i mukotrpan put u kojem je od izuzetne važnosti psihička stabilnost i pozitivno razmišljanje.

Što tako muškarci osjećaju određenu emocionalnu bol, kao što je osjećaj nesposobnosti i na neki način gubitak identiteta i bespomoćnosti, te pad samopouzdanja pogotovo ako je u pitanju muški faktor u liječenju neplodnosti. Sve to itekako utječe na odnos među partnerima, te je izuzetno važna međusobna podrška i razumijevanje. Vrlo je važno da na samom početku neplodni parovi počnu međusobno razgovarati o o individualnim osjećajima i reakcijama na njihove specifične situacije

Za većinu parova kada krenu u tretmane liječenja neplodnosti, seks postane više posao nego zadovoljstvo. Većina tretmana zahtjeva vođenje ljubavi u točno određenom trenutku, razni testovi kao što su spermiogram, razni svakodnevni pregledi na ženi i muškarcu onemogućava onu seksualnu spontanost na koju su parovi naviknuti. U tom periodu je teško inicirati seks radi ljubavi i zadovoljstva.

Ukoliko se parovi nađu u takvim situacijama, nije na odmet uzeti i pauzu od samog liječenja kako bi se ponovno uspostavio kvalitetan odnos među njima. Isto tako, treba imati na umu da je ta kriza privremena, te ukoliko postoji razumijevanje među partnerima kao i bezuvjetna podrška, prije ili kasnije sve će se vratiti u normalu. Dopustite si spontanost u izražavanju emocija , seks i druge aktivnosti koje vas opuštaju, otputujte za vikend, uživajte u onim jednostavnim stvarima koje vam daju osjećaj ljubavi i zadovoljstva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.