Lifestyle

Deveti Vox Feminae od 3. do 7. studenog posvećen strašnim ženama

Deveti Vox Feminae od 3. do 7. studenog posvećen strašnim ženama

Festival Vox Feminae, posvećen otkrivanju, predstavljanju i nagrađivanju filmova koji problematiziraju teme roda, rodnih uloga i identiteta, u svojem se devetom izdanju održava od 3. do 7. studenog na nekoliko zagrebačkih lokacija, a tema su mu žene zločinke.

 

 Kako se ističe u najavi na mrežnim stranicama festivala, nakon superjunakinja i mučenica, kojima su bili posvećeni Vox Feminae festivali 2012. i 2013., deveti Vox Feminae 2015. pozabavit će se njihovom suprotnošću: ženama zločinkama, s ciljem preispitivanja odnosa tipa zločina s tradicionalnim rodnim ulogama i stereotipima.

 "Društveno uvjetovane pretpostavke o univerzalnoj ljudskoj prirodi muškarce definiraju kao aktivne i agresivne, a žene kao pasivne i poslušne, pri čemu se rijetke žene koje doista čine zločine interpretiraju kao anomalije i kurioziteti", stoji u najavi. "Tako bivaju smještene unutar patrijarhalne binarne podjele na svetice i vještice, čime se zanemaruje kompleksan materijalni kontekst zločina, a ženska individua se pretvara u upozorenje drugim ženama koje svoj gnjev i nezadovoljstvo projiciraju na zločinke kako bi same mogle ostati unutar dopuštenih i primjerenih parametara 'ženskosti'", dodaje se.
 

Cilj je festivala stoga na interdisciplinarni način, kroz razgovore i suradnju s feministkinjama, kriminalistkinjama, sociologinjama, antropologinjama, pravnicama i drugim stručnjakinjama, promotriti koja je razlika između zločina koje čine žene i muškarci, koja im je motivacija te rasna, etnička i klasna pozadina.  Pod temom "Zločinke", festival će na interdisciplinarni način kroz razgovore i suradnju sa stručnjakinjama na nekoliko panela i diskusija promotriti kakva je pozicija žena u hrvatskim zatvorima te problematizirati pitanja pobačaja, femicida i nasilja nad ženama, seksualnog rada te općenito pitanja kontrole ženskog tijela kroz sve ono što je društveno za žene još uvijek uvjetovano ili percipirano kao - zločin.


 "Smatramo bitnim problematizirati pitanje kontrole ženskog tijela i pobačaja kao zločina te utjecaja Crkve na definiranje društvenih stavova, zatim društvenu osudu žena koje pate od postnatalne depresije, kao i žena koje zarađuju kao surogat-majke, te opravdavanje nasilja (npr. silovanja) smještanjem krivnje na žene, što je opasna gesta koja žrtvu čini odgovornom za nasilje koje je nad njom izvršeno", ističe se u najavi.

 Osim što se bavi težim društvenim temama i problemima, festival donosi i bogat sadržaj filmova koji istražuju aspekte roda, rodnih uloga i identiteta čije teme uključuju rodnu ravnopravnost, nestereotipne rodne uloge, odnose, kao feminističke i LGBTIQ teme.

 Filmski je program ove godine pojačan projekcijama perspektivnih hrvatskih redateljica kroz poseban program "Žene s video kamerama" koji obuhvaća projekcije i analizu recentnih ostvarenja tzv. "ispovjednog filma" Ane Opalić, Dane Budisavljević, Tihe K. Gudac i Eve Kraljević; a o novom valu hrvatskog filma i ženskoj poziciji u njemu na okruglom će stolu govoriti Hana Jušić, Sonja Tarokić, Barbara Vekarić i Lana Kosovac, te producentica Zdenka Gold.

 U suradnji s inicijativom "Znaj znanje" bit će održana projekcija hvaljenog filma "Lađa", a izdvajaju se i filmovi "KOD: Ispravljanje rodnog jaza", koji govori o rodnom jazu u IT industriji; hvaljeni indie film "Gayby Baby", te "Prekrasna je kad se ljuti", dokumentarac koji revitalizira zaboravljenu povijest odvažnih žena feminističkog pokreta druge polovice 60ih. 

Posebno mjesto u programu zauzimaju i dvije umjetničke izvedbe: otvorenje će u utorak 3. studenoga uveličati izvedba Nicole Hewitt "Ova žena se zove Jasna 07: Sjene", dok će dva dana kasnije, u četvrtak 5. studenotga Adela Jušić izvesti performans "Svilena košulja boje lavande". Obje su izvedbe odabrane na natječaju za umjetnički program devetog Voxa, a kulminacija su rada VF Platforme u ojačavanju domaće rodno osviještene i društveno angažirane umjetničke produkcije.

Festivalski se program "promocija kreativnih rodnih praksi i strašnih žena" održava u dvorani Müller Kina Europe, KIC-u, Galeriji Miroslav Kraljević te književnom klubu Booksi, a ulaz na sva događanja je besplatan.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.