Lifestyle

Kucni ljubimci

Kako pomoći psu kojeg je ugrizla otrovna zmija?

Kako pomoći psu kojeg je ugrizla otrovna zmija?

Nažalost uz ljetne radosti ljeto sa sobom za pse donosi i mnoge opasnosti, a jedna od njih svakako je ugriz otrovnih zmija. Pogotovo su ugroženi psi koji često borave u šumi, po kamenjarima i ostalim mjestima gdje se s njima mogu susresti.

Kako bi vi i vaši ljubimci izbjegli susrete s njima pozivamo vas da pročitate gdje žive i kako prepoznati otrovne zmije u Hrvatskoj!

Što učiniti ako do ugriza ipak dođe? Kako možete pomoći svom psu?

Hitan odlazak veterinaru se podrazumijeva, ali ne manje važno jest psu pružiti prvu pomoć koja, kako na svojim stranicama navode veterinari Pet centra podrazumijeva imobilizaciju odnosno podvezivanje noge 5 do 10 cm iznad mjesta ugriza. Tako ćete usporiti širenje otrova!

Veterinarska ambulanta "Kućni ljubimci" iz Rijeke na svojim web stranicama pak navodi kako bi nakon pružene prve pomoći bilo poželjno da ugrizeni strogo miruje, što je lakše izvesti ako se radi o malom psu.

"Jednostavno ga uzmete u naručje i prisilite da miruje. Kod uzimanja u naručje pazite da psa ne okrećete "naopako" kao malu bebu, već da su mu noge prema tlu, dakle da je u položaju kao da stoji na tlu. Kod velikih pasa nastojte organizirati nekakav transport do prvog veterinara (improvizirani ležaj kao za čovjeka) jer nikako nije dobro da pas ugrizen od zmije hoda."

"Životinju treba umiriti. Jasno je da se zbog jakog bola pri ugrizu javlja osjećaj straha i panike (to u dobroj mjeri ovisi o temperamentu psa) pa nastojte biti smireni kako biste na prijatelja prenijeli pozitivne emocije, a ne svoj vlastiti strah", navode riječki veterinari.

Uz ugriz za nogu zmije pse često grizu i za njušku. U tom slučaju podvezivanje je nemoguće, ali isto treba nastojati da životinja miruje.

Kako prepoznati da je psa ugrizla zmija?

Ugriz zmije vrlo je bolan i prvo što će vlasnici primijetiti jest da će ugrizena životinja bolno zacviljeti!

"Simptomi trovanja zmijskim otrovom ovise prvenstveno o količini uštrcanog otrova, no i o veličini psa ili mace. Kod jakih trovanja (kada je uštrcana velika količina otrova, a radi se o malenom psu i maci) životinja će kolabirati već za nekoliko trenutaka i tu je zaista potrebna najhitnija intervencija veterinara."

Kada se radi o blažim oblicima trovanja vlasnici će obično primijetiti oteklinu na mjestu ugriza. Oteklina će biti prisutna već u roku od 30 minuta, a istovremeno koža postaje tamno crvena, skoro crna. Na mjestu ugriza dolazi do istjecanja krvi te naglog i bolnog oticanja ugrizenog mjesta. Kada se radi o ugrizu šape, oboljela šapa postaje 3 puta deblja.

Ponekad kod velikih pasa i manje količine otrova prvih nekoliko sati prođe nezamijećeno jer pas ili samo malo šepa ili je jednostavno mirniji nego obično. No nakon nekoliko sati može se razviti hemolitička anemija i sepsa", navodi se na ferarica.com.

Također, važno je da nikako ne pokušavate uloviti zmiju koja je ugrizla psa jer bi ista mogla ugristi i vas!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.