Kultura

barone

Anatomija zagrljaja i preispitivanje percepcije vlastitog tijela

Anatomija zagrljaja i preispitivanje percepcije vlastitog tijela
Z. Magazin

Pod vedrim zvjezdanim nebom na Tvrđavi Barone, jednoj od najljepših šibenskih pozornica, protekla je četvrta večer Šibenik Dance Festivala.

U Kući umjetnosti Arsen održana je rasprava pod nazivom „Susreti mira“, moderirana od strane umjetničke direktorice festivala Zorane Mihelčić. Raspravljalo se kako je biti plesač u ratom pogođenoj zemlji, uz upečatljive priče Vladyslava Detiuchenka iz Ukrajine, Ofre Idel iz Izraela, Aldine Topčagić iz Bosne i Hercegovine te Belme Čečo Bakrač iz Sarajeva. Panel je otvoren Detiuchenkovim emotivnim filmom “Ritmovi otpora” kojim prikazuje živote profesionalnih plesača u kaosu rata, a čija ljubav prema plesu opstaje unatoč svim preprekama. 

– Današnji panel je važna platforma za raspravu o pitanjima s kojima se čovječanstvo susrelo mnogo puta. Kao umjetnik koji je svjedočio ratu, smatram da je moja misija prenijeti to iskustvo, podijeliti priču i donijeti drugačiju perspektivu u kulturni prostor – rekao je Detiuchenko i dodao kako umjetnik ima veliku moć koju mora koristiti za dobro. Poručio je i kako se nada da će diljem svijeta biti više ovakvih platformi za razmjene iskustava kao što je panel na Šibenik Dance Festivalu.

Publiku je u večer na Tvrđavi Barone uvela Škola suvremenog plesa Ane Maletić s nastupom Doppelgängers. Koreografiju potpisuje Penelope Morout, a mentorice nastavnog procesa su Eni Vesović i Gordana Svetopetrić. Predstava simbolički prikazuje kako svi imamo različite strane sebe, a koje će prevladati, ovisi o našim svjesnim odlukama. 

– Predstava je stvarana unutar nastavnog predmeta Scenska praksa kroz koju se učenicima viših razreda pruža mogućnost rada s različitim suvremenim autorima i upoznavanja njihovog stvaralačkog procesa. Od velike nam je važnosti što učenice izvode takvo cjelovito djelo i kroz iskustvo rada na izvedbi rastu pa nam je izuzetno drago biti dijelom festivala i ove godine – rekla je Svetopetrić i dodala da njegova posebnost leži u tome što, pored programiranja vrhunskih plesnih umjetnika i radionica, pruža prekrasne izvedbene lokacije. Izvedbom Doppelgängers na Tvrđavi Barone još jedna generacija maturanata Škole za suvremeni ples 'Ana Maletić' zaokružit će svoje školovanje na poseban način. To je prepoznala i publika, koja je nastup plesačica ispratila oduševljenjem i pljeskom.

Slijedio je vrhunac večeri, plesni nastupi “Matomari No Nai” i “EXPERIMENTO 5”. 

Catarina Casqueiro i Tiago Coelho, mladi umjetnici iz Portugala  oduševili su publiku poetičnim duetom "Matomari No Nai", u kojem su su kroz plesni pokret  dočarali kako se dva bića stapaju i dijele svoje postojanje. Anatomiju zagrljaja koriste kao temeljnu inspiraciju.

– Naš nastup ilustrira simbiozu između dva bića i zajedničko postojanje, prevedeno u pokret tijela koji pleše kao da govori. Jedinstven fizički jezik prioritizira tijelo i organski pokret, pri čemu se istražuje međusobni odnos, kao i odnos prema životu kroz igru u zvučnom prostoru – pojasnio je Tiago Coelho i dodao:

– Oduševljeni smo što smo dio festivala u Šibeniku i što smo imali priliku nastupati na tako prekrasnom mjestu.

Večer je zaključila Sofia Fitas, maestralnom izvedbom EXPERIMENTO 5. Portugalske umjetnica, koja živi i stvara u Francuskoj,  istražila je  ljudsko tijelo kroz svojevrstan konceptualni umjetnički izraz, vrhunskim performansom,  impresivnim pokretima,  uz zvuk i glasovnu pratnju drugog umjetnika na sceni, glazbenika Sébastiena Jacobsa. Kroz intenzivnu glazbu i  eksperimentiranje  s glasom, EXPERIMENTO 5 studiozno razrađuje interakciju između pokreta i zvuka kao esencijalne komponente izvedbe.

– Izvedba za cilj ima inspirirati gledatelja da preispita percepciju vlastitog tijela. Tijelo s androginom morfologijom i skrivenim licem omogućava mašti lutanje između čudnog i poetskog tijela, gdje identitet nikada nije fiksan – rekla je Fitas i dodala kako je riječ o jedinstvenom umjetničkom radu koji suočava gledatelje s ne toliko uobičajenim slikama i tjelesnim pokretima.

Umjetnica se osvrnula i na svoj boravak u Šibeniku:

– Prvi sam put ovdje. Festivalski program je izvrstan, sviđa mi se što se izvodi u povijesnim, iznimno lijepim prostorima. Time se ističe šibenska baština, kao i umjetnikova izvedba. Kada me Zorana pozvala, znala sam da će EXPERIMENTO 5 na Tvrđavi Barone biti izazov, ali i jedinstvena prilika za predstavljanje ove umjetničke izvedbe na izvanrednom povijesnom mjestu, tako lijepom i neobičnom. 

Kao i proteklih večeri, nastupi plesnih škola i studija uveličali su festivalski popratni program. Na Poljani su nastupili  plesni klub Vruća čokolada iz Splita te UOPR Ilijane Lončar iz Požege.

Josipa Lujanović potpisuje sve koreografije najdugovječnijeg splitskog plesnog kluba „Vruća čokolada“. Ističe kako su u klubu sretni jer već godinama održavaju tradiciju sudjelovanja na Šibenik Dance Festivalu:

– Našim plesačima je čast biti dio programa među svjetskim plesnim umjetnicima. Na Poljani smo pokazali samo dio koreografija na kojima smo radili protekle sezone. Program nazvan „It's showtime“ je šarolik i publika na njega ne ostaje ravnodušna. To je ono što želimo: doprijeti do publike s plesnim pričama i energijom. U programu su sudjelovala djeca i mladi od 9 do 20 godina, a bogatu kostimografiju je osmislila Vjeročka Jukić.

Više od 10 godina na Šibenski plesni festival rado dolaze i plesači Umjetničke organizacije Plesne radionice Ilijane Lončar iz Požege. Otplesali su šest koreografija u ukupnom trajanju od 20 minuta, pod mentorstvom plesne pedagoginje Ilijane Lončar. Koreografije pod imenom „Budimo kreativni! Budimo svoji“ nastale su u suradnji s profesionalnim plesnim umjetnicima i pedagozima: Zvonimirom Kvesićem, Idom Jolić i Endijem Schrotterom. Pedagoginja je kazala:

– Više od 10 godina rado dolazimo i sa uzbuđenjem pratimo kontinuirani napredak festivala, bogatstvo programa, radionica, predstava i panel-diskusija uz vrhunske profesionalne plesne umjetnike i pedagoge. Ono što je vrlo važno jest da festival predstavlja i radove mladih plesača i plesačice koji su svoje slobodno vrijeme posvetili upravo plesnoj umjetnosti!

Čekaju nas još dva velika festivalska dana: u petak navečer na rasporedu je highlight ovogodišnjeg izdanja, predstava Pupo u koreografiji Sofije Nappi i  izvedbi Komoco Dance Company na Tvrđavi sv. Mihovila. Ulaznice su dostupne za kupnju putem Eventima. Na programu u subotu navečer na Tvrđavi Barone bit će hvaljena predstava Together to get there, renomiranih umjetnika Lali Ayguade i Akira Yoshide koji stižu iz Španjolske Ulaznice su također dostupne putem poveznice na Eventimu

Šibenik Dance Festival podupiru Grad Šibenik, Ministarstvo kulture i medija te Turističke zajednice Šibenika i Šibensko-kninske županije. Festival se održava u suorganizaciji s Tvrđavom kulture Šibenik.


Reci što misliš!