rječnik
Mercedes Ceda Barić 40 godina vrijedno skupljala riječi, izraze, pojmove svoga Preka
Pod pokroviteljstvom Općine Preko i TZO Preko, a u organizaciji POU Dom na žalu i Ogranka Matice hrvatske u Zadru, u subotu, 3. veljače u 16.30 u Domu na žalu održat će se promocija Rječnika govora mjesta Preka Mercedes Ceda Barić.
O knjizi će govoriti recenzenti dr.sc. Josip Lisac i prof.dr.sc. Ivica Vigato te autorica Mercedes Ceda Barić, a u programu će sudjelovati Udruga žena Luzor, Marina Marčelić, Evelin Dorkin Gregov i Karmen Gregov. Voditeljica programa bit će Vesna Benić
Autorica je 40 godina vrijedno skupljala riječi, izraze, pojmove svoga mjesta i time napravila jasnu distinkciju između Preka i susjednih mjesta na Ugljanu. U rječnik je uvrstila i kulturno-povijesnu baštinu Preka, a u predgovoru u kratkim crtama dala presjek najvažnijih datuma, događaja i zemljopisnih odrednica Preka.
Rječnik govora mjesta Preka objavljen je u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Zadru, urednik je Ivica Vigato, koji je uz Josipa Lisca i recenzent. Lektori su bili Mate Čačić, Marija Šoša, Tea Vidaić i Marija Rušev, koja je napravila i akcentuaciju, a kratice je napravila sama autorica.
Vezane vijesti
-
Svake prve subote u mjesecu u 12 sati, osim ako je taj dan blagdan u Republici Hrvatskoj, provodi se redovito ispitivanje ispravnosti sirena i sustava za uzbunjivanje pa će tako biti i u subotu, 5. travnja
-
Oko mjesec i pol dana ostalo je do kraja prvog mandata virskog načelnika Marina Radovića.
-
Budućim studentima, srednjoškolcima maturantima, i široj sveopćoj javnosti profesori i studenti ovoga Odjela otvorili su svoja vrata predstavivši se u ruhu brojnih kreativnosti i domišljatih znanstvenih, nastavnih i znanstveno-popularnih aktivnosti.
-
Tuna, Sushi & Wine Festival počinje u srijedu: Evo što ćemo sve moći pojesti i popiti te koga ćemo sve slušati pod festivalskim šatorom na Trgu Petra Zoranića
Izdvojeno
-
Policija je kazneno prijavila 43-godišnjaka zbog sumnje na više kaznenih djela imovinskog karaktera.
-
Iz Pakoštana nam dolazi uzbudljiva MTB priča za sve ljubitelje biciklizma. Brdsko biciklistički klub Pakoštane (BBK Pakoštane) tradicionalno na praznik rada, 1. svibnja organizira MTB Maraton Vransko jezero.
-
Jagode - nikad skuplje. Počinje sezona omiljenog proljetnog voća, no cijena od 7 eura po kilogramu - nije nimalo slatka. Domaći proizvođači govore - to je cijena za uvozne jagode. Naše još nisu rodile, bit će ukusnije i - puno jeftinije.
-
Divljaju cijene smještaja zbog Thompsona: “Apartmani koji su inače 50, sada su 350 eura”
Reci što misliš!