na Paraćev 75. rođendan
Novo izdanje u ediciji Ligature: autorski album uglednoga skladatelja Frane Paraća
Nakon Zbora HRT-a i Osluškivanja, autorskog CD-a Srećka Bradića te nagrađivane Pasije Berislava Šipuša, edicija Ligatura Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatske radiotelevizije u izdanju Cantusa nastavlja seriju reprezentativnih izdanja autorskim albumom uglednoga skladatelja i profesora emeritusa, akademika Frane Paraća (Split, 1948.).
Album izlazi u prigodi Paraćeva 75. rođendana, a na njemu su objavljena dva antologijska ostvarenja: suita iz baleta Carmina Krležiana za recitatora, mješoviti zbor i simfonijski orkestar (1988.) te Missa Maruliana za sopran, bariton, zbor i orkestar (1993.).
S obzirom na 130 godina od rođenja Miroslava Krleže 2023. te na 2024. kao godinu Marka Marulića, izlazak Paraćeva albuma dodatno dobiva na značenju i aktualnosti.
"Dva opsežna Paraćeva vokalno-instrumentalna djela predstavljaju gotovo kanonski repertoar hrvatske glazbe 20. stoljeća. Ona povezuju Paraćevo skladateljstvo s velikanima hrvatske književnosti", ističe autorica eseja u izdanju, doktorica muzikologije i članica suradnica HAZU-a Hana Breko Kustura.
Oba djela predstavljena su u ciklusu Kanconijer Zbora i Simfonijskog orkestra HRT-a pod vodstvom maestra Tončija Bilića (Missa Maruliana 2017., a Carmina Krležiana 2023. godine), a nakon izvedbi realizirane su i studijske snimke sada objavljene na albumu.
Snimanja su, kao i u drugim izdanjima Ligature, uključila velik broj sudionika. Tako su se u slučaju suite Carmina Krležiana Zboru i Simfonijskom orkestru HRT-a pridružili članovi Oratorijskog zbora Crkve sv. Marka Cantores sancti Marci te dramski umjetnik Danijel Ljuboja, dok su u izvedbi djela Missa Maruliana sudjelovali i članovi Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić te vokalni solisti Kristina Kolar i Ljubomir Puškarić.
"U doba kad mnogi umjetnici i pseudo-umjetnici sveudilj posežu za efemernim i perifernim temama i problemima, Frano Parać je znao u svom djelu zahvatiti u ljudski bitno", bilježi uz Paraćevu Misu akademik Ivan Supičić. Isto, međutim, vrijedi za oba djelo na albumu.
Naslovnicu u skladu s konceptom Ligature krasi kolaž Home Poise Habitat renomiranog hrvatskog likovnog umjetnika Damira Očka. "Ovaj rad tematizira glasofobiju ili strah od javnog govora, te smjelo korespondira s temom umjetnosti kao odgovora na strah, potrebe za izričajem. Očko se vješto poigrava i čitanjem ljudskoga lika dajući naznake mnogih lica, maski, koje svatko od nas ovisno o prilici nosi", bilježi kustoska suradnica u Ligaturi Karla Pudar.
Tonski snimatelj bio je Božidar Pandurić, a glazbeni producenti Krešimir Seletković i Pero Mihojević. Izdanje je objavljeno uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Album je moguće naći u Cantusovu katalogu i na svim digitalnim platformama.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!