Kultura

Hrvatska diskografska udruga

Deezer i Universal Music Group objavili svoj prijedlog reforme tržišta streaminga putem takozvanog "artist-centric" modela

Deezer i Universal Music Group objavili svoj prijedlog reforme tržišta streaminga putem takozvanog
pexels.com

Prošlog su tjedna Deezer i Universal Music Group objavili svoj prijedlog reforme tržišta streaminga putem takozvanog "artist-centric" modela koji nastoji promijeniti način na koji se raspodjeljuju prihodi od digitalnog streaminga glazbe.

U isto vrijeme, IMPALA je održala svoju godišnju skupštinu u Beču, gdje su reforma streaminga i maksimiziranje prihoda za izvođače, ali i sve druge nositelje prava označeni kao ključni prioriteti.

IMPALA pozdravlja sve akcije koje idu u smjeru kvalitetne reforme tržišta streaminga. Ohrabrujuće je da se određeni aspekti nedavnih prijedloga Deezera i UMG-a slažu s IMPALA-inih deset koraka za reformu i rast prihoda od streaminga. IMPALA-ini prijedlozi prvobitno su objavljeni prije više od dvije godine i ponovo razmotreni ranije ove godine.

Međutim, kao odgovor na pitanja koja su se pojavila među njezinim članstvom, IMPALA traži dodatna pojašnjenja o prijedlogu Deezera, poput mehanizama za povećanje tantijema izvođačima koji zadovolje određene pragove, kao i druge aspekte.

Izražena je određena zabrinutost vezano uz moguću posljedicu slijedom koje bi ovaj prijedlog mogao dovesti do mogućeg dvoslojnog pristupa koji bi utjecao na rad nezavisnih izdavača koje čine 80% novih izdanja, uključujući mogući negativni utjecaj na izvođače koji su na samom početku svojih karijera, izvođače koji pripadaju određenim manje komercijalnim glazbenim nišama te osobito izvođače s manjih teritorija, kao i kako će utjecati na odluke diskografa o tome s kojim servisima žele surađivati.

Činjenica da je prijedlog Deezera kreiran u zatvorenom dogovoru s vodećim na tržištu umjesto s cijelim sektorom također je zabrinjavajuća. Osim ako se drugi dionici ne slože, IMPALA ne vidi kako bi se ovaj model mogao primijeniti izvan repertoara UMG-a.

Deezerov angažman u borbi protiv prijevara u streamingu je dobrodošao jer to muči industriju i preusmjerava prihode od izvođača, autora i izdavača. Povećanje vrijednosti glazbe i podizanje raznolikosti srž su IMPALA-inog plana streaminga, te stoga cijenimo da Deezer dijeli slične vrijednosti.

IMPALA je do sada razgovarala sa brojnim streaming servisima kako postići kvalitetnu reformu streaminga i veseli se nastavku ovog angažmana kako bi se u daljnjoj javnoj raspravi i dostigao taj cilj.

Mark Kitcatt, suvlasnik i direktor tvrtke Everlasting Popstock, predsjednik IMPALA-ine grupe za reformu streaminga komentirao je: “IMPALA pozdravlja poteze za predlaganje reforme na tržištu, a IMPALA-in ranije objavljeni plan također nastoji postići elemente diferencijacije kao i osnažiti borbu protiv manipulacije streamingom.

Naš plan ima za cilj povećati raznolikost i učiniti je komercijalno privlačnijom, o čemu smo već razgovarali sa raznim streaming servisima. Naš je cilj ostvariti neiskorišteni potencijal tržišta streaminga. IMPALA će nastaviti razgovore na ovu temu s Deezerom i svim drugim digitalnim servisima.”

Izvršna predsjednica IMPALA-e Helen Smith komentirala je: “Cijenimo Deezerovu predanost poboljšanju tržišta streaminga. Bit će zanimljivo vidjeti modeliranje i razumjeti je li se o tome razgovaralo s drugim dionicima, kao i s regulatorima.

Trebalo bi se pozabaviti jazom između više i manje streamanim izvođačima, a naš plan predlaže niz različitih načina da se to postigne. Ako bi Deezerov pristup bio stvaranje dvoslojnog tržišta koje bi imalo negativan utjecaj na naše članove, to ne bi bilo dobro za raznolikost.”

Članovi IMPALA-e također su označili da su neke od formulacija koje su korištene u tisku kao reakcija na Deezerov prijedlog očito loše. Sektor je posebno zabrinut zbog upotrebe izraza "neovisni" koji se pogrešno koristi za označavanje loših igrača na streaming tržištu koji pokušavaju izigrati sustav.

Mark Kitcatt, nastavio je: “Zajednička je nit kroz povijest snimljene glazbe da su veliki pomaci i promjene dolazili iz nezavisnog sektora i kroz njega. Ne očekujem da Goldman Sachs to zna, ali Deezer i UMG sigurno znaju i nadamo se da će nam se servisi pridružiti u reformi svijeta streaminga na način koji povećava mogućnosti i prihode za sve predane glazbene stvaraoce te poboljšava i obogaćuje iskustvo za obožavatelje, a ne samo preusmjeravanje više tantijema prema najpopularnijim izvođačima”.

Helen Smith iz IMPALA-e zaključila je: "Potrebna je dodatna rasprava o ovom vitalnom pitanju i veselimo se daljnjim razgovorima kako bismo razjasnili specifičnosti prijedloga Deezera i njegovog potencijalnog utjecaja na glazbeni ekosustav prije daljnjeg komentiranja. U međuvremenu, može se primjenjivati ​​samo na repertoar UMG-a ili dok se drugi davatelji licence ne slože, te pozivamo sve zainteresirane strane da pročitaju IMPALA-in plan i iznesu nam svoje stavove.”

Detaljnog plana IMPALA-e o poboljšanju tržišta streaminga prisjetite se na stranicama Hrvatske diskografske udruge.


 


Reci što misliš!