Kultura

četvero vrsnih fotografa

Izložbom fotografija „Čovjek u vremenu i prostoru“ otvoreno Ninsko kulturno ljeto 2023.

Izložbom fotografija „Čovjek u vremenu i prostoru“ otvoreno Ninsko kulturno ljeto 2023.

Za ljubitelje umjetničke fotografije, u ugodnom ambijentu atrija ninske rustikalne Barokne kuće iz 17. stoljeća, sinoć je otvorena izložba „Čovjek u vremenu i prostoru“, četvero vrsnih fotografa: Sadike Bajutti, Aleksandra Bonačića, Željka Plašča i Jerolima Vulića, kojima je ovo prvo predstavljanje ninskoj publici.

U svom osvrtu na izložbu dipl. povjesničarka umjetnosti Marijana Ramov istaknula je kako ovaj postav od 60 respektabilnih fotografija predstavlja izvrsnu sintezu i spoj različitih fotografskih opažanja, stavova i emocija te načine na koje svatko od njih kroz objektiv svog fotoaparata doživljava svijet koji ih okružuje te da ono što im je svima svojstveno je da u svom opusu najveći interes pokazuju prema crno-bijeloj fotografiji urbanih motiva gdje je čovjek u vremenu i  prostoru glavna točka njihovog interesa.

Iako se među radovima Sadike Bajutti mogu naći fotografije svih žanrova, u svom fotografskom radu najviše je usredotočena na uličnu/dokumentarnu fotografiju, kojom hvata oglede svakodnevice kroz često neugledne i marginalne sadržaje koje svojim izborom uzdiže do dostojanstva. Fotografije donose nostalgiju zbog načina suzdržanog pogleda koji nikako ne znači manjak strasti, već naprotiv, pokazuju autoricu kao „lovca s kamerom“ pa ono što „je u jednom momentu potencijalno izmicalo percepciji i pogledu, sada odjekuje na sav glas i postaje vidljivim.

Aleksandar Bonačić je neopterećen uzorima, neopterećen autoritetima, neopterećen tehnikom, slobodan i svoj i zato stvara tako čudesne i tako različite fotografije, dobro odmjerene kadrove, s posebnim  naslovima koji dodatno zaokružuju fotografsku priču koju nam prezentira, a koja postaje čitav fotografski paket -  zaokružen i raspakiran pred našim očima i pred publikom.

Čovjek u vremenu i urbanom prostoru nepogrešiv je naziv usredotočenosti Željka Plašča. I mada se može misliti da se kod ulične fotografije motivi u svom obilju sami nameću i da ih je lako pronaći, upravo pristup motivu otkriva pravoga umjetnika, koji u fotografiju unosi svoje oduševljenje, emociju i nadahnuće viđenim te kroz prizmu svoga doživljaja stvara uradak koji nikako ne može biti samo dokumentarna kopija stvarnosti. Njegov rad daleko je od masovne proizvodnje fotografija, već naprotiv predstavlja pomnog i pažljivog promatrača, meditativna karaktera i usmjerenja.

Opus Jerolima Vulića rezultat je višegodišnjeg rada, lutanja od velebitskih prostranstava do urbanih prostora te smiraja uz neki detalj kojemu se predaje u bezvremenskom promišljanju, a koji ostavlja veliku energiju posvećenosti baš tom trenutku. Njegovi se radovi mogu podijeliti u tri velike cjeline; jedna prikazuje autorov doživljaj prirode, druga istražuje prirodu ljudskih odnosa, osjeta i osjećaja, a treća sadrži niz pojedinačnih radova u kojima prevladava tema punog i praznog, odnosno prisutnog i odsutnog s dominantnim motivom kruga.

U sklopu programa otvorenja Ninskog kulturnog ljeta gostovale su Dina e Mel, duo zadarskih glazbenica - pjevačica i muzikologinja Dina Bušić te gitaristica Melita Ivković, koje su svojim glazbenim intermecom prenijele dašak zaboravljenih pjesmama zadarskih Arbanasa.

U ime Grada Nina izložbu fotografija „Čovjek u vremenu i prostoru“ otvorila je kustosica Marijana Ramov koja će ostati otvorena do 19. srpnja 2023.


Reci što misliš!