Kultura

drama plus

Trebamo djevojčice koje mijenjaju svijet

Trebamo djevojčice koje mijenjaju svijet

Drama plus sinoć nam je predstavila priču koja svojom temom ne može biti aktualnija. Bila je to hrvatska praizvedba "Djevojčice iz Afganistana".

Najnovije talibansko ograničenje kojim se Afganistankama zabranjuje dolazak na posao u nevladinim organizacijama izazvalo je bijes zapadnih zemalja i međunarodnih institucija. 

Odluka režima da ženama zabrani studiranje na sveučilištima u Afganistanu izazvala je oštre kritike glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Antónia Guterresa, kao i niza zapadnih zemalja. Posljednji je to u nizu poteza ograničavanja prava žena otkad je ultrakonzervativna islamistička skupina preuzela vlast 2021. godine.

Talibani su zabranili i djevojčicama da pohađaju srednje škole.

A na sceni smo dobili još širi uvid u sva ta neshvatljiva ograničenja ženama i djevojčicama. Jedno od njih je obrazovanje, i upravo to je Drama plus stavila u prvi plan, porukom - nitko ti ne može oduzeti znanje, ako znaš čitati i pisati, to je tvoje zauvijek.

Predstavu je po motivima ovog lektirnog djela Deborah Ellis režirao Vinko Radovčić.

No, on je napravio mali scenski zaokret, pa tako nismo fokusirani samo na jedan lik i njezinu priču, 11-godišnju Parvanu, već pratimo grupu hrabrih djevojčica, koje kroz predstavu provlače snažnu poruku - one mijenjaju svijet. I uistinu, tako i bude.

Zajedničkim snagama, grupa djevojčica se prerušava u dječake i dolaze kao "Stranka talibanske mladeži" do samog vrha vlasti. 

Njihovo je djetinjstvo izbrisano, kažu, njihovi su snovi uništeni, ali nada postoji, i bez nade smo nitko i ništa...a snažni smo onoliko koliko dokažemo da jesmo, uvjerene su djevojčice iz Afganistana.

Za djelo je Ellis dobila nagradu Jane Addams Children’s Book Award i imenovana je Redom Ontarija,  nagradu Petar Pan i Middle East Book Award 2002. Autorica je napisala još tri nastavka: Parvanino putovanje, Grad od blata i Moje ime je Parvana.

Godine 2017. djelo je adaptirano u animirani film redateljice Nore Twomey.

U predstavi Drame plus dočaran je sav užas koji sa sobom nosi slijepo poštivanje suludih i za žene potpuno poražavajućih zakona.

Mladi glumci s mnogo energije i šarma preuzeli su svoje zadatke na sceni, osjeti se koliko su se opustili i zaigrali, a pitanje o strukturi unutar obitelji i društva koja stavlja žene u uloge podređene muškarcima još je jednom pod svjetlima reflektora "ubolo" sve nas u publici.


Reci što misliš!