Kultura

bogat program

Evo što je sve Narodni muzej Zadar pripremio povodom otvorenja II Palače

Evo što je sve Narodni muzej Zadar pripremio povodom otvorenja II Palače
Silvija Romić

Povodom svečanog otvorenja II Palače, donosimo program Narodnog muzeja Zadar

IZLOŽBE

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

u suradnji Narodnog muzeja Zadar i  Muzeja suvremene umjetnosti

Izložbene dvorane – Providurova palača

Ratko Petrić (Zadar, 1941. – Zagreb, 2010.) jedan je od najintrigantnijih hrvatskih suvremenih umjetnika, koji je u gotovo 50 godina umjetničkog djelovanja ostvario obiman, raznorodan i osebujan opus. Retrospektivnom izložbom Baciti istinu u lice! javnosti predstavljamo integralni kritički presjek cjelokupnog opusa. Donosimo oko 200 radova ovog intrigantnog i originalnog autora – skulpture, makete, plakate i tiskovine, radove na papiru te arhivsku građu i multimedijske sadržaje.

Središnja je tema Petrićeva umjetničkog opusa čovjek i njegova sudbina. U formalnom i sadržajnom smislu stvorio je novi oblik figuracije u hrvatskom kiparstvu druge polovice 20. stoljeća. Obilato koristeći ironiju, sarkazam i grotesku, na izrazito svjež i lucidan način propitivao je društveno-političke, kulturne i umjetničke pojave svojega doba te usmjeravao žestoku kritiku sustavima i pojavama koje su nagrizale ljudske vrijednosti i slobodu. U radu ga je pokretao humanizam, svojevrsna etika antiestetike i načelo – što izravnije to snažnije!

Retrospektivom predstavljamo vitalnost, suvremenost i aktualnost njegove umjetničke poruke kritičkim odabirom najvažnijih radova iz brojnih ciklusa (Pečat, Orator, Gozba, Abortus, Svevid, Bog Eros, Američki kipopis, Leterman, Crno jaje, Životinjska farma, Hrvatska kuća, Kipleraj, Izložba itd.). Angažiran stav, kritičko promišljanje i pojednostavljen prikaz koji je prvotno primijenio u crtežu prenio je na grafiku, plakat i skulpturu. Eksperimentirao je s kiparskim materijalima i tehnikama, a najčešće je upotrebljavao obojeni poliester. Materijal modernog konzumerističkog društva, jeftin, svakodnevan i potrošan, bio je idealan za umjetnika koji je njime postizao dojam plastične nadrealnosti.

(20.04.-20.06.)

IGOR PEDIŠIĆ: USPUT

fotografije s gradilišta

kafeterija roh bau - Providurova palača

(20.04.-20.06.)

MODERNO-POSTMODERNO

iz fundusa Galerije umjetnina NMZ

Izložbene dvorane – Kneževa palača

Galerija umjetnina NMZ-a zbirka je umjetničke građe osnovana 1948. godine, u vrijeme kada se Zadar izdiže iz pepela Drugoga svjetskog rata. U porušenom gradu koji broji jedva pet tisuća stanovnika ova je ustanova oformljena u jednom dijelu Providurove palače kao Moderna galerija, a njezin početni fundus od 80 umjetnina narastao je na 35 000 (od čega 30 000 negativa Ante Brkana), s djelima koja obuhvaćaju razdoblje od 13. do 20. stoljeća, pa je sukladno tome Moderna galerija kasnije preimenovana u Galeriju umjetnina.

Izložbom koja se vodi tezom sučeljavanja modernog i postmodernog u umjetnosti 20. stoljeća pratimo razvoj zbirke kao i samu ideju moderne koja je težila za raskidom s akademizmom, ali zadržala visoke ideale izjednačavanja umjetnika i njegova djela kao i težnje za originalnom individualnošću, te postmoderne koja se odlikuje odustajanjem od jednog viđenja stvarnosti te propagira ideju da je sve moguće, sve se odvija istovremeno, a izražava kroz eklekticizam, citatnost i aproprijaciju na sadržajnom polju slike. Izložba donosi radove u rasponu od ranog modernizma Vidovića, Miše, Babića, Šulentića, Hegedušića, do poslijeratnog modernizma Glihe, Šimunovića, Dulčića, Kulmera, Murtića, Stančića. Djela nacionalnog modernizma najbrojnije su zastupljena u fundusu, a potom slijede djela iz razdoblja postmoderne od kraja sedamdesetih godina prošloga stoljeća do danas, preko radova Tutte, Ercegović, Čeranića, do zadarskih postmodernista Zelića, Rončevića, Čerine, Švaljeka i drugih. Kao izdvojena cjelina predstavljaju se crteži Ivana Palčića te će se tako obilježiti 130. godišnjica njegovog rođenja. Izložbom se, makar u suženom opsegu, prezentiraju djela u mediju umjetničke fotografije i skulpture. 

Povijest Galerije umjetnina vezana je uz priču o sudbini grada, o diskontinuitetu gradskog života uvjetovanoga specifičnošću povijesti i geografskog položaja. Dugogodišnje beskućništvo Galerije zbog dotrajalosti zgrade (2006. – 2017.) prekinuto je tek nakratko obnovom njenog matičnog prostora u dijelu Providurove palače, što je omogućilo prezentiranje dijela njenog fundusa do ponovnog iseljenja 2018. u očekivanju novog prostora u okviru Dvije palače. Izložbom Moderno-postmoderno u prostoru Kneževe palače predstavljamo reducirani izbor umjetnina kojim se tek djelomično prezentiraju zbirke pohranjene u čuvaonici.

(20.04.-04.06.)

OBITELJ DEŠPALJ U OBJEKTIVU ANTE BRKANA

Polivalentna dvorana - Providurova palača

u suradnji Koncertnog ureda Zadar i Galerije umjetnina NMZ

Malo tko je u povijesti zadarske glazbe ostavio traga kao arbanaška obitelj Dešpalj. Vrativši se 1945. godine u Zadar, Šime Dešpalj postavljen je za voditelja Narodnog kazališta, u kojemu je reorganizirao glumački ansambl, utemeljio i vodio pjevački zbor i orkestar. Uz suprugu koja je svirala violončelo, njihovo troje djece - Pavle, Maja i Valter - odrastali su svako uz svoje glazbalo, ali i uz svakodnevno zajedničko muziciranje u domu koji je okupljao glazbenike i zaljubljenike u glazbu. A onda su, jedno za drugim, iz svog Zadra, na krilima glazbe uspješno poletjeli u veliki svijet, i ostvarili iznimne karijere - Pavle kao dirigent i skladatelj, Maja kao violinistica i Valter kao violončelist - odgojivši pritom i generacije glazbenika.

Izložene fotografije zadarske glazbeničke obitelji snimio je Ante Brkan (1918. – 2004.), doajen zadarske i hrvatske fotografije. Na ovim fotografijama možemo uočiti tipičan Brkanov princip po kojemu  on nije režiser prizora, već u maniri nezainteresiranog promatrača stoji po strani i bilježi događaje. Fokusirajući se na usredotočenost članova glazbene obitelji na instrumente i partiture, Brkan ističe njihovu predanost svijetu glazbe i punu zaokupljenost kreativnim činom stvaranja. Posebno je istaknuta i osobnost svakoga od glazbenika i njihova međusobna povezanost u toj kolektivnoj obiteljskoj simfoniji.

(20.04.-20.06.)

ŠEST SALONSKIH PRIČA

stalna izložba iz fundusa Odjela Muzeja grada Zadra NMZ

Izložbeni saloni - Kneževa palača

Izložba Šest salonskih priča govori o šest povijesnih razdoblja u gradu Zadru. One su tragovi, segmenti povijesnog mozaika s kojima se nastojalo dočarati ono što je u našem Gradu postojalo i sve ono što je zahvaljujući dobrom ukusu njegovih stanovnika kroz povijest stizalo u grad.

Grad koji je u lijepim i onim manje lijepim vremenima živio gotovo jednako. Možda je upravo Kneževa palača, čije smo obnove suvremenici, najbolji primjer za to. Rat je bio tu pored nas, a već je započela obnova najugroženijih dijelova.

Izloženi eksponati govore o ljudima i vremenu, o trajanju koji se odnosi na samo jedan dio zadarske povijesti u vremenskom razdoblju od nekoliko stoljeća, a Vaša pažnja i razumijevanje složiti će ih u cjelinu.

Šest salonskih priča je naslov ambijenata složenih u povijesni kontekst i cjeline. Fundus koji je predstavljen u postavu nije došao s jednog mjesta, on je sakupljan bilo iz Sabirnog centra, bilo otkupom ili donacijama. Za razliku od muzeja koji imaju u svom fundusu čitave cjeline zbog ratnih razaranja Zadra (ponajviše u Drugom svjetskom ratu) vrlo malo je cjelina koje su kao takve došle u posjed Narodnog muzeja Zadar. S druge strane prostor za izlaganje zbog svoje povijesne i kulturne važnosti također je poput eksponata te smo i njega nastojali valorizirati. Stoga se činilo najsretnije rješenje da umjesto školskih naslova Salon baroka, Salon klasicizma itd. salone imenujemo po povijesnim događanjima i eksponatima koji se u njima nalaze.

RADIONICE

TAJNE PROVIDUROVE I KNEŽEVE PALAČE

igra otkrivanja

Zaigrajte s nama igru otkrivanja tajni dviju palača. Pripremili smo zagonetke koje vas vode kroz prošlost velebnih zdanja smještenih u centru grada Zadra. Pridružite nam se u edukativnoj i zabavnoj igri. Radionica je namijenjena učenicima u osnovnim i srednjim školama.

Vodstvo: Lucija Sekula, muzejska pedagoginja NMZ

Mjesto održavanja: izložbeni prostori Kneževe i Providurove palače.

Termini održavanja: 25.04., 12 h,  26.04., 10 h, 28.04., 10 h

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

čovjek-stroj -  modeliranje, asamblaž

Upoznajte se s radovima Ratka Petrića na izložbi u Providurovoj palači i uz našu pomoć izradite svoja umjetnička djela. Radionica je namijenjena djeci u dječjim vrtićima i učenicima u osnovnim i srednjim školama.

Vodstvo: Lucija Sekula, muzejska pedagoginja NMZ

Mjesto održavanja: Edukativna dvorana – Kneževa palača

Termin održavanja: 26. 4., 12h

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

Stručna radionica oslikavanja tekstila zračnim kistom inspirirana modernom umjetnosti i djelima umjetnika Ratka Petrića  namijenjena učenicima Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar

edukativna dvorana – kneževa palača

Marija Šarić-Ban, kustosica NMZ

edukativna dvorana – kneževa palača

26.4.  – 31. 5. 2022., 10 h

 

ŽIVOT U PALAČI - VIJEĆANJE U VIJEĆNICI

radionica igranja uloga

Zanima li vas kako je život u Providurovoj palači izgledao u ne tako dalekoj prošlosti? Jeste li spremni zaviriti u taj dio povijesti? Pripremili smo za vas različite scenarije temeljene na povijesnim činjenicama i povijesne uloge u kojima ćete se boriti za pravdu sa svojim kolegama iz učionice. Radionica je namijenjena učenicima u osnovnim i srednjim školama.

Vodstvo: Lucija Sekula, muzejska pedagoginja NMZ

Mjesto održavanja: Edukativna dvorana – Kneževa palača

Termini održavanja: 27. 4. i 29. 4., 10 h

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

rasplesana slova - kolaž, asamblaž, slagalica

Pokušajte pronaći sva slova na izložbi Ratka Petrića u Providurovoj palači, otkrijte zašto baš slova i na koji način su prikazana. Prepustite se kreativnosti i stvorite i vi svoja umjetnička djela inspirirana slovima uz našu pomoć. Radionica je namijenjena djeci u dječjim vrtićima i učenicima u osnovnim i srednjim školama.

Vodstvo: Lucija Sekula, muzejska pedagoginja NMZ

Mjesto održavanja: Edukativna dvorana – Kneževa palača

Termin održavanja: 28. 4., 12 h

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

Lik, spomenik - modeliranje; glina, gips, kaširanje

Na koji  način nastaje skulptura? Kako od ideje doći do realizacije? U ovoj radionici ćemo vas provesti kroz predmete Ratka Petrića koji mogu biti inspiracija za vaša umjetnička djela. Radionica je namijena učenicima u osnovnim i srednjim školama.

Vodstvo: Lucija Sekula, muzejska pedagoginja NMZ

Mjesto održavanja: Edukativna dvorana – Kneževa palača

Termin održavanja: 29. 4., 12 h

(maksimalni broj polaznika u grupi je 25, rezervacije moguće na email info@dvijepalace.hr i na info pultu do popunjenja grupe)

STRUČNA VODSTVA

RATKO PETRIĆ PRIVATNO

Jadranka Fatur, akademska slikarica, umjetnikova supruga

Izložbene dvorane - Providurova palača

21. 04. u 19:00

PALAČE KROZ POVIJEST -  KNEŽEVA I PROVIDUROVA PALAČA S KUSTOSIMA I GOSTIMA

Hrvoje Perica i Ivana Dražić, kustosi NMZ

Kneževa i Providurova palača

21. 04., 22.04., 23. 04., 25.04., 26.04., 28.04. u 11:00

MODERNO-POSTMODERNO

Koraljka Alavanja i Nevena Štokić, kustosice NMZ

Izložbene dvorane - Kneževa palača

22. 04., 29.04. u 12:00

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

Koraljka Alavanja, kustosica NMZ

Izložbene dvorane - Providurova palača

23. 04. u 10:00, 26.04. u 18:00 i 28.04. u 17:00

PALAČE KROZ POVIJEST i RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

Vodstvo za Udrugu turističkih vodiča Zadarske županije

Nevena Štokić, kustosica NMZ

Izložbene dvorane - Providurova palača

27.04. u 11:00

PREDAVANJA

RATKO PETRIĆ: BACITI ISTINU U LICE!

Predstavljanje izložbe i kataloga

Nataša Ivančević, muzejska savjetnica MSU i Koraljka Alavanja, kustosica NMZ

Multimedijska dvorana - Kneževa palača

21. 04. u 18:00

Ratko Petrić (Zadar, 1941. - Zagreb, 2010.) jedan je od najintrigantnijih hrvatskih suvremenih umjetnika, koji je u gotovo 50 godina umjetničkog djelovanja ostvario obiman, raznorodan i osebujan opus. Retrospektivnom izložbom Baciti istinu u lice! javnosti predstavljamo integralni kritički presjek cjelokupnog opusa. Donosimo oko 200 radova ovog intrigantnog i originalnog autora - skulpture, makete, plakate i tiskovine, radove na papiru te arhivsku građu i multimedijske sadržaje. O izložbi i katalogu govorit će Nataša Ivančević, muzejska savjetnica, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb i Koraljka Alavanja, kustosica, Narodni muzej Zadar.

KNEŽEVA I PROVIDUROVA PALAČA KROZ PREOBRAZBE ZADRA U RANOM NOVOM VIJEKU

prof. dr. sc. Laris Borić

Multimedijska dvorana - Kneževa palača

22. 04. u 12:00

Izlaganje će započeti analizom tipoloških i stilskih karakteristika razvojnih faza Kneževe i Providurove palače. One zapravo čine jezgru većeg upravnog sklopa Republike Venecije u Zadru, te će poseban naglasak biti usmjeren na urbanističke i arhitektonske mijene tog dijela grada koje su bile uvjetovane administrativnim funkcijama, sigurnosnom situacijom, ali i zanimljivim sustavom značenjskih slojeva u kojima se očitava stoljetna opreka i prožimanje državnog i komunalnog identiteta.

O PAVLU PAVLE DEŠPALJ KROZ PRIZMU GLAZBENOG DOPRINOSA U ZADRU

Članovi Zadarskog komornog orkestra i predstavnici Glazbenih večeri u sv. Donatu

Multimedijska dvorana – Kneževa palača

25.04. u 18:00

Malo tko je u povijesti zadarske glazbe ostavio traga kao arbanaška obitelj Dešpalj. Vrativši se 1945. godine u Zadar, Šime Dešpalj postavljen je za voditelja Narodnog kazališta, u kojemu je reorganizirao glumački ansambl, utemeljio i vodio pjevački zbor i orkestar. Uz suprugu koja je svirala violončelo, njihovo troje djece - Pavle, Maja i Valter - odrastali su svako uz svoje glazbalo, ali i uz svakodnevno zajedničko muziciranje u domu koji je okupljao glazbenike i zaljubljenike u glazbu. A onda su, jedno za drugim, iz svog Zadra, na krilima glazbe uspješno poletjeli u veliki svijet, i ostvarili iznimne karijere - Pavle kao dirigent i skladatelj, Maja kao violinistica i Valter kao violončelist - odgojivši pritom i generacije glazbenika.

GRUPA BIAFRA U POLEMICI OKO ANGAŽIRANE UMJETNOSTI U HRVATSKOJ

prof. dr. sc. Vinko Srhoj

Multimedijska dvorana - Kneževa palača

28. 04. u 18:00

 

 

 

Svi zainteresirani za radionice, predavanja i stručna vodstva mogu se prijaviti na našem info pultu, zatim na email info@dvijepalace.hr, pozivom na broj telefona 023 627 764, te putem Messengera i DM našeg Instagram profila.


Reci što misliš!