Kultura

bili smo u brlogu

Vlajter ego, Vlajternativa, u Benkovcu kultura i umjetnost i dalje je živa

Vlajter ego, Vlajternativa, u Benkovcu kultura i umjetnost i dalje je živa
Iva Pejković

Vlajter ego, Vlajternativa, u Benkovcu kultura i umjetnost i dalje je živa! Nemojte nam zamjeriti ovaj užasno patetičan stih, ali mi smo jednostavno oduševljeni ekipom koja iz godine u godinu dokazuje koliko je potrebno strpljenja i ljubavi za o(p)stanak alternativne scene i u jednoj tako maloj sredini kao što je Benkovac

Benkovac je najpoznatiji po sajmu, ali i po Vlajternativi. Dunja i Ante Gusić protagonisti su razgovora u Brlog craft and brew baru, u novootvorenom prostoru za događanja, gdje je otvorena izložba fotografija iz Benkovca Adrijane Vidić. Fotografije su naime nastale ljetos na poziv projekta Umjetnost približavanja. Češljala je tako naša autorica Benkovac i tražila grafite... Riječ je o dokumentarnoj fotografiji, ako pođete do Brloga, svakako pogledajte izložbu (na katu).

- Vlajter ego je udruga, a nastala je na trenutnim društvenim okolnostima 2011.godine. Neka djeca, odnosno mladost u gradu koji je gubio urbani štih, odlučila su promjeniti stvari. Nama nije odgovarala Miss sela i Prisnacfest. Htjeli smo nešto drugačije, objasnio je Ante Gusić. Volja i entuzijazam, bunt i otpor, i naravno, Pape koji je bio važan faktor. Njegova pizzerija postala je oaza za rokere, punkere, metalce...Vlajternativa se rodila! Vođeni ljubavlju prema gradu, koliko god to zvuči slatko, ova ekipa pokrenula je neke nove pravce, a nije imala definiranu viziju, ali s vremenom je stasala prava ''službena'' udruga. U Benkovcu je poznat kip Bukovčana i kotarke, koje su upotrijebili za svojlogo. Kako i priliči subkulturi! Bez opanaka, u martama.

Udruga je osnovana 2012. kako bi nastavili raditi ozbiljnije na razvoju scene. Puno im je pomogla zadarska Šigureca, pričaju Dunja i Ante. Dobili su nagradu za doprinos u kulturi, postali županijska atrakcija. No odnos s institucijama postao je hladniji.

Prostorija u gradu u bivšem domu kulture koju su skvotirali i potom je službeno dobivena od Grada, sa svim obavezama, neko je vrijeme bila zgodno utočište. Bila je posebna, a danas je - devastirana.

Problem prostora je evidentan, za mnoge udruge u kulturi, pokazuje se i na primjeru Vlajter ega.

Nisu nas uspjeli ugasiti, kaže Dunja. 2019. na festivalu bilo je najviše ljudi, a onda...korona! Ni epidemija nije bila jača, ovog ljeta festival je održan. Opstali su, i kako kažu, dogodile su se neke dobre stvari - preko EU fondova Benkovac je dobio Intervencijski plan po kojem će se oživjeti i alternativna kultura. 

Projekt se zove Pokret - uključivanje osoba u nepovoljnom položaju kroz umjetnost i kulturu. Uključit će koncerte, izložbe, predstave, radionice za mlade, itd., a svemu tome vesele se naši Vlajter egosi i jedva čekaju. Oni neće odustati i prepustiti se letargiji.

Organizacijskom timu Brloga preporučamo da sljedeće događanje najave ili sat vremena kasnije ili ne kasne s programom - iz jednostavnog razloga - jer im ljudi odlaze prije nego program počne.


Reci što misliš!