Kultura

u kneževoj palači

Do 25. listopada razgledajte izložbu povodom 150. obljetnice Gradske glazbe Zadar

Do 25. listopada razgledajte izložbu povodom 150. obljetnice Gradske glazbe Zadar
eZadar

Povodom 150. obljetnice postojanja, Gradska glazba Zadar, u suradnji s Narodnim muzejom Zadar, priredila je izložbu starih slika i instrumenata koja je postavljena u maloj izložbenoj dvorani Kneževe palače

Na izložbi je prezentiran dio iz bogatog arhiva Gradske glazbe, stvaranog kroz proteklih 150 godina. Izložba je otvorena do 25. listopada.

O POVIJESTI GRADSKE GLAZBE

Na inicijativu Josipa Perlinija u Zadru je godine 1871. osnovana Gradska glazba Zadar. Prvi dirigent glazbe je bio Aleksandar Dionisi. O razdoblju do kraja Drugog svjetskog rata zna se vrlo malo jer je sva dokumentacija o Gradskoj glazbi izgubljena. Nakon završetka drugog svjetskog rata počelo je okupljanje malog broja glazbenika koji su ostali u gradu, uz dirigenta Josipa Kreizu, glazbari su surađivali s tadašnjom Vojnom glazbom i priređivali različite nastupe. Neko vrijeme o Gradskoj glazbi brigu je vodilo poduzeće «Bagat», a od 1950. za dirigenta je postavljen Alfons Svoboda.

Od 1959. Gradska glazba Zadar postaje samostalna ustanova, te zbog napornog rada, truda i ulaganja glazbara, i mnoštva uspješnih nastupa dobiva i Nagradu grada Zadra 1966. Maestro Jožef Mesaroš preuzima vodstvo Gradske glazbe 1981. te ostaje na tom mjestu do 1994. Vrijedno je spomenuti kako je glazba djelovala i za vrijeme Domovinskog rata te se stavila na raspolaganje 112. brigadi HV-a i izvršavala protokolarne obveze. U Domovinskom ratu je aktivno sudjelovalo osam glazbara.

Do 25. listopada razgledajte izložbu povodom 150. obljetnice Gradske glazbe Zadar Do 25. listopada razgledajte izložbu povodom 150. obljetnice Gradske glazbe Zadar

Godine 1996. Gradskoj glazbi dodijeljene su nove prostorije na korištenje u ulici dr. Franje Tuđmana, a za dirigenta je postavljen maestro Marin Čović. Ovaj čin, kao i svesrdna, nesebična i kontinuirana pomoć i suradnja s gradskim Poglavarstvom podigla je uvjete rada na zavidnu razinu. Nagradu grada Zadra za doprinos glazbenoj kulturi Gradska glazba dobiva i 2001. godine povodom proslave 130. godina postojanja.

Danas Gradska glazba broji oko četrdeset aktivnih članova od kojih je veliki broj mladih izraslih iz «Male škole» koju vode iskusniji glazbari. Orkestar nastupa u Zadru, cijeloj županiji, priređuju se promenadni nastupi, budnice i prigodni koncerti. Nakon iznenadne smrti maestra Marina Čovića početkom 2008. godine na njegovo mjesto dolazi Tomislav Košta. Od tada se još intenzivnije radi na povezivanju sa puhačkim orkestrima diljem Hrvatske i u inozemstvu.

Godine 2015. zbog odlaska Tomislava Košte na mjesto dirigenta Gradske glazbe Zadar dolazi prof. Dražen Habuš. Njegovim dolaskom Gradskoj glazbi se ujedno u orkestar pridružuju učenici puhačkog orkestra Glazbene škole Blagoje Bersa te se njihovim dolaskom  broj članova Gradske glazbe Zadar povećao. Gradska glazba Zadar je  2016. godine sudjelovala na 4. festivalu Brass orkestara u Prahaticama i Češkim Budejovicama, također je 2017. godine sudjelovala na 20. Međunarodnom susretu puhačkih orkestara u Fužinama te na gostovanju u Metkoviću i Laškom u Sloveniji.

Dugogodišnji član Gradske glazbe Zadar Marino Perović godine 2019. preuzima dirigentsku palicu i nastavlja sa uspješnim radom.


Reci što misliš!