Glagoljica

Platno “Glagoljaška renesansa” bit će darovano UNESCO-u

Po riječima predsjednika UO "Jadertina" Konstantina Kostova, projekt je postigao izvanredan uspjeh upravo u namjeri i želji organizatora da Europi i svijetu skrenu pažnju na značaj glagoljice, u prosvjećivanju, povezivanju i civiliziranju slavenskih naroda

Danom, 26. rujna u Zadru je završen program “Glagoljaška renesansa”, koji je koncipirala i provela umjetnička organizacija “Jadertina” iz Zadra.

Iznenađujuće veliki odaziv sudionika iz Europe i SAD-a opravdao je očekivanja organizatora povodom obilježavanja Dana pisma i jezika Europe.

Treba istaknuti da je pokroviteljstvo programa preuzelo Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO.

Stoga, veliko platno “Glagoljaška renesansa” koje su zajednički oslikali svi sudionici međunarodnih likovnih kolonija “Jadertina 2009.”, i zadarski umjetnici bit će poklonjeno Hrvatskom povjerenstvu, koje će proslijediti UNESCO-u.

Osim umjetnika-autora, činu oslikavanja nazočili su bugarski veleposlanika u RH njegova ekselencija dr. Ivan Sirakov, Pavel Bednář, konzul Republike Češke u RH, don Pavle Kero ispred nadbiskupije zadarske, don Stjepan Vinko župnik crkve sv. Jurja na Viru, a platno je blagoslovio velečasni Josip Lenkić, župnik crkve Sv. Šime u Zadru.

Dio programa koji uključuje izložbu “Glagoljaški tragovi” berlinske slikarice Antonije Duende i 18 autora umjetničke grupacije BAA i ARC iz Chicaga predstavljen je u Znanstvenoj knjižnici Zadar i u Muzeju antičkog stakla. Izložbe su otvorili ravnatelj znanstvene knjižnice i pročelnik odjela za društvene djelatnosti pri Zadarskoj županiji Ivan Šimunić. Ovom dijelu programa otvaranja izložbi nazočio je i Radovan Dunatov, pročelnik odjela za kulturu Grada Zadra.

U sklopu svečanog dijela programa sudjelovali su svojim izvedbama klapa “Kadena”, plesni ansambl iz Zadra i muška klapa iz Sali.

Po riječima predsjednika UO “Jadertina” Konstantina Kostova, projekt je postigao izvanredan uspjeh upravo u namjeri i želji organizatora da Europi i svijetu skrenu pažnju na značaj glagoljice, u prosvjećivanju, povezivanju i civiliziranju slavenskih naroda.

A da je uistinu tako, tome svjedoči veliki odaziv članova IOUMA (Međunarodne organizacije internetske grupacije umjetnika) koji su poslali svoje radove na temu glagoljice.

Sudionici:

Kukljica:

1. Markus Nieden, Austria
2. Julia Lin, Njemačka
3. Marija Baneva, Bugarska
5. Ivanička Paneva, Bugarska
6. Gabriel Panev , Bugarska
7. Lisa Wolf, Austria

Vir:

7. Iva Vladimirova, Bugarska
8. Peter Volek, Slovačka
10. Miloš Prekop, Slovačka
11. Robert Almasi, Slovačka
12. Ivancica Žnidarčić, Hrvatska
15. Nikolaj Rusev, Bugarska
16. Marina Ruseva, Bugarska
17. Valentin Šaltev, Bugarska
18. Rosica Šalteva, Bugarska

Zaton:

19. Ralitza Vladimirov, USA
20. Cherri Sandlar, USA
21. Susan Firestone, USA
22. Atanas Totljakov, Bugarska
23. Mariana Nikolaeva, Bugarska
24. Konstantin Denev, Bugarska
25. Nikolaj Marinov, Bugarska
26. Antonia Duende, Njemačka
27. Željko Zima, Hrvatska
28. Libor Jaroš, Češka

Iz naše mreže
Povezano
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest