
Od 1973. godine izložba je postala sve poznatija i cijenjenija jer od tada na nju pristiže više od 7.000 radova od oko 2.600 fotografa iz čitavoga svijeta
Jučer je u Gradskoj loži predstavljena knjiga “Čovjek i more (1957-2007)”, o kojoj su govorili mr. sc. Ljubica Srhoj-Čerina, voditeljica Galerije umjetnina, i dr. sc.
Antun Travirka, profesor Odjela za povijest umjetnosti u Zadru.
Upravo je prof. Travirka bio nekadašnji voditelj Galerije umjetnina, a triennale “Čovjek i more” organizirao je punih 26 godina. Autori tekstova su su Ljubica Srhoj-Čerina, Antun Travirka i Abdulah Seferović.
Srhoj-Čerina je kazala kako je triennale svojevsrni zadarski brend jer je riječ o izložbi koja je jedna od najuglednijih u zemlji.
Travirka je istaknuo kako je izložba nastala kao jedna od dviju kulturnih manifestacija 1957. godine na Sajmu ribarstva:
“Taj je Sajam bio po mnogočemu ispred svog vremena, ali se nažalost brzo ugasio. međutim, izložba fotografija je preživjela u formi biennala zahvaljujući iznmnom trudu braće Brkan”, naglasio je Travirka te dodao kako je, zahvaljujući upravi braći Brkan, ova izložba dobila bodovanje međunarodne fotografske federacije – FIAP-a.
Za obnovu izložbe zaslužan je Valentin Uranija koji je 1963. godine organizirao izložbu na kojoj su sudjelovali najugledniji fotografi iz tadašnje Jugoslavije i svijeta, a tiskan je i katalog.
Od 1973. godine izložba je postala sve poznatija i cijenjenija jer od tada na nju pristiže više od 7.000 radova od oko 2.600 fotografa iz čitavoga svijeta
“Nažalost,”Čovjek i more” se nalazi na prekretnici. Zbog odgođene izgradnje Baštinskog centra prijeti joj gašenje, a u Zadru trenutačno nemamo adekvatan galerijski prostor za izložbu ovog tipa”, rekao je profesor Travirka.



