Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Zadar proslavio Dan pobjede i domovinske zahvalnosti plesom, pjesmom i vatrometom

Program se sastojao od plesnog dijela i čitanja domoljubne poezije odabranih hrvatskih pjesnika

Jučer je u večernjim satima, u organizaciji grada Zadra i Zadarske županije i kao uvod u glavnu, centralnu proslavu koja se održavala u Kninu povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, na Poljani Pape Ivana Pavla II. bila organizirana ‘mala’ zadarska uvertira u cijelu proslavu.

Program se sastojao od plesnog dijela i čitanja domoljubne poezije odabranih hrvatskih pjesnika. Među njima su se pronašli i poznati prozaisti, poput Silvija Strahimira Kranjčevića i Augusta Šenoe, ali i suvremeni autori poput Borisa Marune i Siniše Glavaševića. Stihove je čitala Anđela Ćurković-Petković, glumica Kazališta lutaka Zadar.

Za vrijeme plesnog dijela i čitanja poezije, projektor postavljen na sredini Poljane prikazivao je slike iz vremena Oluje ’95, dajući jednu dodatnu dimenziju i ‘težinu’ cijelom programu. Zadarski plesni ansambl bio je zaslužan za plesni dio programa. Članice ansambla izvele su tri koreografije: ‘Sjećam se’, ‘Mojoj majci’ (Prljavo kazalište) i ‘Sloboda i mir’ (Josipa Lisac, Guido Mineo), na pjesme koje su u vrijeme ‘Oluje’ (1995.), kaže voditeljica i koreografkinja ansambla, Sanja Petrovski, bile popularne i koje su se često znale pjevati.

‘Malo smo se prisjetili minulih vremena i događaja i suvremenim plesom izdigli iznad te situacije, no, još uvijek nam nije nam svejedno, emocije i slike se ‘probude’ tako da nam ova večer predstavlja uistinu jedan poseban događaj. Iako je riječ o ratnoj tematici koja uglavnom odiše tugom i patnjom, opet smo, na neki način pokušali svemu tome pridati i osjećaj nade. Pošto je ples prepoznat kao životna radost, uz prisjećanje na minule događaje i odavanje počasti svima koji su za slobodu Hrvatske dali svoj život, nagoviještamo nadu u bolju budućnost, radost i zajedništvo’, objasnila nam je Petrovski.

Cijeli program je završio uključenjem u izravni prijenos koncerta i centralnu proslavu iz Knina i vatrometom.

Iz naše mreže
Povezano
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest