Kultura

djelo brodograditelja Bože Končurata

Guc Belona, sagrađen 1928. u Kalima, stavljen pod zaštitu Ministarstva kulture

Guc Belona, sagrađen 1928. u Kalima, stavljen pod zaštitu Ministarstva kulture
Muzej betinske drvene brodogradnje

Guc Belona stavljen je pod preventivnu zaštitu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, objavio je Muzej betinske drvene brodogradnje.

Riječ je o tradicionalnom brodu namijenjenom ribarenju, prijevozu tereta, stoke i ljudi, duljine 5,60 m, širine 1,80 m. Iako je prema dokumentima registracije uvedena pod tipom gajeta, Belona se zbog svojih konstrukcijskih oblika svrstava pod tip guc. Linije broda su blage, a krma je mnogo uža nego kod gajete.

Sagrađena je 1928. godine u brodogradilištu u Kalima, a brodograditelj Božo Končurat 1908. godine izučio je zanat od Mate Filipija u Betini.

Fotografija Muzej betinske drvene brodogradnje.Više od 60 godina Belona je bila u vlasništvu obitelji Kolanović iz Privlake, a 2016. godine u raspadnutom stanju dospjela je u ruke Viljema Glavana koji se odlučio na izradu dokumentacije postojećeg broda i obnovu. Dokumentaciju postojećeg stanja izradili su Katarina Batur i Luciano Keber, članovi Institute for Maritime Heritage Ars Nautica.

Nakon izrade dokumentacije brod je transportiran u Škver Ćiro u Betini. Obnova je provedena pod nadzorom Nikole Papeše Mačka, a trajala je osam mjeseci. Gotovo svi dijelovi broda su zamijenjeni, osim dvije rebrenice koje podsjećaju na nekadašnje stanje Belone.

Fotografija Muzej betinske drvene brodogradnje.U rujnu 2018. godine, uz veliko slavlje, guc Belona kršten je i započeo je svoj novi morski život u Privlaci.

Fotografija Muzej betinske drvene brodogradnje.


Reci što misliš!