Kultura

u fokusu

Kakav Centar za mlade treba gradu Zadru?

Kakav Centar za mlade treba gradu Zadru?

Festival „Nosi se" u organizaciji Teatra VeRRdi ovaj je vikenda otvorio temu stanja i razvoja nezavisne kulturne scene u Hrvatskoj s naglaskom na zadarski primjer.

Stručnjacima je tu posebno zanimljiv projekt uređenja novog Centra za mlade koji bi toj sceni trebao postati moderan dom.

Sve zvuči bajno, no to javno - civilno partnerstvo povlači i čitav niz nepoznanica, pa time i strahova. 

Iz službenog programa 

Zapečaćivanjem starog Kazališta lutaka 2017. godine, zadarska nezavisna kulturna scena u prostornom smislu nastavlja „životariti“; uz iznimno značajne, ali infrastrukturno ipak limitirane prostore Knjigozemske i Nigdjezemske, veliki dio udruga i organizacija i dalje je prisiljen djelovati u institucionalnim prostorima kulture, što nerijetko podrazumijeva i dodatna financijska izdvajanja iz ionako skromnih budžeta. Kao „svjetlo na kraju tunela“ već više od desetljeća nazire se Centar za mlade, koji, usprkos najavama o demokratičnosti njegovog ustroja na temeljima javno-civilnog partnerstva, za sobom povlači čitav niz nepoznanica, pitanja, nada – ali i strahova.

Ovakvo stanje, nažalost, nije samo boljka zadarske scene, već se – uz manja ili veća odstupanja – može preslikati na većinu hrvatskih gradova. Upravo na tom tragu, ovim okruglim stolom želimo otvoriti prostor dijaloga o prijeporima koji uokviruju prošlost, sadašnjost i budućnost nezavisne kulture u Hrvatskoj.

Može li nam odnos prema akterima nezavisne kulturne scene poslužiti u svrhu boljeg razumijevanja ne samo odnosa prema kulturi, već i prema (javnom) prostoru i lokalnoj zajednici?

U svjetlu prevladavajućeg naglaska na tržišnoj vrijednosti postojećih prostornih resursa, turizmom potpomognutog nestajanja dostupnih javnih prostora i (trajno) privremenog karaktera fizičkih prostora koje nastanjuje, na koji način aktivirati potencijal scene da se nametne kao važan socioekonomski akter?

Što su prednosti, a što zamke sudioničkih modela upravljanja u kulturi, te u kojoj mjeri takvi modeli uistinu doprinose demokratizaciji javne kulture i redefiniciji javnih institucija? 


Reci što misliš!