Kultura

Kliofest festival povijesti

Gradske ulice na poluotoku tijekom svibnja postaju staza glagoljaša

Gradske ulice na poluotoku tijekom svibnja postaju staza glagoljaša

U sklopu Kliofesta festivala povijesti gradske ulice na Poluotoku u svibnju se pretvaraju u Stazu glagoljaša.

Iz učionice na ulicu, naziv je radionice koju je pokrenula Udruga glagoljaša Zadar zajedno s Malom školom glagoljice OŠ Sveti Filip i Jakov, OŠ Zadarski otoci, Zadar i OŠ Sv. Filip i Jakov.

Cilj radionica jest promicanje i uporaba glagoljice u osnovnoj i srednjoj školi, kako bi djeca od malih nogu, ne samo naučila čitati i pisati glagoljicu, već i cijenila hrvatsku kulturnu baštinu. Kroz igru i zabavu djeca mogu puno toga naučiti  što i potvrđuju ovom radionicom.

Prije održavanja same radionice, članovi Udruge glagoljaša Zadar održavaju predavanja i radionice  pod nazivom ''Glagoljica u nastavi'' kako bi se učiteljice upoznale sa glagoljskim pismom i primjenom ovog pisma u nastavi i izvannastavnim aktivnostima.

Na ovim radionicama okuplja se veći broj učiteljica razredne i predmetne nastave koje su pokazale veliki interes za ovakav tip radionica te su im radionice postale poticaj da se aktivno uključe  u izvannastavne aktivnosti koje uključuju glagoljsko pismo. Također, tijekom mjeseca travnja u Arheološkom muzeju u Zadru organizirana su dva tečaja pisanja glagoljicom, uglatom i kurzivnom. Obadva tečaja namijenjena su ne samo učiteljima i nastavnicima već i građanima koji žele usvojiti osnove pisanja uglatom i kurzivnom glagoljicom.

Staza glagoljaša proteže se od crkve Sv. Šime, preko Narodnog trga, Kalelarge, Foruma pa sve do crkve Gospe od Zdravlja. Na dosadašnjim Stazama glagoljaša predstavio se veći broj škola, sedam osnovnih i jedna srednja - OŠ Sv. Filip i Jakov, Sv. Filip i Jakov, OŠ Braće Radić, Pridraga, OŠ Šimuna Kožića Benje, PŠ Diklo, Zadar, OŠ Stjepana Radića, Bibinje, OŠ Franka Lisice, Polača, OŠ Zadarski otoci, Zadar, OŠ Jurja Barakovića, Ražanac i SŠ  Kneza Branimira, Benkovac.

Osim glagoljaških štandova na kojima su učenici odjeveni u narodne nošnje i u majicama na kojima je glagoljicom ispisano ime njihove škole izložili svoje uratke i održali prezentaciju izrade nakita i predmeta kao i pisanja uglatom glagoljicom, učenici su šetali ulicama i dijelili letke o povijesnom nastanku glagoljskog pisma zajedno sa raznim edukativnim igrama.

Zanimljivih ideja u oblikovanju raznih predmeta nije nedostalo, od nakita, preko šalica, ogledala, raznih ukrasnih predmeta izrađenih od glinamola pa sve do ukrasne ambalaže. Staza glagoljaša je bila posebno zanimljiva turistima koji su postavljali bezbroj pitanja o ovom pismu.

Stazom glagoljaša glagoljaša učenici su pokazali sve ono što su radili tijekom protekle školske godine sa svojim učiteljima.


Reci što misliš!