Kultura

predavanje i radionica za mlade

O važnosti mirila kao kulturne baštine zadarskog kraja na predavanju u Kneževoj

O važnosti mirila kao kulturne baštine zadarskog kraja na predavanju u Kneževoj

Etnološki odjel i Pedagoška služba Narodnog muzeja Zadar organiziraju predavanje i radionicu Mirila – kulturna baština u kontekstu 21. stoljeća.

Temu će predstaviti profesorica i vanjska suradnica Narodnog muzeja Zadar, Mirjana Trošelj. Na početku će se kraćim osvrtom prezentirati mirila u religijsko-simboličkom kontekstu u okviru ritualne prakse mjerenja pokojnika do 20. stoljeća. Iz njihove simbolike iščitava se najvažniji i najznačajniji aspekt duhovnog i kulturnog identiteta južnih Podgoraca do 20. stoljeća.

Tom simboličkom kontekstu pridružuje se osobita suhozidna gradnja mirila, likovna obrada i lapidarna epigrafija. Budući da od Drugog svjetskog rata nisu više u funkciji u  sklopu pogrebnih običaja (izuzetak su mirilišta Tribnja-Kruščice), gube religijsko-simboličku funkciju poradi novog društveno-ekonomskog konteksta (turizam). Podgorci napuštaju stočarenje i velebitska naselja i spuštaju se na more ili odlaze u druge krajeve. U 21. stoljeću ''zaboravljena'' mirila dobila su novu funkciju: postala su kulturna baština.

Skrenut će se pozornost slušateljstvu na važnost očuvanja baštine, jer ona predstavlja ne samo povijesni, nego i naš kulturni identitet. Drugi dio predavanja usmjeren je na analizu likovnih motiva (ornamenata i simbola) kao motivacija sudionicima radionica za izradu sličnih ili novih motiva koje bi aplicirali na neki drugi materijal kao mogući suvenir. Osim likovne radionice slušatelji mogu odabrati i literarnu radionicu. Tako će se, sudionici inspirirani mirilima kao kulturnom baštinom Zadarske županije, moći literarno izraziti u iznošenju svojih ideja u formi kraće lirske pjesme, kraćeg lirskog teksta, priče ili eseja, prema svom afinitetu.

U eseju mogu iznijeti svoje zamisli, ideje i stavove o jednom religijsko-simboličkom kulturnom fenomenu koji više nije u funkciji. Radionica je namijenjena srednjoškolcima, studentima te svim zainteresiranim građanima. Održava se u edukativnoj dvorani Kneževe palače 12. travnja, 2019. u dva termina: jutarnji termin od 9:00 do 11:00 sati i popodnevni termin od 17:00 do 19:00 sati. Maksimalan broj sudionika po terminu je 25 osoba. Prijave za radionicu: etnoloski.odjel@nmz.hr, pedagog@nmz.hr, 023/211 - 198. Molimo Vas da kod prijave ostavite svoj kontakt i želite li sudjelovati na likovnoj ili literarnoj radionici.


Reci što misliš!