Kultura

otvorenje izložbe

Kako se živjelo u Zadru 1918. godine doznajte u ponedjeljak u Državnom arhivu

Kako se živjelo u Zadru 1918. godine doznajte u ponedjeljak u Državnom arhivu

Ovom izložbom Državni arhiv u Zadru daje skroman doprinos sjećanju na jednu od najznačajnijih godina u višestoljetnoj prošlosti Zadra.

U prigodi stogodišnjice završetka Prvoga svjetskog rata i propasti Austro-Ugarske Monarhije, Državni arhiv u Zadru priređuje izložbu “ZADAR 1918.”, autora dr. sc. Ante Gverića.

Odabirom novinskih tekstova, fotografija i službenih dokumenata iz Državnog arhiva u Zadru, Arhiva Zadarske nadbiskupije, Povijesnog arhiva talijanske ratne mornarice, Znanstvene knjižnice Zadar i Narodnog muzeja Zadar, prikazana je turbulentna “zadarska 1918. godina”.

Izložba prikazuje kako svakodnevni život Zadrana (organizacija prehrane u ratnim uvjetima, pučke kuhinje, epidemija španjolske groznice...), tako i velike političke promjene koje je Zadar doživio upravo u ovih dana 1918. godine.

Propašću Austro-Ugarske Monarhije i talijanskom okupacijom ne samo da je Zadar izgubio višestoljetnu ulogu dalmatinskoga administrativnog i svekolikoga središta, nego je uskoro postao upravo tuđ u svojemu vlastitom okruženju.

Na poslijeratnim mirovnim konferencijama ratni su pobjednici krojili mnoge, pa i naše granice. Granice u Dalmaciji (i u Istri) odredile su se nakon gotovo dvije godine teških pregovora. Rezultat je bio jedan od možda najpogubnijih prijedloga koji se našao na pregovaračkom stolu: Rapalskim ugovorom (1920.) Zadar se našao pod suverenitetom strane i daleke države, stranac u vlastitoj kući, enklava u vlastitom etničkom tkivu. Voljom i silom jakih svjetskih sila, ratnih pobjednika, Zadar na koncu Velikoga rata biva neprirodno pripojen susjednoj, prekomorskoj zemlji. Zadar nije ostvario nacionalnu integraciju – ma kakva ona bila – kao ostali hrvatski krajevi u monarhističkoj Jugoslaviji s kojima bi dijelio zajedničku nacionalnu sudbinu. Naprotiv, godina 1918. za Zadar je značila ne samo naglu i strmoglavu, svekoliku detronizaciju u Dalmaciji već i žarišnu točku koja će biti uzrokom mnogih njegovih turbulencija i katastrofa kroz 20. stoljeće.

Ovom izložbom Državni arhiv u Zadru daje skroman doprinos sjećanju na jednu od najznačajnijih godina u višestoljetnoj prošlosti Zadra.

Otvorenje izložbe je u ponedjeljak, 5. studenoga 2018. u 18,00 sati u Izložbenoj dvorani Državnog arhiva u Zadru.

Izložba ostaje otvorena do 30. studenoga. Moći će se besplatno razgledati svakim radnim danom od 10 do 13 sati te od 17 do 20 sati.


Reci što misliš!