Kultura

1,5 milijuna kuna

Ministarstvo kulture financira otoke: Najviše novca Općini Preko, najviše projekata s područja Tkona

Ministarstvo kulture financira otoke: Najviše novca Općini Preko, najviše projekata s područja Tkona
TZ Preko/ Adama Vidas

Na osnovi Javnog poziva u kulturi, Ministarstvo kulture za provedbu projekata u 2018. godini zadarskim je otocima ukupno dodijelilo bespovratnih 1,520.000 kuna. I to u programima zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima, zaštite arheoloških kulturnih dobara i zaštite nematerijalnih kulturnih dobara.

Među jedinicama lokalne samouprave, najviše novca, 200.000 kuna, dobila je Općina Preko za dva projekta u programu zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima – za obnovu i zaštitu dviju vjetrenjača na otočiću Ošljaku 100.000 kuna i za projekt obnove Tvrđave sv. Mihovila 100.000 kuna, pišu Naši školji.

- Obje prijave na Javni poziv Ministarstva kulture odnosile su se na izradu projektne dokumentacije, odnosno predprojektne studije  jer su i obnova dvaju mlinova iz 16. stoljeća na Ošljaku i Tvrđave sv. Mihovila golemi projekti koji će se realizirati u nekoliko razina i faza. Što zbog zahtjevnih radova, što zbog novca. Pogotovo Tvrđava sv. Mihovila tako da ćemo taj projekt vjerojatno prijaviti i na Program prekogranične suradnje, najavljuje načelnik Općine Preko Jure Brižić, te podsjeća da su vjetrenjače na Ošljaku 2016. godine uvrštene u Registar kulturnih dobara RH i kada projekt nakon obnove u cijelosti zaživi, bit će odlična poveznica kulturne baštine i turizma te jedan od dodatnih aduta u promociji Općine Preko i otočnog turizma.

 Za projekt obnove Tvrđave sv. Mihovila Općina Preko lani i preklani od Ministarstva kulture dobila je 200.000 kuna, i to za izradu arhitektonskog 3D snimka te za arheološke iskope unutar same tvrđave.U Programu zaštite na nematerijalnim kulturnim dobrima Općina Tkon od Ministarstva kulture dobila je ukupno 180.000 kuna za tri projekta. 

- Za nastavak započetih radova na rekonstrukciji zvonika Župne crkve sv. Tome Apostola iz 14. stoljeća dobili smo 100.000 kuna. Crkva je obnovljena 1938., a nastradala je savezničkom bombardiranju 1944. godine.

Zvonik je neprimjereno obnovljen 1945. godine, a stanje cijele crkve je donekle sanirano 1956. Od tada se nisu izvodili nikakvi zahvati na zvoniku, sve do 2017. godine kada je pomoću potpore Ministarstva kulture u iznosu od 100.000,00 kuna i financijskog udjela Općine Tkon počela rekonstrukcija i vraćanje u prvobitno stanje, a sve temeljem prethodno izrađenog projekta za rekonstrukciju piramide zvonika. Sada ćemo nastaviti s provedbom započetog projekta nakon čega će  visina zvonika od popločanog crkvenog dvorišta do vrha piramide biti 24,80 metara, umjesto prijašnjih 16,6 metara).

Osim toga, Općina Tkon je u postupku ugovaranja nastavka radova za dodatnih stotinjak tisuća kuna koji bi se trebali okončati ovog proljeća, objašnjava Bruna Vojvodić, viša stručna suradnica za fondove EU u Općini Tkon.

Projekt Veliki tor u Ugriniću, kulturno dobro iz 16. stoljeća, dobio je 50.000 kuna, a odobrenim novcem, uz sufinanciranje iz vlastitog proračuna, Općina Tkon i izradit će idejni projekt rekonstrukcije,  konzervacije i prezentacije kulturnog dobra, kojim se, uz ostalo, definira i buduća namjena objekta.

Planirani su i radovi na privremenom osiguravanju od urušavanja te postavljanju zaštitnih sredstava i upozorenja. U Programu zaštite arheoloških kulturnih dobara Općina Tkon dobila je 30.000 kuna za Utvrdu Pustograd  iz 6. stoljeća, u čiju je obnovu i zaštitu krenula 2016. godine.

Dosad je prokrčen put od podnožja brda do vrha, napravljeno je geodetsko snimanje i 3D lasersko skeniranje očišćenog dijela, raščišćen je preostali dio zidnog plašta te je pokrenut program sustavnog dokumentiranja. Sa 30.000 kuna u ovoj godini planira se nastavak čišćenja te izrada idejnog projekta, konzervacije i prezentacije utvrde te početak radova na najugroženijim dijelovima.U programu zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima Općina Pašman za uređenje starog mlina, nekadašnje uljare u Neviđanima, dobila je 50.000 kuna. 

Prema riječima zamjenika općinskog načelnika Andre Magića, dosad je u obnovu mlina utrošeno već oko 800.000 kuna.

- Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odobrilo je za taj projekt 300.000 kuna, kontinuirano se ulaže i iz općinskog proračuna i dosad je mlin većim dijelom stavljen u funkciju. Ljeti u njemu radi ured turističke zajednice, koristi se i kao izložbeno-galerijski prostor, a sa sada odobrenih 50.000 kuna uredit će se stare prese i zidovi u prizemlju i taj prostor imat će isključivo muzejsko-galerijsku namjenu. Planiramo se javiti i na natječaj Hrvatske turističke zajednice kako bismo budući muzej i prezentacijski centar do kraja opremili najsuvremenijom tehnologijom kakva se, primjerice, koristi u Muzeju drvene brodogradnje u Betini, dodao je Magić.

Na području Tkona još je nekoliko projekata dobilo „zeleno svjetlo“ Ministarstvo kulture, ali nije ih aplicirala lokalna samouprava nego različite crkvene, kulturne i obrazovne ustanove. Tako je u programu zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima Samostanu sv. Kuzme i Damjana za obnovu Benediktinskog samostana Ćokovac odobreno 40.000 kuna, u programu zaštite arheoloških kulturnih dobara za istraživački projekt brodoloma kod otočića Gnalića Sveučilište u Zadru dobilo je 100.000 kuna, a Međunarodnicentar za podvodnu arheologiju 40.000 kuna.

Sveučilište u Zadru, Odjel za Arheologiju, dobilo je 20.000 kuna za istraživanje ostataka crkve sv. Aleksandra na lokalitetu Poljana u Tkonu.

U programu nematerijalnih kulturnih dobara projektu Dječjeg vrtića Ćok iz Tkona Ministarstvo kulture odobrilo je 10.000 kuna za radionicu „Suhozidi mojih didova“.

Uprava za zaštitu kulturnih dobara,  u programu zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima, odobrila je nekoliko projekata koje je na našim otocima prijavila Zadarska nadbiskupija: Građevinski kompleks Guerini u Salima dobit će 100.000 kuna, Crkva Gospe od Karmela na Silbi 200.000 kuna, obnova zvonika na crkvi Marijina Uznesenja u Pagu 150.000 kuna i 100.000 kuna za crkvu Marijina Uznesenja u Starom Pagu te 80.000 kuna crkva sv. Andrije na otoku Vrgadi.

Društvo za zaštitu prirodne i kulturne baštine otoka Silbe dobilo je 60.000 kuna za obnovu Kapetanske kuće Marinić i Torete.

U programu zaštite arheoloških kulturnih dobara Arheološki muzej Zadar dobio je 30.000 kuna za projekt u Starom gradu Pagu, Javna ustanova Park prirode Telašćica u Salima 40.000 kuna za arheološki lokalitet sv. Ivan - Gruh (Stivanje polje), Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju, 20.000 kuna za istraživački projekt špilja Vlakno na Dugom otoku.U programu nematerijalnih kulturnih dobara, Grad Pag dobio je 10.000 kuna za Školu paške čipke - Paška čipkarica, a toliko je dobio i paški Samostan benediktinki sv. Margarite za projekt Izrada i prezentacija paške čipke.
 


Reci što misliš!