Kultura

u siječnju 2018.

HMI: Zimska škola hrvatskoga folklora u Koprivnici

HMI: Zimska škola hrvatskoga folklora u Koprivnici

Stotinjak plesača, pjevača i svirača iz dijaspore i domovine pohađat će u siječnju zimsku Školu hrvatskoga folklora, a predavači su istaknuti folkloristi i koreografi predvođeni etnologom Andrijom Ivančanom, umjetničkim ravnateljem Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“, priopćeno je u subotu iz Hrvatske matice iseljenika (HMI.

Zimska sesija Škole hrvatskog folklora u organizaciji HMI održavat će se od 3. do 12 siječnja u koprivničkom hotelu „Podravina“, a u intenzivnom cjelodnevnom programu ljubitelji hrvatske tradicijske kulture iz domovine i dijaspore vježbat će hrvatske narodne plesove i slušati etnološka i etnomuzikološka predavanja.
 
Škola hrvatskog folklora (ŠHF) obuhvaća program plesova, izvornih napjeva, nošnji i glazbala hrvatskoga gorskog područja (tzv. alpsko plesno područje – prema terminologiji I. Ivančana) koje uključuje sjeverozapadnu Hrvatsku i Istru.  Tako će ove zime polaznici učiti narodne plesove Gorskog kotara i Grobinštine, Karlovačkog pokuplja, Jaskanskog prigorja i polja; Samoborskog, Zaprešičkog, Vrapčanskog i Zagrebačkog prigorja i polja; Sesvetskog, Zelinskog, Vrbovečkog prigorja i polja; Zagorja, Međimurja i Podravine.
 
Usto, poučavat će se i plesovi gradišćanskih Hrvata, naše autohtone manjinske zajednice, i iz austrijske savezne pokrajine Gradišće (Burgenland), iz ostalih srednjoeuropskih panonskih prostora višestoljetno nastanjenih  gradišćanskim Hrvatima - od zapadne Mađarske do južnih dijelova Slovačke, ali i novijih destinacija raseljenih moravskih Hrvata iz Češke.

Predavači su ugledni etnolozi i etnomuzikolozi s bogatim koreografskim i pedagoškim iskustvom u scenskoj prezentaciji raznovrsne folklorne baštine hrvatskoga naroda.
 
Gost predavač maestro Siniša Leopold
 
Uz programskog voditelja i umjetničkog ravnatelja proslavljenog zagrebačkoga Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske „Lado“ prof. Andriju Ivančana, Odjel tambura vodi afirmirani tamburaški voditelj Tibor Bun, a Odjel tradicijskih glazbala Matičine ŠHF vodi glazbeni pedagog i glasoviti majstor izrade tradicijskih glazbala Vjekoslav Martinić.
 
Uz glavne predavače i koreografe angažirani su u realizaciji programa ŠHF brojni demonstratori i izvorni kazivači s respektabilnim  voditeljskim, koreografskim i metodičkim plesnim i glazbenim iskustvom u vođenju folklornih ansambla i poučavanju školskih grupa koje njeguju i jačaju našu tradicijsku kulturu kao što su: Nerina Štajner iz Pule; Miro Kirinčić iz Karlovca; folklorne selektorice Senka Jurina,  ing. iz Zaboka i Katarina Horvatović, mag. etn. i kult. antrop. iz Zagreba; voditelj Kola Slavuj Štefan Novak iz Austrije;  dr. Goran Oreb sa Sveučilišta u Zagrebu; Kristina Benko Markovica, prof.,  zamjenica gradonačelnika Grada Đurđevca; poznati folklorist i sakupljač narodnoga blaga Vidoslav Bagur te glazbeni korepetitor Antun Kottek iz Zagreba.
 
Gost predavač na  Matičinoj Školi hrvatskoga folklora bit će maestro Siniša Leopold, plodni hrvatski skladatelj, glazbeni pedagog i dirigent te autor jedinstvenog priručnika o tamburi kao našem autohtonom glazbenom dragulju.
 


Reci što misliš!