mjesec hrvatske knjige
Održana književna večer s Ivicom Ivaniševićem u Biogradu
Autor najboljeg nagrađenog romana u 2016. godini "Knjiga žalbe", Ivica Ivanišević, gostovao je u biogradskoj Gradskoj knjižnici.
Prigodno druženje s književnikom upriličeno je u povodu Mjeseca hrvatske knjige, a ravnateljica knjižnice prof. Jelka Sipina predstavila je autora, njegov nagrađeni roman ali i druga djela ovog plodnog i zanimljivog književnika splitskog "đira"
Ivanišević je prvenstveno književnik, romanopisac, autor brojnih dramskih tekstova za kazalište, film i televiziju, kritičar, točnije pisac koji se okušao u gotovo svim spisateljskim formama osim poezije, tako barem sam kaže, kako misli da ne bi znao napisati pjesmu u što dakako sumnjamo, no vjerovat ćemo mu na riječ. Njegov opus dosadašnjih izdanja govori o njegovoj lakoći pisanja, što znači i lakoći čitanja i razumijevanja njegovih djela.
Ako znamo da je Ivica Ivanišević Splićanin, onda ne čudi što se u njegovim djelima često spominje Dalmacija i njezino okruženje, što su njegovi likovi i mjesta radnje prepoznatljivi i što taj dalmatinski mentalitet, a često dalmatinski "dišpet" tako dobro poznaje i tako vješto uklapa u radnju, da ga čitatelj jednostavno mora prepoznati. Doza humora koja je evidentna u dijalozima njegovih likova specifična je, no, nenamjerna, kaže on.
"Nikada nisam pisao s namjerom da nasmijem kako se to u mojim raspričanim likovima možda čini."
Na pitanje koja je njegova "najsplitskija" knjiga autor se složio da je to "Primavera", a najdraža na neki način "U sedlu je tijesno za dvoje".
Protekle 2016. godine dobio je nagradu za "Knjigu žalbe" najbolji neobjavljeni roman u izdanju VBZ-a i Tisak medije. Junake ove priče, kvartet pisaca, različitih nacija i poetičkih preokupacija, autor je smjestio u rezidenciju za pisce u "rumunjskoj nigdini", gdje bi svatko trebao raditi na svojoj knjizi. No, u te izolirane uvjete oni donose sa sobom svoje privatne i profesionalne "fejlove" te otkrivaju ono što je neminovno u takvim situacijama.
Kako likovi u formi dnevnika bilježe svoju rezidencijalnu svakodnevicu, a ona je puna dramatike, ljubavnih trokuta, seksa, razbijenih glava, alkohola i najrazličitijih smicalica, te zapleta i obrata dostojnih najnapetijih romana ali i "tihih" zapisa o samom procesu pisanja. Za to Ivaniševićevo djelo kritičari su rekli i da je "metafora za književnost", a mi možemo samo dodati kako ga stvarno vrijedi pročitati.
Vezane vijesti
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
Božićna čarolija preplavila je i Opću bolnicu Zadar. Bolnički je krug zasjao u blagdanskom ruhu, stvarajući dašak čarobne atmosfere uoči najljepšeg kršćanskog blagdana, Božića.
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Reci što misliš!