Kultura

#livingstreets

Kvart pulsira: Mladi arhitekti s vizijama i glazbena poslastica - Miroslav Tadić

Kvart pulsira: Mladi arhitekti s vizijama i glazbena poslastica - Miroslav Tadić
pixsell

Kvart je u gradu, ali - grad je u kvartu! Ovo je ''konačan odgovor'' na pitanje - je li KvartArt festival na Voštarici uspio. Reći će vam to i Miroslav Tadić, glazbenik svjetskog glasa, kojega je brojna publika iznenadila reakcijama i ovacijama prilikom koncerta u bivšoj vojnoj menzi. Danas je to skaterska oaza, a sinoć je postala urbana oaza za sve ljubitelje dobre glazbe koja je naprosto pulsirala.

Miroslav Tadić kazao je kako i sam ponajviše crpi inspiraciju iz prostora u kojem nastupa, a bio je vidno dirnut ''tretmanom'' koji mu je priuštila publika KvartArta.

U napuštenoj i zapuštenoj vojarni oživjela je makedonska melodija, a Tadić nije izostavio ni neke svoje sjajne improvizacije poput "Ona se budi'' Šarla Akrobate.

Publika je doslovno disala s njim.

Nevjerojatno koncertno iskustvo - sjedite i slušate virtuoza a njegov zvuk gitare miješa se sa zvukom cvrkuta ptica, djece, otvaranja limenki pive, dimom cigareta i sve vas to ponese u neku drugu dimenziju.

A da postoji jedna kvalitetna dimenzija u kojoj djeluje kritična masa mladih, sposobnih i entuzijastičnih ljudi doživjeli smo netom prije koncerta. U ''menzi'' su proglašeni pobjednici radionice "Gradionice" koju su organizirali Grad Zadar, Eko Zadar i Društvo zadarskih arhitekata.

Riječ je o sedam timova koji su se bacili na nimalo jednostavan zadatak: osmisliti put za razvoj ovog prostora bivše vojarne na Voštarnici, promisliti prostor i ponuditi primjenjiva rješenja s tzv. low budget elementima.

Nina Ninčević kao jedna od moderatorica Gradionice kazala je kako je svih sedam timova bilo vrlo uspješno, posebno kada se u obzir uzme tako malo vremena za rad. Na prvom mjestu rješenja su tima "ŽuTINEL" i "ZeleNIŠE".

"ŽuTINEL" (Zrinka Vrkić, Natalija Šarlija, Renata Petani) je ponudio intervenciju u centru obuhvatnog prostora (parking) koji bi transformirali u dnevni boravak, u kojem bi se nalazio svojevrsni amfiteatar i dio za opuštanje i sjedenje, poput ''tinela'' sa zelenilom, s mogućim komercijalnim i glazbenim sadržajima; uz jeftine materijale poput sjenila, paleta i boja, uz participaciju samih građana.

Prostor predstavlja srce same lokacije iz kojeg bi se nadogradili budući sadržaji i aktivnosti u obuhvatu.

"ZeleNIŠE" (Lucia Kalogjera, Denis Grubišić, Manolo J. Birkić) su se fokusirali na prostor menze/skate oaze s intervencijom u nišama, uz montažni kafić, crveni prolaz i palete. Ideja je prošupljiti zelenilo uz Crveni put te pomoću dobivenih niša stvoriti prostor za različite sadržaje. Uzima se modul drvene palete, koje se slažu jedna na drugu, te se time dobiva prostor na kojem se može boraviti unutar zelenila. Od paleta se stvara umjetna topografija umetnuta u zelenilo. Stvoreni prostor u zelenilu vizualno komunicira sa prostorom unutar zgrade Menze preko velikih prozorskih otvora. 

Mlade arhitekte posebno je pozdravila Nives Kozulić, predsjednica Društva arhitekata Zadar, te Šime Erlić ispred Grada Zadra i kao član ocjenjivačkog suda, kazavši kako nema sumnje da se pokrenuo put prema tome kako bi ovaj prostor jednom mogao izgledati - kreativna i urbana zona grada Zadra.

Dugoročna vizija prostora je tu!

Publici je predstavljen i projekt koji se provodio u Zagrebu i Šibeniku, odnosno mladi arhitekti govorili su o svojim iskustvima ''transformacije grada'', u kojima se radi o preciznim intervencijama u javnom prostoru uz participaciju građana za bolji urbani život zajednice.


Reci što misliš!