Arheološka otkrića
Pronađeni ostaci kostiju ruskog carevića Alekseja?
Ekaterinburgu su 17. srpnja 1918., pogubljeni car Nikolaj, njegova supruga Aleksandra, njihovo petero djece i četiri tjelohranitelja
Posmrtni ostaci sina i prijestolonasljednjika posljednjeg ruskog cara Nikolaja II, kojega su 1918. boljševici nakon što je 1917. abdicirao pogubili zajedno s ostalim članovima carske obitelji Romanov u podrumu ladanjske kuće u Ekaterinburgu gdje su bili zatočeni, možda su pronađeni, izvijestili su ruski arheolozi.
Posmrtni ostaci za koje znanstvenici pretpostavljaju da pripadaju dječaku u dobi u kojoj je bio carev sin Aleksej, koji je bolovao od hemofilije, te jednoj mladoj djevojci, pronađeni su na spaljenom području pokraj Ekaterinburga. Dijelovi kostiju dijela članova carske obitelji ekshumirani su 1991., te 1998. pokopani u Sankt Peterburgu, nekadašnjoj prijestolnici carske Rusije.
Prethodno su u britanskim i američkim laboratorijima podvrgnuti DNK analizi, koja je potvdila njihovu autentičnost, no posmrtni ostaci carevića Alekseja i jedne od carevih kćeri, Marije ili Anastazije, nisu nikad pronađeni, jer su navodno, nakon što su im tijela zapaljena, pokopani u jami iskopanoj pokraj one u koju su bačeni ostali članovi obitelji.
"Antropolozi su ustvrdili da kosti pripadaju mladim ljudima - dječaku u dobi od 10 do 13 godina i djevojci u dobi između 18 i 23 godine", objavljeno je u programu ruske televizije NTV.
Povjesničar Edvard Radzinsky, autor knjige o caru Nikolaju II za televiziju NTV izjavio je da će, ukoliko se DNK analizom dokaže da posmrtni ostaci pripadaju Alekseju i jednoj od njegovih sestara, to biti dokaz autentičnosti ranijih istraživanja posmrtnih ostataka carske obitelji.
Uz kosti dvaju tijela, arheolozi su pronašli krhotine keramičkih bočica s ostacima sumporne kiseline, ostacima noktiju, metalne dijelove lijesa te metke raznih kalibara. Ostaci su pronađeni nakon jednotjedne potrage organizirane uz pomoć detektora metala, a ne uobičajenom metodom arheološkog iskopavanja. Znanstvenici upozoravaju da će ostaci morati biti podvrgnuti daljnjim testovima.
Ekaterinburgu su 17. srpnja 1918., pogubljeni car Nikolaj, njegova supruga Aleksandra, njihovo petero djece i četiri tjelohranitelja.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Reci što misliš!