Kultura

Apoksiomen se vraća kući

Apoksiomen se vraća kući

Praksa je u svijetu da se nalazi čuvaju na mjestu gdje su pronađeni, kazao je ministar Biškupić

Hrvatsko vijeće za kulturna dobra i Hrvatsko muzejsko vijeće jednoglasno su odlučili da će antička skulptura Apoksiomena biti smještena u palači Kvarner u Malom Lošinju.

Osim Malog Lošinja, svoje ponude za nalaz svjetskoga značenja dali su još Rijeka i Zadar, ali su se članovi vijeća odlučili za Mali Lošinj, koji je po njihovoj procjeni ponudio najbolje uvjete za smještaj, rekao je ministar kulture Božo Biškupić nakon zajedničke sjednice u Ministarstvu kulture.

Naglasio je kako je praksa u svijetu da se nalazi čuvaju na mjestu gdje su pronađeni, što je slučaj i s Arheološkim muzejem Narona u Vidu pokraj Metkovića.

Biškupić je izvijestio da će o provedbi smještaja Apoksiomena skrbiti povjerenstvo, sastavljeno od članova obaju vijeća, a koje će se izabrati na sljedećoj zajedničkoj sjednici. Dodao je da će Ministarstvo pratiti tu provedbu i financijski ju podržati, jer je riječ o vrhunskom svjetskom nalazu.

Predsjednik Vijeća za kulturna dobra Ferdinand Meder ponovio je da Mali Lošinj nudi najbolje uvjete za smještaj Apoksiomena po pravilima muzeoloških standarda, jer je riječ o neprocjenjivu nalazu kojemu treba osigurati najbolju moguću zaštitu.

Predsjednik Hrvatskog muzejskog vijeća Vinko Ivić istaknuo je da će kip biti smješten u palači Kvarner koja se nalazi na samoj rivi i koja ima oko 700 četvornih metara izložbenog prostora.

Rekao je da su ponude svih triju gradova bile vrlo studiozne, ali se povjerenstvo ipak odlučilo za Mali Lošinj.

Antički brončani kip pronašao je belgijski turist ronilac Rene Woures godine 1996. u podmorju otočića Vele Orjule pokraj Lošinja. Kip je ležao na leđima i desnom boku na pjeskovitom morskom dnu, na dubini od 46 metara.

Kip je u nazočnosti ministra Biškupića izvađen iz mora koncem travnja 1999. i u tom velikom pothvatu sudjelovalo je 15-ak ronilaca Ministarstva kulture, zadarskog Arheološkog muzeja, Specijalne policije i profesionalnih ronilaca.

Hrvatski restauratorski zavod u Zagrebu od početka je uključen u cjelokupni projekt od vađenja, konzervatorsko-restauratorskih radova do konačne prezentacije.

Kip je navjerojatnije helenistička kopija iz 2., odnosno 1. stoljeća prije Krista, a na osnovi dosadašnjih istraživanja pretpostavlja se da je bio teret na rimskom brodu.

Osim u Zagrebu, Apoksiomen je prošle godine bio izložen u Firenci, gdje ga je vidjelo oko 80 tisuća posjetitelja.

Restaurirani kip sada je smješten u Arheološkom muzeju u Zagrebu u posebnoj vitrini koja, po riječima stručnjaka, zadovoljava sve uvjete zaštite.

Meder je izvijestio da je pred dovršetkom izradba kopije Apoksiomena u ljevaonici Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.


Reci što misliš!