Kultura

Kulturna baština

Poglavarstvo Paga traži hitnu zaštitu paške čipke

Poglavarstvo Paga traži hitnu zaštitu paške čipke

Poglavarstvo je izrazilo i veliko nezadovoljstvo činjenicom što Udruga paških čipkarica Gradu ni nakon nekoliko poziva nije dostavila popis eksponata koji se nalaze u Galeriji paške čipke

U paškoj gradskoj upravi smatraju kako je paška čipka, koja se sve češće nalazi na raznim reklamnim materijalima i logotipima, u opasnosti od pretjerane komercijalizacije.

Zato je Poglavarstvo Grada Paga imenovalo Odbor za zaštitu paške čipke u kojem se nalaze Andreja Bukša, gradonačelnik Paga, Franći Palčić, predsjednik Gradskog vijeća, Borislav Palčić, član Poglavarstva zadužen za kulturu, Dijana Vuleta, ravnateljica Centra za kulturu, Milena Čemeljić, ravnateljica Srednje škole Bartul Kašić, Nedjeljka Oros, predsjednica Udruge paških čipkarica Frane Budak te predstojnica Benediktinskog samostana Svete Margarite.

"Svrha i cilj ovog Odbora je očuvanje paške čipke, njena zaštita i zaštita znaka izvornosti," rekao je gradonačelnik Bukša dodajući kako je već podnesen zahtjev za dobivanjem zaštitnog znaka za pašku čipku.

"To je važno kako se čipka ne bi mogla koristiti na raznim proizvodima, panoima i promidžbenim materijalima bez suglasnosti Grada Paga," kaže gradonačelnik Bukša.

Uz to, Odbor će, po svemu sudeći imati i drugi, znatno teži zadatak. Trebat će uspostaviti koordinaciju između svih koji bi se o paškoj čipki trebali brinuti. Taj je zadatak težak jer već dulje vrijeme odnosi između gradske uprave i Udruge paških čipkarica Frane Budak nisu idilični.

Čipkarska škola ne radi već drugu godinu, a prepucavanja o tome tko je za to kriv ne prestaju. Dok stručna učiteljica paške čipke Urica Orlić tvrdi kako ima žena koje su zainteresirane za učenje šivanja paške čipke, pa čak navodi i kako ih sama podučava u svojoj kući, u Čipkarskoj školi navode kako škola ne radi jer se u upisnom roku nitko nije prijavio.

Poglavarstvo je izrazilo i veliko nezadovoljstvo činjenicom što Udruga paških čipkarica Gradu ni nakon nekoliko poziva nije dostavila popis eksponata koji se nalaze u Galeriji paške čipke. Ti su eksponati, kako je rekao gradonačelnik Bukša, kupljeni gradskim novcima pa bi zbog toga trebali biti u vlasništvu Grada.

No, u Udruzi paških čipkarica to osporavaju. Zavrzlama je potpuna i njome se Odbor za zaštitu paške čipke mora ozbiljno pozabaviti. Ono što se do sada događalo ne daje razloga za pretjerani optimizam, no ipak postoji nada kako bi se mogao postići dogovor, ako ni zbog čega drugog, a ono zato što pašku čipku sve češće svojataju područja na kojima se ona ne radi ili se barem do nedavno nije radila.

Nije, naime, tajna da je u Novalji već nekoliko žena steklo osnovno znanje šivanja paške čipke i da se s tim sve više bave. Zato je paška čipka sve prisutnija u Novalji i makar to bi to sve odgovorne za sudbinu paške čipke trebalo ujediniti u velikom poslu oko zaštite izvorne paške rukotvorine koja se u Pagu radi od 15. stoljeća.


Reci što misliš!