Kultura

Upornost se isplati

Bivša poštarica dobila nagradu za najbolji debitantski roman

Bivša poštarica dobila nagradu za najbolji debitantski roman

Svi vi pisci u usponu koji čekate da vas netko otkrije - ima nade. Nakon što ju je odbilo čak četrnaest književnih agenata, nekadašnja poštarica Catherine O'Flynn dočekala je svojih pet minuta - petnaesti agent je pristao uzeti njezin roman pod svoje, što mu se sada višestruko isplatilo

Catherine O'Flynn trijumfirala je u kategoriji najboljeg debitantskog romana nagrade Costa

"What Was Lost", O`Flynnin roman, proglašen je pobjednikom nagrade Costa (nekadašnje Whitbreadove nagrade), u kategoriji najboljeg debitantskog romana. Prije toga, roman se našao na popisu polufinalista nagrade Booker, nagrade Orange, te finalu nagrade časopisa Guardian za najbolji debitantski roman. Suci su djelo koje govori o beskrajnim hodnicima jednog shopping-centra, nazvali "izuzetnim".

Tridesetsedmogodišnja autorica prije nego se odlučila posvetiti pisanju radila je svašta - bila je poštarica, učiteljica, a neko vrijeme čak i "mystery shopper", posao, koji kaže, danas prezire.

Jedini muškarac nagrade koja se dodijeljuje u pet kategorija jest povjesničar Simon Sebag Montefiore, koji je trijumfirao napisavši najbolju biografiju - o mladome Staljinu, prateći rane dane diktatora i njegovo postupno prerastanje u jednog od najvećih monstruma u povijesti čovječanstva. Projekt pisanja ove knjige bio je, tvrdi autor, istovremeno "fascinantan i zamoran", a uključivao je sedam godina istraživanja, čitanja tisuća pisama, beskonačne posjete birokratski bizarnim ruskim arhivama i upoznavanje s neobičnim ljudima, poput 109-godišnje Gruzijke, koja je bila gošćom na diktatorovom prvom vjenčanju 1906. godine.

Prošle je godine nagradu Costa za knjigu godine osvojila Stef Penney za svoj debitantski roman "The Tenderness of Wolves".

Spisateljica, profesorica i povremena stand-up komičarka Al Kennedy pobijedila je u kategoriji najboljeg romana za djelo jednostavnog naziva "Day", kojeg je žiri nazvao remek-djelom, a kojeg britanske kladionice proglašavaju najizglednijim nositeljem titule "knjige godine", koja se u sklopu nagrade Costa dodijeljuje krajem siječnja. Prošle ju je godine, inače, osvojila britanska autorica Stef Penney za svoj debitantski roman "The Tenderness of Wolves".

U kategoriji najbolje dječje knjige pobijedila je Ann Kelley, čiji je dirljivi prikaz života Gussie, dvanaestogodišnjakinje koja dane provodi očekujući transplantaciju srca žiri opisao kao "rijedak i prekrasan". Roman "The Bower Bird" autorica je napisala oslanjajući se na vlastito tragično životno iskustvo - gubitak sina, koji je preminuo u dobi od samo 24 godine, samo tjedan dana nakon transplatacije srca i pluća.

Jean Sprackland, na kraju, napisala je najbolju zbriku pjesama - "Tilt". Iako se općenito poezija smatra jednom od najneprofitabilnijih kategorija, Sprackland vjeruje kako je ona u stanju savladati sve probleme. "Poezija je još uvijek izrazito važna ljudima. Još je uvijek velik broj njih koji je želi pisati i objavljivati", tvrdi.


Reci što misliš!