Ples
Butoh-MA - novi plesni izričaj
Endo je razvio butoh-MA iz butoha, plesne izvedbene umjetnosti nastale u Japanu 1959. godine
Jedan od najcjenjenijih butoh umjetnika današnjice, Tadashi Endo, koji je osmislio vlastiti plesni stil nazvan butoh-MA, trenutno boravi u Zagrebu, gdje za učenike plesnih škola, plesačice i plesače, koreografe i voditelje plesnih grupa vodi seminar pod nazivom 'Sjena - pokret - između'.
Endo je razvio butoh-MA iz butoha, plesne izvedbene umjetnosti nastale u Japanu 1959. godine, u specifičan stil koji karakteriziraju minimalistički tjelesni pokreti, emocionalnost i dramska napetost.
Butoh, suvremena plesna forma, nema većih ishodišta ni u tradicionalnome japanskom plesu ni u zapadnim plesnim formama, iako od njih posuđuje neke elemente. Ono što je tipično za butoh je groteskni imidž izvođača čija su tijela najčešće ogoljena i obojena u bijelo, no to nije nužno pravilo.
Tadashi Endo svojim stilom butoh-MA pokušava prenijeti mudrost cjelokupne filozofije butoha koju je našao u riječima, mislima i životima Kazuoa Ohnoa i Tatsumija Hijikate, tvoraca butoha.
Predstava 'Kinjiki' (Zabranjene boje) Tatsumija Hijikate iz 1959. godine, uprizorena prema istoimenoj priči Yukija Mishime, smatra se prvom butoh predstavom uopće. Plesni komad koji je istraživao tabu homoseksualnosti završio je tako što je Yoshito Ohno (sin Kazuoa Ohnoa) stavio živo pile u međunožje, nakon čega ga je Hijikata najurio sa scene. 'Kinjiki' je zgrozio publiku, no zahvaljujući tome događaju Hijikata je postao svjetski poznat.
Pojam MA, kao dodatak butohu, Endo je preuzeo iz zen budizma, a istovremeno predstavlja 'prazninu' i 'prostor između'. Pred publikom diljem svijeta demonstrira tu disciplinu svojim jedinstvenim pokretom zarobljenim u trenutku, jer MA opisuje kao trenutak na kraju pokreta i prije početka novog pokreta. Minimalni pokreti vode do ekspresije osjećaja i situacija koje zatim prerastaju u visok intenzitet izvedbe. Najvažnije je održati ravnotežu između energije, tenzije pokreta i kontrole u pokretu, nego voditi računa o estetici pokreta, smatra Endo.
Butoh-MA njegov tvorac opisuje kao 'transovito stanje u kojem izvođač želi skončati svoj život, ali ne još, on je napola ovdje, a napola ondje. Kad duša čeka posljednji korak - u potpunom miru - bez disanja - potpuno tiha - ni živa ni mrtva, to je MA'.
Iako sintetizira različite plesne tradicije, Endo prelazi granice svake. Pritom je transovito stanje izvođača iz butoha polazište svakog njegovog pokreta.
Taj je japanski umjetnik, rođen 1947. godine u Pekingu, osnivač i voditelj butoh centra MAMU u njemačkom Göttingenu te umjetnički direktor međunarodnih festivala MAMU u Göttingenu i Tokiju.
Također, gost je predavač na Hochschule für Darstellende Kunst u Frankfurtu na Majni u Njemačkoj, zatim na The Academy of Music and Dance u Jeruzalemu u Izraelu i na Nucleo Interdisciplinar des Pesyuisas TeatrUnicamp Sveučilišta Campinas u Brazilu. Više o umjetniku pročitajte ovdje: http://www.tadashi-endo.de/.
Vezane vijesti
-
Kad bi postojale Olimpijske igre za putovnice, Japan ne bi bio samo domaćin, uvjerljivo bi pobijedio na tom natjecanju, piše CNN prenoseći izvještaj Henley Index koji od 2006. rangira putne dokumente 199 zemalja.
-
Ususret Olimpijskim igrama u Tokiju, Društvo hrvatskih književnika, Hrvatski olimpijski odbor i Veleposlanstvo Japana u Republici Hrvatskoj raspisali su natječaj za najbolju haiku pjesmu.
-
U Zagrebu će se okupiti sudionici od Španjolske do Bjelorusije, od Švedske do Malte
-
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Reci što misliš!