Koncert
HKK Zadar: HGM jazz orkestar Zagreb i Luis Bonilla
Danas, 3. ožujka 2008. u Velikoj dvorani Hrvatske kazališne kuće Zadar nastupa kalifornijski trombonist Luis Bonilla uz pratnju HGM jazz orkestra iz Zagreba pod ravnanjem dirigenta Sigija Feigla. Početak koncerta je u 20 sati.
Kalifornijski trombonist, skladatelj i aranžer Luis Bonilla porijeklom iz Kostarike, jedan je od najistaknutijih u New Yorku i na međunarodnoj jazz i latino sceni. Trombon je počeo svirati sasvim slučajno i zasigurno uz puno sreće.
Luis je ubrzo shvatio da ima talenta za sviranje trombona te potrebu za improviziranjem uz želju da nauči što više o jazzu. Nepokolebljiv, nastavio je glazbenu naobrazbu te je diplomirao na Cal State Los Angeles i magistrirao jazz i kompoziciju na Manhattan School of Music.
Uložen trud se isplatio jer je Bonilla pronašao sebe s druge strane edukacijskog spektra i predaje na dva fakulteta :Temple University i Manhattan School of Music.
Svirajući s glazbenim veličinama kao što su McCoy Tyner, Dizzy Gillespie, Lester Bowie, Tom Harrell, Freddie Hubbard, Astrud Gilberto, Willie Colon i Toshiko Akyoshi izbrusio je svoju «Luisovu» specifičnu izražajnost.
Studijska snimanja s mnogim slavnim glazbenicima kao što su Billy Childs, Gerry Mulligan, Tony Bennett, Marc Anthony, La India, Paquito d`Rivera i Mary J. Blige su izoštrila njegovo uho i pomogla mu da se izrazi i kao skladatelj i aranžer.
Luis je trenutno član Vanguard Jazz Orchestra, Mingus Big Banda i Jazza pri Lincoln Center Afro Cuban Jazz Orchestra.
Njegove dvije snimke Escucha (2000) i ranija Pasos Gigantes (1998) su bile konstantno hvaljene zbog sofisticirane upotrebe tonskih boja i kreativnog načina na koji je kombinirao latino i jazz idiome bez vidljivih prijelaza, u kohezivnu cjelinu. Pasos Gigantes se smjestio na Jazzizovoj top ten listi najboljih latino jazz snimki 1998.
Inspiraciju za najnoviju snimku, Terminal Clarity (2007) je i proširenje i udaljavanje od njegovih drugih projekata u kojima je bio vođa. Možda više nego bilo koja druga od njegovih ranijih snimki upravo ova je inspirirana njegovim mentorom i prijateljem Lesterom Bowiem.
HGM jazz orkestar Zagreb, koji djeluje pod okriljem Hrvatske glazbene mladeži okuplja najmlađi naraštaj hrvatskih jazz glazbenika. Nastao je zahvaljujući sustavnom radu na Ljetnoj Jazz školi Međunarodnog kulturnog centra Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu što ju vodi Boško Petrović.
Pod vodstvom Sigija Feigla, voditelja big band radionice, pomognut Gradskim uredom za kulturu Grada Zagreba, Ministarstvom kulture RH i Ministarstvom znanosti obrazovanja i športa, Orkestar djeluje s ciljem afirmacije mladih nadarenih glazbenika, stjecanja iskustva, kontinuirana rada, te promocije i približavanja jazz glazbe mladoj publici.
Osim u Grožnjanu, gdje je utemeljen ožujka 2002., u okolici tijekom trajanja Ljetne jazz škole, te u raznim hrvatskim gradovima, Orkestar je nastupao u Sloveniji, Austriji, Belgiji, Italiji, Indoneziji, New Yorku i Švedskoj.
Do sada su kao pedagozi i gosti s HGM jazz orkestrom Zagreb radili i nastupili slavni hrvatski i svjetski glazbenici: Boško Petrović, Damir Dičić, Matija Dedić, Neven Frangeš, Bobby Shew, Peter Herbolzheimer itd.
Zato danas o HGM jazz orkestru Zagreb možemo govoriti kao o instituciji koja u nedostatku jazz škole okuplja i obrazuje novi naraštaj hrvatskih jazz glazbenika koje potiče na visoko umjetničko obrazovanje, ali i mlade publike.
Orkestar je do sada održao preko 120 koncerata u zemlji i inozemstvu.
Sigi Feigl već je neko vrijeme prisutan na hrvatskoj jazz sceni. Bio je umjetnički direktor i donedavno band lider Jazz Big Band Graza. Predavač na Akademiji za glazbu i primijenjene umjetnosti u Grazu, član orkestra združenih scena Beča, producent nekoliko opernih izvedbi Opere u Grazu, osnivač i voditelj Big Band Sued, voditelj Jazz radionica i producent brojnih svjetskih glazbenika kao Bill Holman, Toots Thielemans, Art Farmer, Mark Murphy, Bob Brookmeyer, Arturo Sandoval. Od 2002. godine dirigent i voditelj HGM jazz orkestra Zagreb.
Vezane vijesti
-
Sljedećeg vikenda u Salima održati će se malo drugačiji advent od ostalih na kakve smo se navikli zadnjih godina. Lišen blještavila visokih cijena i ljudske pohlepe.
-
Upis na doktorski studij „Kvaliteta u odgoju i obrazovanju“ obavljat će se online do 20. prosinca 2024.
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobit će posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Reci što misliš!