Potraga za izgubljenim blagom
Engleska u potrazi za odličjem koje je Napoleon poslao engleskom kemičaru
Humprhry Davy (1778-1829.) izumio je elektrolizu 1807., nakon čega je konstruirao najveći akumulator koji je ikad proizveden
Godine 1807. engleskom kemičaru Francuska je dodijelila odličje koje nije primio budući da su tada Napoleonovi ratovi bili u jeku.
Dvjesto godina kasnije, Royal Society of Chemistry (RSC) uputio je poziv kako bi pronašao nestalo odličje.
Humprhry Davy (1778-1829.) izumio je elektrolizu 1807., nakon čega je konstruirao najveći akumulator koji je ikad proizveden. Znanstvenik je tada ležao na lovorikama, kako kod kuće, tako i na kontinentu.
Francuski institut mu je 1807. dodijelio medalju, ali tada bjesne Napoleonovi ratovi, a oštra blokada koju je Velikoj Britaniji nametnuo Napoleon Bonaparte onemogućuje taj plemeniti čin.
Kemičar je 1813., dok je bjesnio rat, krenuo put Francuske zajedno sa svojom ženom Jane. Nakon mnogih peripetija, stižu u Francusku, gdje Davy prima odličje iz ruku Napoleonove supruge Marije Lujze, a zatim se vraća na put pun iznenađenja. Putovanje je trajalo dvije godine. Znanstvenik se vratio kući, ali je medalja nestala na putu.
Kraljevsko društvo uputilo je poziv kako bi pokušalo pronaći medalju, simbol mira. "Plemenitost koju je pokazala Francuska u dugom i nemilosrdnom ratu primjer je međunarodnog pristupa znanstvenim spoznajama", ocijenio je direktor Richard Pike.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
Reci što misliš!