Knjiga
Predstavljena knjiga Borisa Dežulovića 'Ugovor s Đavlom'
Knjiga se doima kao kontinuirana i pomalo "otkačena" kronika o jednom važnom i zanimljivom vremenu u Hrvatskoj
Knjiga Borisa Dežulovića "Ugovor s Đavlom", koja sadrži dio kolumni objavljenih u tjedniku "Globus" i u kojima autor ironizira i parodira događaje u Hrvatskoj od 1999. godine do danas, predstavljena je sinoć u Novinarskom domu u Zagrebu.
Napominjući da svaka knjiga ima svoj društveni i socijalni okvir u kojem je nastajala, književnik Miljenko Jergović rekao je da je za tu knjigu društveni okvir vrlo važan jer je nastala od kolumni koje je Boris Dežulović objavljivao u tjedniku "Globus" od 1999. godine do danas.
Vrlo važnim ocijenio je i Dežulovićev ugovor s poslodavcem u kojem je pisalo da će biti kolumnist "Globusa" i ništa osim kolumni neće biti njegova radna obaveza. Da nije bilo čvrstoga ugovora, smatra Jergović, knjige ne bi bilo jer bi Dežulović nakon nekoliko mjeseci možda pristao raditi npr. intervjue s Mineom ili pisati o sto najljepših Hrvatica po izboru uredništva toga tjednika.
Kolumne variraju od čiste fikcionalne proze do dnevno-političke kozerije, rekao je Jergović, koji drži da se knjiga, kada se naknadno čita, doima kao kontinuirana i pomalo "otkačena" kronika o jednom važnom i zanimljivom vremenu u Hrvatskoj.
Istaknuvši da bi se autorova tehnika parodiranja povjesti čitateljima mogla učiniti laganom, književnik Igor Mandić rekao je da se u toj knjizi radi o kapitalnim događajima. Smatra da gotovo nema povijesnog događaja u hrvatskoj nedavnoj prošlosti od kojeg Dežulović nije "napravio sprdnju". "On izigrava smijehu sve, od Đapića i Glavaša pa do samog Oca domovine", rekao je.
Mandić smatra da je Dežulović veliki majstor jezika i u stanju je napraviti takve obrate da se na osnovu "jezičke igrarije" prebaci iz jedne epohe u drugu i iz jednog događaja u drugi. Ocijenio je da je Dežulovićeva osebujna vrsta parodiranja stvarnosti bez premca u hrvatskoj književnosti.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!