Kultura

Dubrovnik

Zagrebačka slavistička škola od 25. kolovoza u Dubrovniku

Zagrebačka slavistička škola od 25. kolovoza u Dubrovniku

Zagrebačka slavistička škola u svome će programu 500. Držićevu obljetnicu obilježiti dvjema predstavama po njegovim tekstovima, tematskim proseminarom, dokumentarnim filmom o njegovu životu, djelu i vremenu te kulturološki intoniranim sintetskim predavanjem

Na 37. seminaru Zagrebačke slavističke škole, koji počinje 25. kolovoza u Dubrovniku, sudjelovat će 97 stranih studenata, nastavnika, istraživača i prevoditelja koji su za svoju struku odabrali hrvatski jezik, književnost i kulturu.

Oni dolaze iz 27 zemalja, a među polaznicima ove godine su i studenti iz Japana, Libanona i Australije.

Programska su uporišta seminara, kako su izvijestili iz Škole, dva tematska ciklusa predavanja, Marin Držić, suvremena hrvatska književnost, izložba Hrvatski jezik u Gutenbergovoj galaksiji, francuska prevoditeljska radionica i antologija suvremene hrvatske proze "Tko govori, tko piše" priređivačice Jagne Pogačnik.

Jezikoslovni ciklus predavanja posvećen je prostoru u jeziku, a književni hrvatskoj literaturi i kulturi šezdesetih. Predavači su, uz ostale, Ivo Pranjković, Vladimir Biti, Darko Fritz, Borislav Mikulić, Lada Čale Feldman.

Zagrebačka slavistička škola u svome će programu 500. Držićevu obljetnicu obilježiti dvjema predstavama po njegovim tekstovima, tematskim proseminarom, dokumentarnim filmom o njegovu životu, djelu i vremenu te kulturološki intoniranim sintetskim predavanjem.

Dva su važna projekta kojima će Zagrebačka slavistička škola bitno obogatiti hrvatsku kulturnu memoriju - prvi je antologija suvremene hrvatske proze "Tko govori, tko piše" Jagne Pogačnik u kojoj je na oko 700 stranica napravljena kritička inventura hrvatske proze u zadnjih 15 godina.

Ta je antologija završna karika projekta antologiziranja suvremene književnosti koji je Škola otpočela prije dvije godine i koji još obuhvaća antologiju suvremenoga pjesništva Miroslava Mićanovića i antologiju suvremene drame Lea Rafolta.

Drugi projekt je izložba "Hrvatski jezik u Gutenbergovoj galaksiji" koju je priredila i uredila popratni katalog Ivana Vidović Bolt. Na toj će izložbi biti pokazane prevedene knjige hrvatskih pisaca i znanstvenika na strane jezike te tako osviješten način na koji nas vani vide, čitaju i kako vrednuju ono što se ovdje događa.

U popratnom programu, za sudionike Škole bit će priređena tri studijska izleta (Cavtat, Trsteno-Ston, Elafiti), dvije književne večeri na kojima će upoznati naše suvremene pisce (Paljetak, Ferić, Rešicki, Karuza, Šimpraga...), koncert i kazališne predstave.


Reci što misliš!