Festival u Dubrovniku
Krzysztof Penderecki gost na Festivalu J. Rachlin
K. Penederecki bit će poseban festivalski gost-skladatelj
Skladatelj Krzysztof Penderecki tijekom Festivala Julian Rachlin i prijatelji boravit će u Dubrovniku te kao poseban gost-skladatelj festivala prisustvovati izvedbama svojih djela.
Krzysztof Penderecki, jedan od najcijenjenijih živućih skladatelja današnjice čija se djela izvode na brojnim svjetskim pozornicama, ove će se godine pridružiti brojnim glazbenicima - sudionicima Festivala komorne glazbe Julian Rachlin i prijatelji u Dubrovniku.
U danima održavanja festivala, od 2. do 14. rujna, K. Penederecki bit će poseban festivalski gost-skladatelj tijekom kojih će osobno prisustvovati probama glazbenika i javnim izvedbama svojih djela.
Krzysztof Penderecki je rođen 1933. u Debici (Poljska). Njegov skladateljski put zrcali brojne mijene i faze u skladateljstvu 20. i 21. stoljeća, više od karijere bilo kojega drugog suvremenika. U mladosti je bio skloniji glazbenoj avangardi, tada gotovo zadanom stilu, ponešto je eksperimentirao s elektronikom, da bi kasnije zaključio da je previše hladna, a i kao avangardist išao je svojim putem, izvan čisto-matematičkog serijalizma i totalne organizacije glazbe.
Osamdesetih godina vraća se klasičnijem izričaju, više neoromantičkom. Pisao je ponešto i duhovnu glazbu, naročito u znak prosvjeda protiv tadašnje zabrane duhovnih tema u Poljskoj.
Njegovu se glazbu smatra pristupačnijom za slušanje od one brojnih suvremenika, a sam će reći da nije išao za tim, već je njegov cilj da mu glazba bude - iskrena. Vjeran je istraživanju novih zvukovnih mogućnosti unutar klasičnog medija - simfonijskog orkestra. Dodavao mu je nove instrumente, ali i radio nove kombinacije instrumenata, uvijek se vraćajući orkestru.
Ranije je pomalo pisao za filmove i kazalište, a zatim je njegova glazba rabljena i u filmovima poput Lynchova 'Divlji u srcu' i Kubrickovog 'Isijavanja'. Poznata ranija djela su 'Tren (Threnos) za žrtve Hirošime' za 52 gudača, iz avangardnije faze, za koje je dobio i brojne nagrade, kao i za 'Muku po Luci', djelo puno eksperimentalnih tekstura, kojim je zapravo završio avangardnu fazu.
Tijekom karijere dobio je još niz nagrada i odličja. Predavao je, između ostalog, u Essenu te na Yaleu, Napisao je i osam simfonija, mnoga koncertna djela, komornu glazbu (sekstet, gudački kvarteti, gudački trio), sonate, brojna zborska djela, četiri opere. Još uvijek je aktivan i kao dirigent, često sa Sinfoniettom Cracovia, s kojom je bio u Hrvatskoj. Danas živi blizu Krakowa, na imanju s velikim arboretumom, kojemu se naročito posvetio posljednjih godina.
U programu ovogodišnjeg Festivala Julian Rachlin i prijatelji na koncertu 2. rujna maestro Julian Rachlin izvest će djelo 'Kadenca za violu' koju je u posebnoj obradbi za violinu pripremila Christiane Edinger, dok će na koncertu 3. rujna maestro Julian Rachlin (violina), Lawrence Power (viola), Torleif Thedéen (violončelo), Lars Wouters van den Oudenweijer (klarinet), Radovan Vlatković (rog) i Itamar Golan (klavir) izvesti djelo 'Sekstet'. Oba koncerta održavaju se u dubrovačkom Kneževom dvoru.
Na već tradicionalnom Koncertu za Dubrovčane, u nedjelju, 7. rujna, u Jezuitskoj crkvi, Lars Wouters van den Oudenweijer (klarinet), Janine Jansen (violina), Lawrence Power (viola) i Torleif Thedeen (violončelo) izvest će skladateljevo djelo 'Kvartet za klarinet, violinu, violu i violončelo'. Riječ je o već tradicionalnom glazbenom poklonu gradu Dubrovniku i Dubrovčanima koji maestro Rachlin organizira, odnosno zajedno s prijateljima glazbenicima daruje svake godine u vrijeme trajanja festivala.
Vezane vijesti
-
Hrvatska je u posljednjem desetljeću izgubila najmanje oko 250 tisuća stanovnika jer smo, prema procjeni Državnog zavoda za statistiku, lani krajem prosinca imali 4,036 milijuna stanovnika, piše u utorak Večernji list.
-
Predsjednik Hrvatskog sabora istaknuo je u ponedjeljak na Dubrovnik forumu da će pandemija “trajno izmijeniti život” i da neće biti povratka na način života koji je postojao prije pandemije te da je više nego ikada sada potrebna suradnja, solidarnost i zajedništvo.
-
Glavna tajnica Vijeća Europe, potpredsjednica Europske komisije i nekoliko europskih ministara vanjskih poslova zaključili su u subotu na 14. Dubrovnik forumu kako je covid-19 pokazao da su u današnjem svijetu multilateralizam i solidarnost nužni.
-
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 34 novih slučajeva zaraze koronavirusom, od kojih je 19 utvrđeno brzim antigenskim testom, a oporavilo se 25 osoba, izvijestio je u nedjelju Županijski stožer Civilne zaštite.
Izdvojeno
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
Reci što misliš!