Kultura

Festival u Dubrovniku

Krzysztof Penderecki gost na Festivalu J. Rachlin

Krzysztof Penderecki gost na Festivalu J. Rachlin

K. Penederecki bit će poseban festivalski gost-skladatelj

Skladatelj Krzysztof Penderecki tijekom Festivala Julian Rachlin i prijatelji boravit će u Dubrovniku te kao poseban gost-skladatelj festivala prisustvovati izvedbama svojih djela.

Krzysztof Penderecki, jedan od najcijenjenijih živućih skladatelja današnjice čija se djela izvode na brojnim svjetskim pozornicama, ove će se godine pridružiti brojnim glazbenicima - sudionicima Festivala komorne glazbe Julian Rachlin i prijatelji u Dubrovniku.

U danima održavanja festivala, od 2. do 14. rujna, K. Penederecki bit će poseban festivalski gost-skladatelj tijekom kojih će osobno prisustvovati probama glazbenika i javnim izvedbama svojih djela.

Krzysztof Penderecki je rođen 1933. u Debici (Poljska). Njegov skladateljski put zrcali brojne mijene i faze u skladateljstvu 20. i 21. stoljeća, više od karijere bilo kojega drugog suvremenika. U mladosti je bio skloniji glazbenoj avangardi, tada gotovo zadanom stilu, ponešto je eksperimentirao s elektronikom, da bi kasnije zaključio da je previše hladna, a i kao avangardist išao je svojim putem, izvan čisto-matematičkog serijalizma i totalne organizacije glazbe.

Osamdesetih godina vraća se klasičnijem izričaju, više neoromantičkom. Pisao je ponešto i duhovnu glazbu, naročito u znak prosvjeda protiv tadašnje zabrane duhovnih tema u Poljskoj.

Njegovu se glazbu smatra pristupačnijom za slušanje od one brojnih suvremenika, a sam će reći da nije išao za tim, već je njegov cilj da mu glazba bude - iskrena. Vjeran je istraživanju novih zvukovnih mogućnosti unutar klasičnog medija - simfonijskog orkestra. Dodavao mu je nove instrumente, ali i radio nove kombinacije instrumenata, uvijek se vraćajući orkestru.

Ranije je pomalo pisao za filmove i kazalište, a zatim je njegova glazba rabljena i u filmovima poput Lynchova 'Divlji u srcu' i Kubrickovog 'Isijavanja'. Poznata ranija djela su 'Tren (Threnos) za žrtve Hirošime' za 52 gudača, iz avangardnije faze, za koje je dobio i brojne nagrade, kao i za 'Muku po Luci', djelo puno eksperimentalnih tekstura, kojim je zapravo završio avangardnu fazu.

Tijekom karijere dobio je još niz nagrada i odličja. Predavao je, između ostalog, u Essenu te na Yaleu, Napisao je i osam simfonija, mnoga koncertna djela, komornu glazbu (sekstet, gudački kvarteti, gudački trio), sonate, brojna zborska djela, četiri opere. Još uvijek je aktivan i kao dirigent, često sa Sinfoniettom Cracovia, s kojom je bio u Hrvatskoj. Danas živi blizu Krakowa, na imanju s velikim arboretumom, kojemu se naročito posvetio posljednjih godina.

U programu ovogodišnjeg Festivala Julian Rachlin i prijatelji na koncertu 2. rujna maestro Julian Rachlin izvest će djelo 'Kadenca za violu' koju je u posebnoj obradbi za violinu pripremila Christiane Edinger, dok će na koncertu 3. rujna maestro Julian Rachlin (violina), Lawrence Power (viola), Torleif Thedéen (violončelo), Lars Wouters van den Oudenweijer (klarinet), Radovan Vlatković (rog) i Itamar Golan (klavir) izvesti djelo 'Sekstet'. Oba koncerta održavaju se u dubrovačkom Kneževom dvoru.

Na već tradicionalnom Koncertu za Dubrovčane, u nedjelju, 7. rujna, u Jezuitskoj crkvi, Lars Wouters van den Oudenweijer (klarinet), Janine Jansen (violina), Lawrence Power (viola) i Torleif Thedeen (violončelo) izvest će skladateljevo djelo 'Kvartet za klarinet, violinu, violu i violončelo'. Riječ je o već tradicionalnom glazbenom poklonu gradu Dubrovniku i Dubrovčanima koji maestro Rachlin organizira, odnosno zajedno s prijateljima glazbenicima daruje svake godine u vrijeme trajanja festivala.


Reci što misliš!