Arheologija
U Osijeku vrijedna otkrića iz antičkog doba
Najnovije otkriće freske Venere iz 3. stoljeća, te ogledalo obrubljeno zlatom i dragim kamenjem, ima posebnu vrijednost, navodi Leleković
Prostor Trga bana Jelačića u Donjem gradu u Osijeku, kao i cijeli prostor toga dijela Osijeka, najznačajnije je arheološko područje iz antičkog doba u Hrvatskoj, rekao je za Javno.com Tino Leleković, voditelj arheoloških iskapanja iz HAZU-ova odsjeka za arheologiju na tom prostoru.
Arheološka su iskapanja počela u travnju, a trebala bi biti gotova do 15. listopada. Najnovije otkriće freske Venere iz 3. stoljeća, pored koje se nalazila košarica gdje se držalo voće, te ogledalo obrubljeno zlatom i dragim kamenjem, ima posebnu vrijednost, navodi Leleković.
Dodao je da će restauraciju tako vrijedne freske i predmeta najvjerojatnije preuzeti Hrvatski restauratorski zavod jer je riječ o skupoj restauraciji.
- Znali smo da ćemo na ovom lokalitetu naći vrijedna otkrića, no brojni otkriveni predmeti, kao i velika građevina iz 3 stoljeća, u kojoj su živjeli imućni građani, premašili su sva naša očekivanja - kazao je Leleković. Među ostalim otkriveno je 250 grobova, od kojih je 30 iz 1. i 2. stoljeća, a 220 grobova je s kosturima iz 3. i 4. stoljeća. Na istom prostoru nađeno je i groblje iz 18. stoljeća, gdje su jedni pored drugih pokapani katolici i pravoslavci.
Građevina, veličine 2000 četvornih metara, izuzetno je dobro očuvana, a imala je i podno grijanje, očuvane su apside, brojne freske uz još niz zanimljivih otkrivenih predmeta, što govori da je riječ o središnjoj građevini u tom dijelu rimske Murse, uglavnom iz trećeg stoljeća, rekao je arheolog Leleković. Izrazio je žaljenje što se u javnosti o vrijednosti arheoloških ostataka rimske Murse malo zna, "premda je Osijek najznačajnije antičko nalazište u Hrvatskoj".
Posebna atrakcija na terenu bio je pronalazak groba mlade Rimljanke i Rimljanina, koji su pokopani zajedno i drže se za ruke.
- Nakon obrade, Romeo u Julija, kako su od milja prozvani, bit će izloženi u osječkom Arheološkom muzeju - rekao je Tino Leleković.
Arheološke radove na prostoru gdje su bili tržnica i park, u iznosu od 1,2 milijuna kuna financira Grad Osijek. Kad završe iskapanja, izgradit će se nova suvremena tržnica i urediti park, a pronađeni predmeti bit će izloženi u Arheološkom muzeju u Osijeku.
Osijek je nastao na temeljima antičke Murse koja se intenzivno razvijala u doba rimskog cara Hadrijana. I danas u rijeci Dravi u Donjem gradu postoje ostaci kamenog mosta koji je dao izgraditi car Hadrijan, a koji su se posebno dobro vidjeli za vrijeme velike suše prije nekoliko godina. Colonia Aelia Mursa poharana je u nekoliko navrata, a posljednji put razorili su je Huni 441. godine.
Vezane vijesti
-
Zlatnike s likovima rimskih careva Valensa i Valentinijana, jedinih vladara u povijesti Rimskog Carstva rođenih na tlu Hrvatske, pronašli su danas arheolozi vinkovačkog muzeja na gradilištu budućeg Hrvatskog doma
-
-
Arheolozi smatraju da pronađene mumije pripadaju ženi i troje djece koji su najvjerojatnije bili žrtvovani
-
Arheolozi su pronašli ukrase koji svjedoče o ekonomskom statusu i umjetničkim dosezima ondašnjih stanovnika
Izdvojeno
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobit će posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
Reci što misliš!