Izložba
Otvorena izložba o nacističkom teroru nad homoseksualcima
Izložba, koju je organizirao Queer Zagreb kao najavu ovogodišnjeg festivala od 1. do 9. listopada, dokumentarnog je karaktera i predstavlja potresnu arhivsku građu s početka do sredine prošlog stoljeća
Izložba pod nazivom 'Nacistički teror nad homoseksualcima od 1933. do 1945.' otvorena je sinoć u Domu hrvatskog društva likovnih umjetnika u Zagrebu, javlja Totalportal.hr.
Izložba, koju je organizirao Queer Zagreb kao najavu ovogodišnjeg festivala od 1. do 9. listopada, dokumentarnog je karaktera i predstavlja potresnu arhivsku građu s početka do sredine prošlog stoljeća s više od sto dokumenata i fotografija u vlasništvu Schwules Museuma iz Berlina i Memorijalnog muzeja holokausta iz Washingtona.
Poseban je naglasak na spomenutu razdoblju od 1933. do 1945., kad je nacistička politika sustavno proganjala homoseksualce, a većina ih je skončala u koncentracijskim logorima gdje su simbolično bili označeni rozim trokutima.
Kako su istaknuli organizatori izložbe, ta je tema zasigurno nova u hrvatskoj povijesti, ali je važna za hrvatsku javnost, za razbijanje određenih predrasuda i nasilja u društvu. Kako se ističe u materijalima izložbe, specifičnost homoseksualnih žrtava jest da završetkom rata njihov progon nije zaustavljen jer su neki od njih nastavili služiti zatvorske kazne nakon savezničkog oslobođenja iz pojedinih logora.
Zakonska osnova koja je omogućila nacistički teror nad homoseksualcima bila je na snazi od 1871., dakle puno prije pojave nacizma, dok je nacistička revizija Kaznenog zakona 1934., u dijelu koji se odnosi na homoseksualne muškarce, ostala aktualna još dvadesetak godina nakon rata.
Tek se ponovnim buđenjem pokreta za prava homoseksualnih osoba potkraj 60-ih godina počela stvarati klima da se povijest sustavnije pozabavi i homoseksualnim žrtvama nacističkog režima.
O važnosti izložbe govorili su predstavnici Queer Zagreb Festivala i udruge Domino Zvonimir Dobrović i Goran Bosanac te predsjednik HDLU-a Josip Zanki.
Uz brojne posjetitelje otvorenju su nazočili izraelski veleposlanik u Hrvatskoj Shmuel Meirom te predstavnici njemačkog i švedskog veleposlanstva u Zagrebu.
Izložba je otvorena do 28. rujna.
Vezane vijesti
-
Izložbena likovna scena u Hrvatskoj i u protekloj je godini bila vrlo živa, uz velike projekte poput izložbe "Izazov moderne: Zagreb – Beč oko 1900", muzeji i galerije tradicionalno su priređivali monografske i retrospektivne izložbe istaknutih hrvatskih umjetnika.
-
Prema podacima Eurostata, statističkog ureda Europske unije, Hrvati se nalaze ispod prosjeka po posjećenosti kulturnih događanja.
-
U Galeriji Kninskog muzeja u četvrtak, 12. rujna otvorena je izložba slika naziva Igra magistrice slikarstva Andrijane Mlinarević-Cvetković. Andrijana je izložila djela nastala u protekle četiri godine.
-
Izdvojeno
-
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Reci što misliš!