Kultura

Knjige

Sve o Paškom mostu u novoj knjizi Ive Palčića

Sve o Paškom mostu u novoj knjizi Ive Palčića

Ivo Palčić - potaknut činjenicom da je Paški most tijekom Domovinskog rata bio važna prometna spona između sjevernog i južnog dijela Hrvatske, što se pokazalo kao vrlo važna činjenica - prihvatio se zahtjevnog posla da u jednoj monografiji "zaokruži" priču o Paškom mostu i takvu ponudi javnosti na ogled

Tko je svojedobno predložio izgranju Paškog mosta? U čemu je pogriješio projektant mosta? Zašto na otvorenju Paškog mosta 1968. godine nije bio Josip Broz Tito? Što se na Paškom mostu dogodilo 13. kolovoza 1984. godine? Što je 1991. godine na Paškom mostu radio M. G. major JNA? Tko je most htio srušiti, a tko ga je branio? Tko je junak Domovinskog rata na paškom području? Što je Stipe Mesić rekao Pažanima u Pagu 22. svibnja 1993. godine? Tko je "zap(k)uhao" aferu Pag? Tko je sve stradao zbog Paškog mosta? Zašto je NATO Splićanima usporio obnovu Paškog mosta?

Odgovori na ova pitanja, ali i brojne druge zanimljivosti nalaze se u knjizi "Paški most - Izgradnja, obrana, obnova", autora Ive Palčića, koju je u povodu četrdesete obljetnice izgradnje Paškog mosta nedavno objavila izdavačka kuća Adamić iz Rijeke.

Ivo Palčić - potaknut činjenicom da je Paški most tijekom Domovinskog rata bio važna prometna spona između sjevernog i južnog dijela Hrvatske, što se pokazalo kao vrlo važna činjenica - prihvatio se zahtjevnog posla da u jednoj monografiji "zaokruži" priču o Paškom mostu i takvu ponudi javnosti na ogled.

Upornim istraživanjem i traganjem za do sada nepoznatim činjenicama i temeljitom konzultacijom postojeće stručnje literature o Paškom mostu polučio je višestruki autorski učinak. Došao je do novih spoznaja o izgradnji Paškog mosta i opovrgnuo uvriježeno mišljenje da je ideju o izgradnji mosta dao osobno Josip Broz Tito.

Sustavno je i čitateljstvu vrlo pristupačno opisao sve značajne faze izgradnje, održavanja, obrane i rekonstrukcije Paškog mosta pri čemu je iskazao istančani senzibilitet prema svim posebnostima posla s kojima su se susretali graditelji i stručnjaci koji su most godinama održavali i sanirali, kao i oni koji su ga obnovili, a posebice spram branitelja koji su ga obranili od neprijateljskih nasrtaja iz zraka tijekom 1991. godine.

Autor je posebno detaljno prikazao tijek obnove mosta 1999. godine. Opisao je sve značajne okolnosti u kojima se obnova događala i probleme s kojima su se susretali obnovitelji u svom zahtjevnom poslu.

Knjiga je bogato ilustrirana slikovnim materijalom, fotografijama o izgradnji, održavanju, sanaciji, obrani, te posebice obnovi mosta. To je zapravo, svojevrsni spomenik ljudima koji su došli na ideju da spoje otok Pag s kopnom. To je priznanje graditeljima mosta koji su ga izgradili, ali i onima koji su ga obnovili, a posebice otočanima, koji su taj mitski most na raspolučenom hrvatskom prostoru obranili tijekom Domovinskog rata.

U cjelini, knjiga je rijedak primjerak sveobuhvatnog prikaza "života" i "povijesti" jednog mosta. Kao takva, vrijedan je doprinos literaturi iz mostogradnje i povijesti otoka Paga.

Ivo Palčić rođen je 1954. godine u Pagu. U rodnom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju. U Zagrebu je diplomirao na Fakuzltetu političkih znanosti. Novinarstvom se počeo baviti još kao gimnazijalac.

Bio je dopisnik Radio Zadra, "Večernjeg lista" i "Vjesnika". Surađivao je s rječkim "Novim listom", zadarskim "Narodnim listom" i "Zadarskim listom", Hrvatskom televizijom, Hrvatskim Radiom-Radio Rijeka, a objavljivao je i u drugim hrvatskim publikacijama. Stalni je suradnik "Istarskog kalendara Franina i Jurina".

Godine 1997. izdao je knjigu "Paška robinja - hrvatska pučka drama". U izdanju riječkog Adamića objavljene su mu knjige "Meštri s paškog kamenjara" (2000. g.) i "Večernji razgovori" (s kniževnikom Antom Zemljarom) 2001. g.


Reci što misliš!