Pod fatvom
Rushdie ne žali zbog 'Sotonskih stihova'
Rushdijev slučaj aktualizirala je nedavna strka oko knjige 'Dragulj Medine' koja teško nalazi izdavače
Književnik Salman Rushdie, dvadeset godina nakon što je objavio 'Sotonske stihove' zbog kojih je na meti ekstremista, izjavio je da ne žali što je napisao to književno djelo nagrađeno Bookerom.
Rushdijev slučaj aktualizirala je nedavna strka oko knjige 'Dragulj Medine' koja teško nalazi izdavače, povlači se i vraća u prodaju i svakodnevno izaziva burne reakcije u muslimanskom svijetu, prenosi AFP.
U intervjuu za magazin Times, pisac indijskog porijekla koji živi u Londonu objasnio je da bi žalio da nije napisao knjigu koja se bavi značajnim religijskim i filozofskim temama.
'Uvijek si postavljam pitanje jesmo li gospodari ili žrtve, stvaramo li povijest i svijet ili oni stvaraju nas', izjavio je Rushdie.
Intervju s Rushdijem objavljen je nekoliko dana nakon što su trojica muškaraca uhapšena pod sumnjom da su umiješani u podmetanje požara u središtu londonskog izdavača knjige 'Dragulj Medine', koja govori o najmlađoj ženi proroka Muhameda.
Podsjetimo, vrhovni vođa iranske islamske revolucije Ajatolah Homeini, bacio je 1989. fatvu na Rushdieja, zbog koje je pisac gotovo desetljeće živio pod stalnom policijskom zaštitom dok iranska vlada nije potvrdila da fatva ne vrijedi. Muslimanski svijet opet se uzbunio kada je Rushdieja plemićkom titulom odlikovala britanska kraljica.
Vezane vijesti
-
Iranske vlasti objavile su da fatva na književnika Salmana Rushdieja, dvadeset godina nakon što ju je proglasio revolucionarni i vjerski vođa ajatolah Ruholah Homeini, još uvijek vrijedi
-
Evans je bio dio tima koji je čuvao Rushdija nakon što ga je Iran 1989. godine fatvom osudio na smrt
-
Rushdie je izjavio da je već neko vrijeme miran
-
Izdvojeno
-
Film svi vjerojatno znate na pamet, ali evo deset stvari koje niste znali o ‘Sam u kući‘
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
-
-
Taksisti dobivaju svoju “osobne kartice”: Vrijediti će pet godina, provjeravati će se niz kriterija
Reci što misliš!