Kultura

Fotomonografija

Predstavljena monografija "Hrvatska novinska fotografija 2007."

Predstavljena monografija

Monografija sadržava izbor najboljih radova fotoreportera s natječaja "Pavao Cajzek" za fotoreportera godine i natječaja "Ivan Fabijan" za najbolju fotografiju iz kulture i umjetnosti

"Hrvatska novinska fotografija 2007." naziv je godišnje fotomonografije s više od stotinu najboljih radova hrvatskoga fotografskog novinarstva 2007. koja je danas predstavljena u Hrvatskome novinarskom društvu, javlja Totalportal.hr .

Monografija donosi radove s istoimene izložbe koja je lani bila predstavljena u 12 hrvatskih gradova, a vidjelo ju je 300.000 posjetitelja. U Splitu ju je, primjerice, u 10 dana vidjelo više od 7000 ljudi.

Želja nam je bila pokazati da fotografija može živjeti u drugom formatu, a ne samo novinskom, rekao je Hančić napominjući kako monografija donosi i objavljene i neobjavljene fotografije. Istaknuo je da fotografije nisu tek puka ilustracija novinskih tekstova, nego autorska djela koja imaju vrhunsku dokumentarnu, a često i umjetničku vrijednost, pri čemu je izrazio nadu da će taj godišnjak potaknuti mlade da se uključe u rad.

Monografija sadržava izbor najboljih radova fotoreportera s natječaja "Pavao Cajzek" za fotoreportera godine i natječaja "Ivan Fabijan" za najbolju fotografiju iz kulture i umjetnosti. Uvršteni su i pobjednici natječaja HND-a za fotografiju godine "Nikša Antonini" i najbolji sportski fotoreporteri Hrvatskoga zbora sportskih novinara te dosadašnji dobitnici.

Urednik monografije Mario Bošnjak je rekao kako je ocjenjivački sud za izbor fotografije izabrao radove koji imaju "višak vrijednosti" jer se nije vodio samo načelom izbora "dobre fotke za novine".

Upozorio je na dokumentarnu važnost fotografije ističući da fotoreporteri grade lice povijesti. Podsjetio je na maksimu da "jedna fotografija govori više od 1000 riječi", s čime se složio i povjesničar umjetnosti Želimir Koščević i zauzeo se za osnutak profesionalne institucije koja bi trebala čuvati, prezentirati i publicirati hrvatsku fotografiju.

"Iako imamo dugu tradiciju toga medija, kod nas ne postoji mjesto za pohranu fotobaštine", rekao je Koščević. Za njega je monografija dragocjeno svjedočanstvo trenutačnog stanja fotografskog novinarstva u Hrvatskoj, koje ne zaostaje za svjetskim standardima.

 


Reci što misliš!