Kultura

Artikultura

'O iskrenosti ili odgovornost kapitala' u Kinu Pobjeda

'O iskrenosti ili odgovornost kapitala' u Kinu Pobjeda

Zbog čega se uopće baviti glumom? Zbog ljubavi prema umjetnosti ili radi novca?

'Artikultura' nam je sinoć predstavila autorski projekt Marija Kovača 'O iskrenosti ili odgovornost kapitala', iznimno simpatičnu i bolno iskrenu priču o fazama nastajanja i financiranja kazališnih predstava, ukoliko niste institucionalizirani glumci ili redatelji.

U vrijeme kada se neprestano govori o gradskim strategijama kulturnog razvoja, razotkrivanje funkcioniranja uobičajenog sustava raspodjele novca u kulturi u obliku 'financijski i idejno najtransparentnije predstave u povijesti hrvatskog glumišta' zanimljiva je umjetnička akcija.

Kovač je s gledateljima podijelio iskustvo sudjelovanja u radu jednog od vijeća - zaduženog za programe urbane kulture i kulture mladih, stavljajući u središte predstave sebe i svoj rad, ali i rad kolega glumaca te razlike u njegovoj procjeni, ovisno o tome kojoj interesnoj skupini pripadaju. A pripadnost interesnoj grupi, osobna poznanstva i veze često su dovoljni da projekt dobije zeleno svjetlo, kao i neophodna sredstva.

'O iskrenosti ili odgovornost kapitala' predstava je koja postavlja opravdana pitanja: zbog čega se uopće baviti glumom? Zbog ljubavi prema umjetnosti ili radi novca?

Jedno od ključnih motiva koje se provlače kroz cijelu predstavu je određeno kategoriziranje hrvatskog glumišta: od kazališnih amatera, preko profesionalnih glumaca bez diplome, do akademskih glumaca ili onih koji su pred diplomom.

Nezaobilazni element cijelog projekta je i detaljno navođenje iznosa - od najmanjih honorara isplaćenih onima koji po trgovačkim centrima izigravaju vile i vještice, pa sve do velikih brojki koje idu u ruke onima koji se pojavljuju u sapunicama i reklamama.

Izvođači su 'zaradili' oko 5.000 kuna samom izvedbom. Na samom kraju, publici su otkrili tajnu - koliko su potrošili za svaki pojedini odjevni predmet, kao i na što su spiskali ostatak honorara.

Čitava je predstava vođena prema ispovijedima umjetnika, pa je tako najveći naglasak na sadržaju, a ne na formi. Gotovo cijelo vrijeme gledatelj ima dojam da je upao na nekakvo okupljanje, susret glumačke ekipe koja slobodno i spontano razvija priču oko toga što za njih znači bavljenje glumom.

'O iskrenosti ili odgovornost kapitala' svakako nije raskošna svečanost na daskama koje život znače, a to i nije njezin cilj - ona jednostavno i iskreno progovara o nemoći da se s novcem koji nezavisna kazališta dobivaju napravi išta osim inteligentne zafrkancije na račun sistema.


Reci što misliš!